Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Eu si cardsharingul

Cred ca sunt printre putini useri RDI ce nu folosesc clasicele metode de cardsharing drept dovada ca subiecte ca gbox sau cccam sunt total necunoscute pentru mine.

In 2003 am vazut primul experiment cardsharing intr-un moment cand nu stiau de acest proiect decat initiatorii lui , un proiect de altfel total neinteresant pentru mine deorece in aceea perioada intram pe net prin dial-up sau zapp.Am contribuit cu un pumn de cartele oficiale pentru teste si mi-am pierdut rapid interesul pentru acest mod de decriptare .Adevarul e ca in aceea perioada aveam vreo 10 subscriptii oficiale si nu eram interesat de ceea ce inseamna piraterie.
    In acel moment , va repet , nimeni nu auzise de marea "iluminare" cardsharing.

Sincer , mi-e nu-mi place deloc acest fenomen , pe care l-as compara cu pescuitul la curent si nu la clasica mulineta.Practic "saracii" provideri nu au nici o sansa de contracarare , ma rog , nu aveau pentru ca irde*o , nagra si nds au pregatit deja variante noi ce se pare ca va impiedica sharuirea.
    Odata cu aparitia cs au disparut hackerii interesati de spargerea sistemelor de cryptare , fenomenul a devenit unul comercial , iar ceva noutati legate de spargerea unui sistem aflam doar dupa ce sunt hackuite cartelele cu OS (cerebro,opos,k3,anaconda.....)

Nimeni in ziua de azi nu mai cumpara o cartela oficiala....sau aproape nimeni , cine cumpara o astfel de cartela mai devreme sau mai tarziu o va introduce in share (server sau dm).

Chiar asa mi-am amintit de servere...stau si ma minunez cum se chinuie lumea si face schimburi de linii , optimizari si alte nebunii de genul asta."Peer to peer" sau sharingul "saracului" cum il denumesc cei din departamentele antipiraterie al marilor platforme digitale este o medota rudimentera , depasita si credeti-ma total neperformanta.
    Cine vrea un share adevarat plateste pentru o conectare la un server adevarat unde toate cartelele sunt in acel server si unde nu stai cu teama in suflet ca vezi momentulul sutului dar nu vezi unde s-a dus mingea.
    Poate doar acest cs "profi" in servere cu 20-30 de cartele sa fie pe placul meu , dar din pacate astfel de servere nu sunt 10-15 in toata Europa.

Sincer va spun acum am privilegiul datorita unui om extraordinar sa testez cardsharingul viitorului , o forma total noua de cs , dar despre care dati-mi voie sa nu spun nici un cuvant.

Ce sa va mai spun de cs ? Ca acest fenomen a facut milionari pe cei de la dream-multimedia , ca a dus la scaderea pretului celorlalte receivere , ca peste tot gasesc "hackeri" care ofera pentru 5-10 euro linii de gbox celor habarnisti si multe altele...

Romanii si cardsharingul ? Hmmm... stiu cativa baieti destepti , ce nu prea se arunca pe boarduri , ce au sustinut dezvoltarea in anumite momente a cs-ului dar din pacate(sau fericire) ei nu "sharuiesc" la randul lor prea multe informatii.
    Romanii sunt artisti in gbox , schimba linii , oferte gratis , le pica serverele ca si mig-urile se cearta pe forumuri in cel mai pur stil romanesc

V-as mai scrie cate ceva despre cardsharing in viziunea mea dar m-a sunat un "nene" si trebuie sa plec.
    Poate am sa revin si am sa continui acest subiect.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

adevaratii hakeri nu au disparut dar stau pe sula lor si isi vad de treaba ..si oricum sa nu uitam ca e f greu in ziua de azi sa fii haker deoarece providerii au investit in tehnologie si au scos tot mai bune cartele cu un grad tot mai mare de protectie...iar sa-ti mai spun eu ceva....si cel mai mare haker din lume (si aici ma refer la adevaratul haker,nu la tripadusi) fara info din interiorul sistemului este fix p.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ma rog, Fanta cu deja binecunoscutul lui stil de a oferi informatii cu lingurita, din ciclul: "bomba xxxxtv, nu va pot spune nimic, dar va fi hot"

sincer, nu stiu cat "added value" aduce un astfel de topic si cat plus de informatie (scopul unui forum de specialitate, nu?) pentru useri... dar na, sa lasam acest topic sa-si urmeze cursul: vreo 10 care sa intrebe la ce se refera, vreo 3 care sa ii taxeze pe cei 10: "unele lucruri nu sunt pentru toata lumea" - sperand ca vor fi recompensati cu un pm cu detalii sau cu o informatie in plus la prima intalnire...

imi pare rau, dar vad altfel unele lucruri. oricum nu dai nume, puteai macar descrie tehnologia (nu neparat cu lux de amanunte) daca vroiai sa creezi o discutie interesanta in care fiecare sa contribuie cu ce stie / gaseste..

daca vroiai doar sa te lauzi, ajungea sa-ti faci un tricou.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Become A Hacker

Quote Originally Posted by tastatura View Post
    adevaratii hakeri nu au disparut dar stau pe sula lor si isi vad de treaba ..si oricum sa nu uitam ca e f greu in ziua de azi sa fii haker deoarece providerii au investit in tehnologie si au scos tot mai bune cartele cu un grad tot mai mare de protectie...iar sa-ti mai spun eu ceva....si cel mai mare haker din lume (si aici ma refer la adevaratul haker,nu la tripadusi) fara info din interiorul sistemului este fix p.....
    Adevarat ai confirmat.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Chiar nu vad afacerea sa platesc unui "baiat destept" pentru acces la un server din asta minune care oricum poate pica oricand. Mai bine platesc direct provider-ului si imi caut peeri sa mai trag cu ochiul si la alte pachete. Daca am 10 peeri si imi cad 5, tot mai gasesc cate ceva interesant in plus de vazut. Daca ii pica/se inchide serverul lui ala/sau iti pica tie netul nu ramai nici macar cu subscriptia ta oficiala ca ai fost prea "destept" sa iti cumperi una.

Quote Originally Posted by Fanta View Post

Cine vrea un share adevarat plateste pentru o conectare la un server adevarat unde toate cartelele sunt in acel server si unde nu stai cu teama in suflet ca vezi momentulul sutului dar nu vezi unde s-a dus mingea.
    Poate doar acest cs "profi" in servere cu 20-30 de cartele sa fie pe placul meu , dar din pacate astfel de servere nu sunt 10-15 in toata Europa.
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Sincer va spun acum am privilegiul datorita unui om extraordinar sa testez cardsharingul viitorului , o forma total noua de cs , dar despre care dati-mi voie sa nu spun nici un cuvant.
    Macar sa ne spui cu ce reciver testezi aceasta noua metoda de CS. Te pomenesti ca e vorba de un Hyundai sau un Coship .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    Perfect de acord

O sa incerc pe viitor sa evit topicurile portocalii (cele de la dth oricum nu ma prea intereseaza) pentru simplul motiv ca nu aduc nimic nou(ca dmm au avut vanzari record,ca pretul rec a scazut,etc) si nici o informatie utila.Doar ca sa aflu ca nu stia nimeni de tehnologia x, dar Fanta era "in tema". Sau ca Fanta are "informatii despre ceva beton" da "nu va zic".
    Spor la postat!

PS: Daca zici ca nu te "pasioneaza" sharing-ul, cate MOSC-uri ai facut tu?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ca mare dreptate mai are fanta inainte de dream am avut echolite si era totusi o senzatie sa caut si sa probez in fiecare zi cate ceva sa incerci sa faci ceva , acum am dream si nu fac decat sa dau drumu la televizor si sa ma uit(de parca as avea cablu)intradevar asta cu sharingul m-a facut mai lenes acum

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cind nu stia multa lume, si cind @Fanta facea probe nu tocmai cu un pumn de cartele, nu stie multa lume ca a fost scos de pe server, din anumite motive pe care nu este cazul sa le fac publice ..
    Da las' ca trece si asta

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Marl View Post
    Cind nu stia multa lume, si cind @Fanta facea probe nu tocmai cu un pumn de cartele, nu stie multa lume ca a fost scos de pe server, din anumite motive pe care nu este cazul sa le fac publice ..
    Da las' ca trece si asta
    bravo, bravoooooooo
    dupä cum se vede ai informatii din ´interior´, hackerule
    adevärul este inventia unui mincinos

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Un server cu 10 carti locale poate fi inlocuit f bine cu 10 linii avand cartile locale respective. Nu mai punem la socoteala faptul ca depinzi de un singur peer care poate ca nu merge 5 zile pt ca nu are net. Ideea cu plata catre un server este una pe care cativa de pe aici am incercat sa o contracaram. Ma rog daca cineva prefera sa plateasca nu are decat.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

E clar ca am scris acest topic in fuga si nu m-am facut inteles....de ce m-as lauda ? chiar nu am de ce atat timp cat eu nu am 1% cunostiintele voastre despre cardsharing , recunosc acest lucru in public.
    Ideea e ca nu ma atrage deloc acest fenomen , fenomen pe care l-am descoperit cu mult inainte ca aceasta sa fie public.

Cat despre new cardsharing , acesta va fi public intr-o zi , poate maine sau poate anul viitor , eu va spun ca desi am marea sansa sa-l testez sincer nu sunt deloc atras de dezvoltarea si promovarea unei astfel de solutii pentru decriptare.

Despre serverele peer to peer nu scriam daca nu vedeam la un membru RDI care este situatia cu astfel de conturi si cat de instabila este vizionarea pe anumite pachete.

Usor-usor revin la prima dragoste , moscuirea de cartele originale si va spun sa sunt rezultate excelente in ceea ce priveste seca , nagra , cryptoworks si viaccess si sperante pentru ****** si nds.
    Sharingul este cel putin pentru mine si cel putin pentru o perioada un subiect total neinteresant.

Fanta

Am citit in acest topic unele raspunsuri pline de aberatii si rautati , stati calmi ca m-am invatat cu ele si de cele mai multe zambesc cand le citesc...dar de fiecare data rad de cei ce le scriu
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    Am renuntat la tricouri si acum prefer camasile Da-mi un eventual text sa-l imprim pe camasa preferata.

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    O sa incerc pe viitor sa evit topicurile portocalii
    Evite-le pe cele galbene , portocaliul e culoarea concurentie (mirinda)

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    cate MOSC-uri ai facut tu?
    Multe , dar nu m-a interesat vizionarea ci studiul (hobby-ul).

Quote Originally Posted by Marl View Post
    Cind nu stia multa lume, si cind @Fanta facea probe nu tocmai cu un pumn de cartele, nu stie multa lume ca a fost scos de pe server, din anumite motive pe care nu este cazul sa le fac publice, a devenit deodata omul care uraste tot ce este "cs" ura care a crescut in proportii odata cu intrarea in share a megaoperatoruli stiti voi care, unde interesul fata de vinzari e ridicat...
    Pe mine nu prea are cine sa ma scoate de pe servere pentru ca nu m-am legat toata viata decat la 2 servere Asta n-o stiai asa ca ai zbarcit-o
    Cat eram intre betatesterii cs-ului nu se auzea de DTH in Romania , eu am o relatie stransa cu Digi TV , un provider ce nu a avut nici o actiune anti-sharing.
    Daca ne gandim bine , Boom TV este cel mai activ pe "piata" anti-sharing si printr-un membru exclus de pe RDI (Cl****u) ce-i acum angajat la acel falimentar DTH si "toarna" la sefii lui toti prietenii ce ii dau linii de cs.
    Cati dintre voi ce ati testat cartele in dm sau ati dau o linie unui prieten iar apoi ati fost nevoiti sa schimbati cardul ?
    Pentru bani ce nu face omul ? Si asa se chinuie sa-si faca gardul la casa de ani de zile

Quote Originally Posted by clader View Post
    Ma rog daca cineva prefera sa plateasca nu are decat.
    Eu cand am sa ma decid sa ma conectez la un server am sa prefer doar o astfel de varianta...Dar asa cum ai spus si tu , fiecare e liber sa aleaga ce doreste

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu zic ca "tehnologia card sharing" are si utilizari "legale".
    Sa nu uitam ca multi dintre noi ne-am lovit de problema vizionarii programelor de satelit pe toate televizoarele din casa (casa din oras, casa de la tzara, etc. ). Indiferent de eforturile providerilor de a veni cu oferte in acest sens, cea mai flexibila metoda ramane cardsharing.
    Vis a vis de sharingul "la scara larga" prin Internet, nu vad ca ar fi o diferenta prea mare fata de folosirea unui emu/keys sau a unui cam/card "minune". Este adevarat ca unii fac bani din asta iar altii se lupta cu freeze-uri si ecrane negre dar pentru majoritatea acestora din urma, zappingul este un hobby.
    Cred ca viiltorul ar trebui sa se indrepte spre "tehnologii open" iar companiile ar trebui sa gaseasca alte metode de a face bani si/sau consumatorul ar trebui sa fie mai "moral" si sa plateasca pentru ce consuma. Dar asta poate se va intampla in secolele urmatoare!

cel mai frumos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca ne gandim bine , Boom TV este cel mai activ pe "piata" anti-sharing si printr-un membru exclus de pe RDI (Cl****u) ce-i acum angajat la acel falimentar DTH si "toarna" la sefii lui toti prietenii ce ii dau linii de cs.
    Cati dintre voi ce ati testat cartele in dm sau ati dau o linie unui prieten iar apoi ati fost nevoiti sa schimbati cardul ?
    Pentru bani ce nu face omul ? Si asa se chinuie sa-si faca gardul la casa de ani de zile

Pot sa te asigur fanta ca gresesti total in afirmatia de mai sus...toata stima si respectul pt tine da pina a acuza un membru care lucreaza la un provider fie falimentar sau nu ca "toarna" membri forumului e mult.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)