Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: antena ideala ?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up antena ideala ?

plimbindu-ma pe forumuri cu tematica satelitara am vazut diverse opinii pro si contra diverselor tipuri, modele, fabricanti de antene offset, ca asta ma intereseaza.
    asadar: care sint parametrii pe care trebuie sa ii indeplineasca o antena pentru a avea performante cit mai mari ? dimensiuni, material, acoperire cu diverse substante, adincimea ligheanului si alte elemente definitorii.

cu multumiri,

baloo.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    plimbindu-ma pe forumuri cu tematica satelitara am vazut diverse opinii pro si contra diverselor tipuri, modele, fabricanti de antene offset, ca asta ma intereseaza.
    asadar: care sint parametrii pe care trebuie sa ii indeplineasca o antena pentru a avea performante cit mai mari ? dimensiuni, material, acoperire cu diverse substante, adincimea ligheanului si alte elemente definitorii.

cu multumiri,

baloo.
    Antena ideala e acea antena care are concentratia undelor intr-un diametru cat mai mic=un bob de orez.Am vazut cu ochii mei antene de 2m dar mai mare semnal avea una de 0,8m

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

...si una mai aproape de performantele celei ideale ?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Depinde la ce vrei sa o folosesti,daca o tii numai pe un satelit nu-ti trebuie mare performanta.Performanta e cand vrei sa pui pe ea mai multe lnb-uri sau un motor H-H ca sa obtii astfel maximum din ea

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Antena ideala e acea antena care are concentratia undelor intr-un diametru cat mai mic=un bob de orez.Am vazut cu ochii mei antene de 2m dar mai mare semnal avea una de 0,8m
    dupa aceasta regula, antena DIGI e foarte prost fabricata, am constatat prin faptul ca la montarea LNB2 pt Hotbird pozitia orizontala puteam sa variez in gama de 4cm fara scaderea semnalului.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by szili_boy View Post
    dupa aceasta regula, antena DIGI e foarte prost fabricata, am constatat prin faptul ca la montarea LNB2 pt Hotbird pozitia orizontala puteam sa variez in gama de 4cm fara scaderea semnalului.
    Aici te contrazic.Daca ai incercat cu un Hunday la el semnalul apare mai tarziu si chiar daca miscai lnb-ul reactiona cu intarziere semnalul.Cu ce receptor ai facut probele?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cool

...corecta observatia cu hss-ul: are intirzieri mari.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Aici te contrazic.Daca ai incercat cu un Hunday la el semnalul apare mai tarziu si chiar daca miscai lnb-ul reactiona cu intarziere semnalul.Cu ce receptor ai facut probele?
    cu hyunday, stiu ca are intarzieri, dar am procedat astfel: am miscat 3mm am asteptat,am verificat semnalul, si iara, si iara...

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cu hyunday, stiu ca are intarzieri, dar am procedat astfel: am miscat 3mm am asteptat,am verificat semnalul, si iara, si iara...
    4 cm inseamna ca are 2 focare sau loby secundari! Bun si cat semnal ai %?
    Ce marime are antena ta?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

4 cm inseamna ca are 2 focare sau loby secundari! Bun si cat semnal ai %?
    Ce marime are antena ta?
    antena de 80cm, semnale de la 30-90% difera de TPuri.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

antena de 80cm, semnale de la 30-90% difera de TPuri.
    E mult prea mic acest semnal eu cred ca ori e deformata putin ori nu este prea bine reglata,nu se poate 30%,e incredibil de mic semnal mai umbla pe la reglajele ei

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

E mult prea mic acest semnal eu cred ca ori e deformata putin ori nu este prea bine reglata,nu se poate 30%,e incredibil de mic semnal mai umbla pe la reglajele ei
    asa e la toti abonati DIGI care au montat LNB2 pt Hotbird, btw semnalele de pe Hotbird nu sunt fiecare egale, unul mai puternic celalalt mai slab, sa iei si in considerare distanta de 14 grade care e imensa pt antena de 80cm.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

moo szili, tu ejti de prin bistrita nasaud, corect?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Depinde la ce vrei sa o folosesti,daca o tii numai pe un satelit nu-ti trebuie mare performanta.Performanta e cand vrei sa pui pe ea mai multe lnb-uri sau un motor H-H ca sa obtii astfel maximum din ea
    da, vreau o h-h pentru ea. crezi ce cea de la digi "din tabla ordinara" e suficient de buna ?
    in alta ordine de idei, parametrii in care trebuie sa se incadreze o antena sint standard, stabiliti prin formule fizice si matematice. exista modele tridimensionale, create in laborator pentru a se stabili cu exactitate forma care sa aiba cle mai buna performante, aproape de forma ideala. intrebarea mea se leaga de ce am spus mai sus si anume producatorii de antene, marii producatori, respecta acesti parametrii ? sa inteleg ca o antena de marca imi va aduce un cistig important fata de una obisnuita ? (comparatie se face doar intre antene de aceeasi dimensiune, evident). pe linga performantele antenei un rol important in receptie il are si lnb-ul. si pentru acesta este valabila intrebarea referitoare la antena si anume ce cistig imi va aduce un lnb de marca fata de unul obisnuit ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Red face

am iesit putin prin oras si, la unirea, uitasem, am vazut antenele de pe sitraco. stie cineva ce si cum e cu ele acolo ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)