Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 1 EUR (1%)
Donate to support this site...

Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425
Results 361 to 375 of 375
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vulpea View Post
    Salutari.O intrebare pentru priceputi.Centrala Ariston din 2002.Totul ok pana acum.Am apelat la tot felul de "priceputi" si "autorizati" in centrale termice.Se ridica presiunea la apa fara nici-o explicatie.Toti care au venit,ca nu are presiune in vasul de expansiune,ca e spart vasul si asa mai departe.Concret nu a facut niciunul ceva pentru rezolvare.Dupa o ora de functionare se ridica presiunea la 3.Care e defectul? Ce trebuie facut?Multumiri.
    Trebuie schimbata cu una noua... Si nu e gluma, o sa ramai surprins cat de eficienta va fi.

Lenes din nastere Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc............dar...........

am uitat sa intru si pe aici.Carpesc.......
    daca ar fi as lua Buderus Logamax U042 K - 24

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

"Nu a facut nimeni ceva pentru rezolvare"? Adica ai vrut sa-i platesti si nu s-au aratat dispusi sa-ti rezolve problema?
    Daca dupa o ora de functionare se ridica presiunea la 3 e clar. E vasul de expansiune. Nu mai are presiune sau e "bulit". Urci pe un scaun (ca sa ajungi la cos) desfaci capacelul de la vasul de expansiune si apesi pe ventil (usor). Daca iese aer e OK (vasul e OK). Se poate aduce la presiune. Daca nu se inlocuieste. Simplu. Orice "priceput" sau " autorizat" putea sa-ti rezolve. Cu conditia sa-l "platesti".
    Incepator cu vechime

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

sau e crapat schimbatorul.
    si atunci, clar, una noua.....

ar mai fi robinetul de alimentare a circuitului de incalzire, poate fi colmatat si nu inchide ermetic. cauta si tu un meserias autorizat pe ariston nu carpaci....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Incearca sa schimbi ventilul de la vasul de expansiune si apoi golesti centrala de apa, inchizi turul si returul de la centrala si cu o pompa de masina bagi o atmosfera in vasul de expansiune dupa care deschizi robinetele si incarci cu apa pana la 1.5, aceeasi problema am avut-o si eu si asa am rezolvat.
    Succes.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Buna ziua,
    Sunt nou pe acest forum si-mi cer scuze daca am postat unde nu trebuie; ma intereseaza cum se reconditioneaza o vana cu trei cai la centrala SIME format zip, ma puteti ajuta cu un sfat?
    Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

salutare, un magazin cu piese pentru centrale în București știe cineva?
    merci

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.BLUECART.RO - Platforma eCommerce - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannix View Post
    merci, dar eu caut un magazin "fizic", nu on-line

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Suntem interesati de achizitionarea si instalarea unei centrale termice pe gaze la o casa in Craiova. Casa este momentan incalzita cu convectoare electrice, nu exista instalatie de incalzire cu calorifere. Apa calda menajera se produce cu boiler si panouri solare, iar circuitele pentru aceasta exista.
    Casa are subsol, parter si etaj. Incalzirea se va face doar la parter si centrala se va monta de preferat in subsol. Am facut o schita aproximativa cu configutatia si dimensiunile casei. O gasiti in atasament.
    Vrem calorifere pe hol, in living, in cele doua dormitoare, bucatarie si baie, suprafata incalzita fiind de maxim 100 m patrati
    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
    - ce putere ar trebui sa aiba centrala si ce marca este mai fiabila si avantajoasa ca pret atat la achizitie cat si in functionare.
    - cate calorifere ar trebui montate
    - cat ar trebui sa fie pretul corect pentru toata instalatia si care ar trebui sa fie termenul de executie.
    Multumesc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Buna ziua! ma numesc Maruneac Aurel.Nu pot vedea pozele de la curatarea centralei.Ati purea sa le trimiteti pe whattapp la nr.0744363181, sau pe adresa :[email protected]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salutare!
    Ca sa afli necesarul de putere al centralei si respectiv al caloriferelor dintr-o anumita camera calculezi volumul camerei in metri cubi si inmultesti cu 55W pe metru cub. Aduni numarul de kilowati aferenti fiecarei camere si afli necesarul de putere al centralei. Eu asa am facut acum 10 ani si este foarte bine. Formula de calcul mi-a dat-o cineva din bransa care stia despre ce e vorba.
    http://i113.photobucket.com/albums/n205/ciypyi/valahii2.jpg

„Un popor este înconjurul pe care îl face natura pentru a ajunge la şase, şapte oameni mari. Şi pentru a-i ocoli apoi” (Friedrich Nietzsche).

.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salut.
    Am o centrala Ariston microgenus plus 24 KW mffi care nu ridica temperatura pe calorifer pe pozitia 6. La pozitia 6 temperatura este de 80grade dar ea merge pana la 45de grade si atat nuam nici o eroare . Intre pozitia 3 si 6 temperatura ar trebui sa sara de 45.

Super Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu ai service la ariston?ei stiu si au cu ce sa rezolva problema
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nicureddogsflo View Post
    Salut.
    Am o centrala Ariston microgenus plus 24 KW mffi care nu ridica temperatura pe calorifer pe pozitia 6. La pozitia 6 temperatura este de 80grade dar ea merge pana la 45de grade si atat nuam nici o eroare . Intre pozitia 3 si 6 temperatura ar trebui sa sara de 45.
    Pune pe pozitia 5.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread