Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 20 EUR (20%)
Donate to support this site...

Page 1 of 25 123 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 370
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Sfaturi pentru posesorii de centrale termice de apartament

Daca aveti centrale proprii de apartament pe gaz va pot da sfaturi foarte importante in ce priveste modul de exploatare a lor,curatirea chimica ce trebuie facuta la 2 ani odata si alte poze atasate lsi modul lor de functionare pentru a avea o viata cat mai lunga.Asta numai in cazul cand cineva de pe forum are asa ceva.Eu am cateva centrale termice desfacute si va pot pune ceva poze sfaturi foarte practice pentru buna lor functionare

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Daca aveti centrale proprii de apartament pe gaz va pot da sfaturi foarte importante in ce priveste modul de exploatare a lor,curatirea chimica ce trebuie facuta la 2 ani odata si alte poze atasate lsi modul lor de functionare pentru a avea o viata cat mai lunga.Asta numai in cazul cand cineva de pe forum are asa ceva.Eu am cateva centrale termice desfacute si va pot pune ceva poze sfaturi foarte practice pentru buna lor functionare
    Asteptam sfaturile si pozele...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Interesant, asteptam.
    SHALOM

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default curios...

sint curios ...astept si eu ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Acu fac poze si revin mai tarziu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca nu aveti centrale si vreti una va intrebati de care sa-mi cumpar? Eu va recomand nu o anumita firma,in mare cam toate au aceleasi principii de functionare,conteaza si firma dar nu fac reclama nici la o firma.Deci in primul rand centralele sant de 2 tipuri in ce priveste modul de incalzire al apei menajere
    1. Bitermice
    2. Cu schimbator secundar (in placi)
    Mai rentabile sant cele cu schimbatorul in placi,deci cand vreti sa va cumparati o centrala cereti cu schimbatorul de caldura in placi Deci sa o luam pe urmatorii pasi.

1.Curatarea schimbatorului de caldura

O poza cu schimbatorul in placi care se curata foarte usor,necesita solutie putina si are viata mai lunga in exploatare,se vede locul celor 2 suruburi de demontare (cupru)

Se demonteaza cele 2 piulite cu care e prins se pune intr-un lighean cu apa cat cuprinde schimbatorul iar apoi se pune solutie (detratant) Se pune pana nu mai face spume.Daca are mizerie face spume multe,se lasa spuma vre-o 10 minute se curata cu apa si se pune iar detratant si se repeta pana nu mai face spume cam 30 minute.

Pasul 2.demontarea serpentinei care se afla deasupra arzatorului de gaz.Se demonteaza cu o cheie de 30 si se pune tot intr-un vas de apa ca solutia ce intra in reactie chimica ,ce se degaja din serpentina sa nu cada pe exteriorul ei,ci sa fie protejata de stratul cu apa

Aici sant 2 serpentine de la 2 centrale.Se pune solutie tot asa ca la schimbatorul de caldura intr-un vas cu apa cat cuprinde serpentina,iar operatiile sant identice ca la schimbatorul de caldura Solutie inta mai multa cam 300 grame,fata de schimbator ce intra cca.100 grame,dar se pune nu o data ci de 2,3 ori se repeta operatia pana nu mai face spume

Urmatorul pas e pasul 3. Curatarea arzatorului de gaz.Arzatorul de gaz are 14 coloane iar in fiecare coloana este cate o duza de gaz de 1,25 mm fiecare dar nu avem treaba cu demontarea duzelor deoarece e prefazut cu filtru de gaz ce are sita deasa.Apropo,mare grija cand cumparati regulatoarele de gaz caci sant regulatoare ce nu au sita sau filtru de impuritati aceasta ducand la infundarea duzelor si orificiilor regulatorului de gaz a centralei,deci cumparati regulator de gaz cu sita deasa la intrarea lui

Deci se curata cu un smirghel cat mai fin aceste cuie care dau scanteia,ele prind la un moment dat putina calamina si dau o scanteie anemica aceasta ducand la o aprindere tarzie a gazului,deci bubuie

Pasul 4,sau curatarea componentului 4
    4.Verificarea presiunii din vasul de expansiune-
    Cu timpul se pierde presiunea din vasul de expansiune Dar cu un manometru se verifica ca aceasta sa aiba 1 atmosfera,sau se scoate toata presiunea caci e ventil ca la roata de masina si se baga 20 pompe de masina= 1 atm.

Pasul 5 cel mai sensibil este pompa de recirculare a apei se demonteaza foarte usor,atentie fara sa se forteze deoarece are axul ceramic si se rupe usor,dar mai bine se da surubelul din capatul ei jos si se pune prin capatul ei un pic de solutie nu intra multa cca. o seringa apoi cu o surubelnita dreapta se misca axul ei stanga ,dreapta vre-o 5 minute ca sa intre astfel solutia prin miscare,mai mult nu caci pompa e formata din mai multe componente ( ax ceramic si antimoniu,altele au carcasa din plastic) si poate solutia ataca aceste componente pe cand celelalte componente ca schimbatorul de caldura e de cupru iar cupru e mai putin coroziv la detratant,tot asa si serpentina e de cupru.

Deci ce vreau sa va recomand sa nu va insele careva si anume cine? E obligatoriu sa aveti V.T.P. (VERIFICAREA TEHNICA PERIODICA) se cere caci se fac verificari periodice,verificari ce sant prefazute in contractele de furnizare a gazelor iar acest VTP la centalele termice se da la solicitarea dvs.
    de la firma pe care o solicitati,multe firme fac acest lucru dar multe nu-si fac treaba,sau o fac in functie de client.Cereti sau supravegheatii sa va faca
    o curatare pe pasii de mai sus. Ei vin si va spun ca nu necesita o curatare caci spun ei "mai merge si anul acesta",sau nu-i necesara o curatare acu caci e greu sa muncesti sa stai in
    miros de solutie. Iar centralele la un anumit nr. de ani pica daca nu li se face curatarea chimica iar cand pica prima data pica pe apa calda,apa calda nu mai vine in flux continuu. La noi in oras iau cam 50Euro in 5 minute,nu fac nici o curatare,ci da la client un formular pe care il semneaza acesta fiind necesar
    pentru a fi prezentat la E.ON Gaz. Dar cereti caci sant obligati sa va faca in acesti bani si SPALAREA CHIMICA. Le convine sa nu faca spalarea sa pice cate o piesa caci mai mult castiga din vanzarea de piese.Un schimbator de caldura costa la 400 ron,o serpentina costa la 700 ron si tot asa.

Filtrele centalei

O centrala trebuie sa aiba montata 4 filtre de catre instalator

1. filtru de gaz ( gazul are o presiune de cca 200,250 mbar) iar centala functioneaza cu 20 mbar o presiune mai mare duce la topirea cuprului din serpentina,deci sa fie reglat regulatorul centralei la 20 mbar

2. filtru Y ce se pune pe returul instalatiei de calorifere ce protejeaza desprinderea de impuritati din calorifere,impuritati ce pot ajunge in serpentina centralei si in pompa centalei

3. filtu impuritati apa menajera (apa noasta e cu tot felul de lighioane,rame melci s.a)

4. Un filtru magnetic pentru reducerea depunerilor de calcar.ce se pune sub centrala la intrarea apei reci (nu sub ghiuveta,caci in 4 m isi pierde proprietatile,sau ioni din apa isi schimba sarcina. Altii pun filtru polifosfatic in loc de magnetic cu granule,dar filtru polifosfatic da mancarimi de piele la anumite persoane ce sant alergice + ca spalam vasele cu apa calda si doctorul a spus ca polifosfaticul e toxic.Cam in mare aceste recomandari le-am facut,ca unul care nu ma dau profesor am multe de invatat dar de la revolutie am montat sute de centrale,am desfacut am curatat,dar la serviciul meu nu ma ocup de centrale ci sant salariat E.ON gaz

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca o chestie de remarcat,multi fac prostia de a confunda o centrala cu o soba de teracota pe care o incalzesti o data tare iar dupa 2 ore o opresti de ai caldura pana a doua zi dimineata. E o prostie sa infierbanti caloriferele la 90 grade 2 ore iar apoi sa o opresti,caci in 20 minute sant inapoi reci,dar beleaua e ca peste 60 grade se lasa depunerile de calcar cu toate filtrele,deci mai bine mai la mic si mai multe ore de functiune.Oricum la un apartament cu 2 camere in 24 ore la temperatura de 60 grade in calorifere o centrala consuma 5,6 metri cubi in 24 ore X1ron metrul cub gaz=5,6 ron zi x 30 zile = 151-180 ron caldura + 40 ron apa calda=200ron pe luna dar functionand non stop

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca nu e locul potrivit, dar intreb si eu despre repartitoarele de caldura.
    Ce principiu de functionare au si cum le patchuiesc?
    Iarna trecuta am avut o surpriza tare neplacuta cu decontarea dupa repartitoare.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

To @gelu_DH

MULTUMESC pt. informatiile postate.Esti un

Prevenit insamna pregatit(PRAEMONITUS PRAEMUNITUS)

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e mai simplu sa bagi solutia chimica cu ajutorul unei pompe prin toata centrala cu ajutorul conductelor intrare-iesire ? Fara sa faci bucatele centrala ? Si se spala toata...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea View Post
    Nu e mai simplu sa bagi solutia chimica cu ajutorul unei pompe prin toata centrala cu ajutorul conductelor intrare-iesire ? Fara sa faci bucatele centrala ? Si se spala toata...
    Da e mai simplu cum spui dar nu uita la calorifere de otel solutia de curatare e coroziva pentru ele,la fel vasul de expansiune e de tabla iar e coroziv,apoi sant anumite tevi micute care au orificii cam cat pasta la pix ce te faci daca se desprinde o mizerie din serpentina si se coboara la ele de le infunda?

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu ziceam sa faci un circuit inchis la intrarea/iesirea centralei, nu ai treaba cu caloriferele si vasul de expansiune. Am lucrat, e adevarat, pt o scurta perioada de timp la o firma de intretinere centrale si asa tin minte ca se proceda, lasandu-se sa circule substanta chimica prin centrala ~2 ore. Referitor la bucatile mici ce s-ar putea desprinde, pai tocmai asta trebuie sa faca solutia, sa le distruga. Am intalnit centrale cu circuitul de apa calda blocat aproape complet si cu ajutorul substantei chimice se desfundau

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E drept ei procedau asa caci e mai usor pentru ei,e munca mai putina dar adevarata curatire e cand desfaci piesa cu piesa mai sant multe de desfacut la o centrala,o revizie buna nu se face in 2 ore ci 5,6 ore.Eu am prezentat in mod sumar dar nici cum plimba ei solutia fara sa desfaca componentele nu-i bun.Ca sa argumentez uite o simpla problema ( inauntru centralei sant piese ce au membrane de cauciuc si iar cauciucul este atacat de solutie),apoi membranele de cauciuc sant actionate de un cui care are o vaselina pe el si culiseaza inainte inapoi printr-un semering.Daca nu desfaci nimic ce se intampla cu vaselina,nu o ataca solutia? Deci se desface se pune vaselina noua,proaspata.Apoi sant sonde care au o vaselina alba care are rolul de a transmite repede temperatura,iar se pune alta vaselina.Etreaba multa nu de 2 ore

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa e, daca vrei o curatare aprofundata trebuie facuta bucatele centrala, dar si metoda mai simpla da trezultate bune

Discovery back on RCS! Expert
    Posts Thanks / Likes

Pana la urma, pe piata din Romania, ce modele de centrale merita cumparate si de ce Si aici, cred ca nu intereseaza cat de usor se curata ci randamentul si rezistenta echipamentelor.
    Salut Prieteni!

RCS - Redati clientilor canalele tematice Discovery!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Tags for this Thread