Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Stire din televiziune , totusi

S-au certat pe o televiziune : C0sm0s TV

Dan Claudiu Tanasescu, tovarasul lui C.V. Tudor de pe vremea lui Ceausescu, este al 27-lea parlamentar pierdut de PRM, din 2004.

Prietenul „de-o viata” al lui Corneliu Vadim Tudor, Dan Claudiu Tanasescu, a fost exclus ieri din PRM, in urma deciziei conducerii centrale a partidului. Impreuna cu acesta a fost exclus si Bebe Ivanovici, fost baron PSD, intrat in PRM in urma cu o luna.

Anuntul a fost facut printr-un comunicat de presa care motiveaza decizia printr-o formula evaziva: „Se fac vinovati de incalcarea obligatiilor statutare”. Liderii PRM au pastrat secretul in ceea ce priveste motivele acestei decizii radicale.

Tanasescu sustine ca nici macar lui nu i-au fost comunicate. El banuieste ca la mijloc ar fi o serie de neintelegeri legate de postul de televiziune Cosmos TV. In aceasta societate, C.V. Tudor are 60%, iar familia Tanasescu - 40%.

Banuieli

Dan Claudiu Tanasescu, senator de Dambovita, ne-a declarat ieri ca nu a primit „niciun fel de comunicare de la nimeni”. „Ce pot sa spun e ca acolo scrie ca Biroul Permanent a hotarat, ori aici este un fals grosolan, pentru ca Biroul Permanent nu s-a intrunit astazi, ca sa ma dea pe mine afara.”

Mai mult, Tanasescu sustine ca a aflat de la televizor de excludere, motiv pentru care a vrut sa se intalneasca cu Vadim la Camera Deputatilor, dar acesta a absentat. Supararea lui Vadim s-ar trage, spune Tanasescu, din niste divergente de opinii referitoare la postul Cosmos TV, care insa nu au degenerat in cearta.

„Probabil ca sunt niste strambe, sunt niste oameni pe langa el care i-au spus niste tepe si el le-a preluat. Nici daca ma roaga nu mai intru in partid”, spune Tanasescu. Presedintele PRM, C.V. Tudor, a refuzat sa argumenteze decizia: „Nu am mandatul Biroului Permanent sa precizez de ce l-am exclus, s-a dat un comunicat, va multumiti sau nu va multumiti cu ala. Eu nu voi spune o litera in plus”.

Vot la dublu

Recent, Dan Claudiu Tanasescu a fost implicat intr-un scandal legat de motiunea impotriva fostului ministru al justitiei, Monica Macovei. In luna februarie, Tanasescu a fost surprins de camere de luat vederi ca a votat de doua ori.

La acel moment, replica lui Vadim a fost ca-l va sanctiona pe Tanasescu daca va primi „o dovada plauzibila”, insa a catalogat acuzatiile PD drept „o falsa problema”.
    PRM a ajuns la 8%, de la 13%

Partidul Romania Mare are in prezent o pondere parlamentara de 8,4%, dupa ce, la alegerile din 2004, a intrat in forul legislativ cu aproape 13%. PRM este partidul cu cele mai mari pierderi in randul parlamentarilor.

Pe unde s-au raspandit oamenii Tribunului

Din cele 69 de mandate obtinute la alegerile din 2004, PRM mai are in acest moment 45. Desi au mai venit in PRM trei alesi, cei 27 de parlamentari care au parasit partidul, pana acum, s-au raspandit in grupurile PNL, PSD si PD.

Momentul reprezentativ il reprezinta iunie 2005, cand, alaturi de Corneliu Ciontu, 14 deputati au parasit PRM. Dintre acestia, cei mai multi au preferat sa ramana independenti si sa se inscrie in Partidul Noua Generatie al lui Gigi Becali.

Corneliu Ciontu, care a obtinut pozitia de vicepresedinte PNG, a fost urmat si de un vicepresedinte de consiliu judetean, trei consilieri judeteni, trei consilieri municipali, cinci primari, patru viceprimari si 51 de consilieri locali. La inceputul lunii iunie Ciontu a anuntat ca se retrage din politica, depunandu-si demisia din functie.

PD a racolat 7 parlamentari PRM, printre care Dorel Onaca, cel care s-a ocupat de campania lui Traian Basescu la referendumul din 19 mai, William Branza si Dumitru Puzdrea.

Nati Meir, fost PRM-ist si el, s-a inscris in PD Tulcea dupa ce a semnat motiunea de cenzura a democratilor. El asteapta insa avizul conducerii centrale a PD.

La PNL au ajuns Liviu Almasan, Mihai Lupoi si Viorel Duca. La social-democrati au ajuns Anghel Stanciu si Daniel Ionescu, in timp ce conservatorii i-au primit pe Petru Calian si Dragos Dumitriu.

TOVARASI VECHI

Prieteni din anii ‘70

Relatia dintre Dan Claudiu Tanasescu si Corneliu Vadim Tudor dateaza de cateva zeci de ani. Cei doi au lucrat impreuna la revista „Saptamina”, coordonata de Eugen Barbu, unde Tanasescu avea rubrica permanenta la pagina de sport, iar Vadim scria materiale de propaganda.

„Am mancat impreuna, am baut un sprit impreuna, am fost la meciuri, toate din lume am facut, ca eram tineri si frumosi...”, ne-a declarat Tanasescu. In spiritul acestei prietenii fiul senatorului de la Mogosoaia, Ciprian Tanasescu, l-a ajutat pe C.V. Tudor sa puna bazele postului de televiziune Cosmos TV, unde Vadim detine 60% din actiuni, iar familia Tanasescu - 40%.

Esentiala a fost contributia companiei Unicorn Production, detinuta in proportie de 60a de Ciprian Tanasescu, care a pus la bataie licenta de emisie a postului. Asta, pentru ca C.V. Tudor nu a putut obtine avizul CNA din cauza functiei de parlamentar. Pe de alta parte, fiul lui Dan Claudiu Tanasescu a fost numit saptamana trecuta membru supleant in Consiliul de Administratie al TVR, in locul tatalui sau.

Banned

Posts Thanks / Likes

Versiunea 2 :

Vadim Tudor l-a exclus pe senatorul Tanasescu din PRM. In replica, Tanasescu il scoate pe Vadim din grila Cosmos TV.
    Corneliu Vadim Tudor a ramas ieri fara televiziunea de casa a partidului - Cosmos TV. Liderul PRM a anuntat sec, printr-un comunicat de presa, ca l-a exclus din partid pe senatorul Dan Claudiu Tanasescu. Acesta s-ar face ,,vinovat de incalcarea obligatiilor statutare“. Imediat, Tanasescu, care controleaza Cosmos TV, a anuntat ca Vadim va trebui sa plateasca daca va mai dori sa apara la televiziunea sa. Tot ieri, din PRM a fost dat afara si controversatul revolutionar Bebe Ivanovici. Atit liderul PRM, C.V. Tudor, cit si vicepresedintele Lucian Bolcas au refuzat sa spuna mai multe.
    Tanasescu s-a declarat surprins de decizia conducerii partidului, pe care o considera nestatutara, si ii acuza pe Vadim si pe Bolcas ca au luat decizia de capul lor, fara convocarea Biroului Permanent al partidului. „Am intrebat mai multi colegi din partid, nimeni nu stia nimic“, ne-a declarat Tanasescu.
    Excluderea lui Tanasescu presupune insa mai mult decit pierderea unui senator pentru grupul PRM. Inseamna ca, de ieri, Corneliu Vadim Tudor nu mai are ce cauta pe Cosmos TV, post a carui licenta de emisie este detinuta de societatea Unicorn SRL, patronata de familia fostului senator PRM. Scoaterea Tribunului de pe sticla ne-a fost confirmata de Tanasescu insusi. „Vadim nu o sa mai apara, doar daca va plati. Putem inchiria spatiu oricui“, declara Dan Claudiu Tanasescu.
    De altfel, potrivit acestuia, tocmai de la televiziune i s-ar trage si excluderea. Mai precis, de la datoriile pe care Cosmos TV le inregistra si pe care Tanasescu i-ar fi cerut lui Vadim Tudor sa le achite, iar acesta a refuzat. Concret, SC Unicorn SRL inchiriase spatiu de emisie firmei Cosmos TV Media, in care actionar majoritar este seful PRM si familia sa. Inchiriase e un fel de a spune, pentru ca, potrivit lui Tanasescu, i-l acorda gratuit.
    Transmisiunile in direct de la conferintele de presa ale lui Vadim, relatarile cu actiunile liderului PRM, mai multe transmisiuni de la biserici - toate astea costau bani. Fostul senator PRM spune ca a imprumutat cu bani societatea lui Vadim pentru plata datoriilor si a angajatilor, bani pe care si i-a cerut inapoi. „Am purtat discutii in legatura cu modalitatea de mentinere a postului, despre necesitatea de a aduce bani, de a plati salarii, de a aduce aparatura noua. Domnul Vadim mi-a spus ca nu sint bani“, ne-a declarat Tanasescu. Acesta a anuntat ca va rezilia contractul cu societatea liderului PRM pentru neplata datoriilor si ca va schimba imediat grila de programe. Surse din partid sustin ca Tribunul ar fi fost nemultumit de acceptarea de reclama din partea lui Ovidiu Tender pentru firma acestuia, Prospectiuni SA.
    • O televiziune pentru Vadim
    Lansarea Cosmos TV, la sfirsitul lunii ianuarie 2007, a reprezentat pentru Corneliu Vadim Tudor curmarea unei indelungi frustrari. Ani la rind, liderul PRM a acuzat faptul ca nu este invitat la televiziunile nationale, lansarea unui post de televiziune la care sa fie chemat permanent fiind o idee mai veche de-a sa. Practic, vreme de aproape patru luni si jumatate, Cosmos TV a purtat amprenta liderului PRM: Vadim, invitat permanent in studio, criticindu-si, in stilu-i consacrat, dusmanii politici, Vadim in conferinte de presa, Vadim la decernarea de premii. Nici propriii angajati nu scapau in direct de criticile liderului PRM, acesta dind indicatii si plingindu-se de mai multe ori de calitatea transmisiunilor.
    „V-am spus ca nu e buna lumina!“, avertiza liderul PRM, nervos, in direct, in timp ce, in spatele sau, acelasi Vadim ridea imortalizat in citeva poze cu tenta religioasa. Cosmos TV nu a reusit niciodata sa inregistreze audiente notabile, fiind preluat in grila de programe de putine retele de cablu. In luna februarie, in decurs de o saptamina, Cosmos TV a primit doua somatii din partea CNA: una pentru mediatizarea unei vindecatoare, iar cea de-a doua pentru incalcarea dreptului public la informare corecta.

Banned

Posts Thanks / Likes

Liderul PRM neaga faptul ca ar exista vreo legatura intre excluderea lui Tanasescu din partid si neintelegerile cu acesta pe tema Cosmos TV.
    Liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor, a declarat ieri ca excluderea din partid a senatorului Dan Claudiu Tanasescu nu are nici o legatura cu situatia de la postul Cosmos TV. Totusi, Vadim a tinut sa precizeze faptul ca la acest post de televiziune existau, in ultima vreme, unele chestiuni care nu ii mai conveneau. „De trei saptamini nu ma mai duceam la Cosmos TV, unde unii erau cu foloasele, iar eu trebuia sa suport pierderile. Erau chestiuni care nu mi-au placut. Imi consumau si foarte mult timp“, a declarat seful PRM, trimitind o sageata in directia lui Tanasescu.
    „Tribunul“ a refuzat din nou sa explice insa motivele pentru care l-a dat afara din partid pe Dan Claudiu Tanasescu. „Nu ne spalam rufele in public“, a spus Vadim Tudor, precizind ca, in ciuda faptului ca l-a simpatizat Tanasescu, „vine un moment cind oamenii se mai si despart“.
    Senatorul Dan Claudiu Tanasescu a fost exclus luni din PRM alaturi de seful filialei Ilfov a partidului, Bebe Ivanovici, cei doi fiind acuzati de „incalcarea obligatiilor statutare“. Imediat, Tanasescu a pus eliminarea sa din partid pe seama neintelegerilor financiare pe care le-ar fi avut cu liderul PRM in ceea ce priveste functionarea Cosmos TV, post considerat pina ieri televiziunea de casa a lui Vadim. Firma Unicorn SRL, detinuta de familia lui Tanasescu, ii cedase gratuit spatiul de emisie unei firme controlate de liderul PRM. Problemele au aparut in momentul in care Dan Claudiu Tanasescu i-ar fi cerut „Tribunului“ sa achite datoriile postului, iar acesta a refuzat sec, motivind ca nu are bani.
    Luni, Tanasescu a declarat pentru Cotidianul ca liderul PRM va mai aparea pe sticla televiziunii sale doar daca va plati.

Banned

Posts Thanks / Likes

Voiculescu, rugat sa ajute Cosmos TV

Dan Claudiu Tanasescu, PRM-istul certat recent cu Vadim pe televiziunea de partid Cosmos TV, se afla in negocieri cu Voiculescu pentru un carnet de conservator. Presedintele PC a spus ca i-a facut o oferta. Tanasescu a confirmat si a adaugat ca poate veni
    cu zestrea Cosmos TV.

„Am discutat de Cosmos TV, de perspectivele politice ale fiecaruia dintre noi. Mi-a facut o propunere si urmeaza sa ma hotarasc. Acolo, m-am intalnit si cu Ciontu, cu care am fost coleg la PRM, si sunt niste oameni seriosi care au spus ca ma asteapta cu bratele deschise”, a spus Tanasescu.

Miza acestui pas tine insa si de „o posibila colaborare pe Cosmos TV”. „Domnul Voiculescu a promis ca ma ajuta la partea de marketing si programe. Asta pentru ca ne-am schimbat grila de cand a plecat Vadim, si acum vrem sa facem ceva nou”, spune Tanasescu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)