Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy asa vom pati de-acum incolo ?

simbata, cum spuneam, in bucuresti, a plouat. ploaie adevarata, plafon gros. cum a inceput...satelitul...pac !
    intrebarea mea: se va repeta ori de cite ori ploua ? ce facem la iarna, cind norii vor fi prezenti toata ziua si toata noaptea ?
    Last edited by ursul baloo; 11th June 2007 at 14:43.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iarna punem antena de 1.1m! Eu n-am caderi de semnal numai cind sint ruperi de nori, 1 - 2 minute (sau cind pica uplinkul).

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by ormonde View Post
    Iarna punem antena de 1.1m! Eu n-am caderi de semnal numai cind sint ruperi de nori, 1 - 2 minute (sau cind pica uplinkul).
    ce bine ca ai una de rezerva !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am numai una, aia de 1.1! Ar mai una mica, dar n-am montat-o, o tin pentru teste pe la clienti...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post

simbata, cum spuneam, in bucuresti, a plouat. ploaie adevarata, plafon gros. cum a inceput...satelitul...pac !
    intrebarea mea: se va repeta oride cite ori ploua ? ce facem la iarna, cind norii vor fi toata ziua ?
    Problema caderii semnalului se datoreaza si incarcarii cu electricitate a norilor care creeaza un ecran.Iarna nu se manifesta acest fenomen deci nu vor fi probleme chiar la plafon gros de nori.
    nɐɹ ǝɔɐɟ ǝs ıɯ ɐɔ sop ǝd ıʇǝıɹɔs ıɐɯ nu 'ǝɹq

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce bine ca ai una de rezerva !
    Ursule!
    Salut.
    Vreau sa stiu ce nivel de semnal ai la tine?
    Sunt si eu un instalator, un sfat: am abonament la DigiTv din sept2006, antena de 0.85-LNB 0.2 (pe care am montat pe un bloc langa scara mea ca naveam vedere)nu este accesibil pentru mine ca nu deranjez vecinul, nici nu era nevoie.
    Vreau sa spun ca dinadins am reglat doar la 75% calitate ca sa stiu un lucru: cat timp merge la mine clientii mei n-au treaba, la ei sub 80-85 n-am reglat niciodata, nici nu ma deranjeaza cu probleme de semnal , asa ca... uita-te la semnal, ori ti se misca antena ori sti tu verifica sa n-ai probleme, in rest bafta
    Last edited by mercury70; 11th June 2007 at 22:38.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mercury70 View Post
    Ursule!
    Salut.
    Vreau sa stiu ce nivel de semnal ai la tine?
    Sunt si eu un instalator, un sfat: am abonament la DigiTv din sept2006, antena de 0.85-LNB 0.2 (pe care am montat pe un bloc langa scara mea ca naveam vedere)nu este accesibil pentru mine ca nu deranjez vecinul, nici nu era nevoie.
    Vreau sa spun ca dinadins am reglat doar la 75% calitate ca sa stiu un lucru: cat timp merge la mine clientii mei n-au treaba, la ei sub 80-85 n-am reglat niciodata, nici nu ma deranjeaza cu probleme de semnal , asa ca... uita-te la semnal, ori ti se misca antena ori sti tu verifica sa n-ai probleme, in rest bafta
    sal'
    mercury, semnalul este intre 40%-80%. aseara am descoperit misterul: la montarea antenei nu am tinut cont de dimensiune si m-am ridicat cam mult cu suportul asa incit marginea superioara a antenei atinge marginea inferioara a balconului de deasupra si nu-mi da voie sa fac reglaje pe 10-02 si sa-mi creasca nivelul mai mult. cred, sigur, ca voi monta suportul cu 20 cm mai jos.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

aseara, cum ziceam mai demult, am mutat mai jos cu circa 20 cm antena si, surpriza, dupa vreo 1 1/2 ora de incercari is intra cu 98% pe toate tp-urile, mai putin 12607 v si h, care aveau 80 - 85 %.
    thor-ul nici nu mai vorbesc: 98 % full !
    reglarea am facut-o manual, destul de greu, ce-i drept, (inca nu mi-am cumparat satfinder), cu ochii pe tv si cu o mina pe antena. sigur unii vor intreba ce faceai cu cealalta mina ? ei bine cu cealalta mina tineam telecomanda de la receiver. poate credeti ca ma laud. nu, nu imi place. dar am reglat antena asa cum vroiam.

si acum SCUZE DIGI, vina imi apartine in totalitate pentru amplasarea gresita, initiala, a antenei, care nu imi dadea posibilitatea de a face reglaje "la singe".

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

aseara, cum ziceam mai demult, am mutat mai jos cu circa 20 cm antena si, surpriza, dupa vreo 1 1/2 ora de incercari is intra cu 98% pe toate tp-urile, mai putin 12607 v si h, care aveau 80 - 85 %.
    thor-ul nici nu mai vorbesc: 98 % full !
    reglarea am facut-o manual, destul de greu, ce-i drept, (inca nu mi-am cumparat satfinder), cu ochii pe tv si cu o mina pe antena. sigur unii vor intreba ce faceai cu cealalta mina ? ei bine cu cealalta mina tineam telecomanda de la receiver. poate credeti ca ma laud. nu, nu imi place. dar am reglat antena asa cum vroiam.

si acum SCUZE DIGI, vina imi apartine in totalitate pentru amplasarea gresita, initiala, a antenei, care nu imi dadea posibilitatea de a face reglaje "la singe".
    Elevatia poti sa reglezi daca tii intre dinti antena si macar o sa ai o mana libera cu care sa te tii de balustrada. E o regula sfanta in navigatie: O mana pentru mine, una pentru vapor
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Elevatia poti sa reglezi daca tii intre dinti antena si macar o sa ai o mana libera cu care sa te tii de balustrada. E o regula sfanta in navigatie: O mana pentru mine, una pentru vapor
    eu am reusit...totusi...manual...fara instrumente...

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

..ai uitat sa spui unde stai, sigur nu in E, SE Romaniei.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Bravo

eu am reusit...totusi...manual...fara instrumente...
    Multumeste celui de sus pentru norocul aruncat, tot asa puteai sa nu reusesti si sa te chinui saptamani, eu cunosc oameni care au patit.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mercury70 View Post
    Multumeste celui de sus pentru norocul aruncat, tot asa puteai sa nu reusesti si sa te chinui saptamani, eu cunosc oameni care au patit.
    ...i-am multumit ! de fiecare data...
    Last edited by ursul baloo; 15th June 2007 at 09:14.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)