Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor achizitie antena de calitate !

Doresc sa cumpar o antena offset, Aluminiu, 1.4 - 1.6m , care sa poata fi montata pe un motor H-H ! ar fi de dorit sa fie o antena de calitate ! puteti sa-mi dati informatii pe unde sa caut ? cu multumiri anticipate !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

are @gogi exact ce doresti la sectiunea shop.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Doresc sa cumpar o antena offset, Aluminiu, 1.4 - 1.6m , care sa poata fi montata pe un motor H-H ! ar fi de dorit sa fie o antena de calitate ! puteti sa-mi dati informatii pe unde sa caut ? cu multumiri anticipate !
    - Offset 1,4 - 1,6m de aluminiu cam greu o sa gasesti, marimea clasia este de maxim 1,2 pentru offset.Mai mare deja intri in sfera celor profesionale pentru emisie.Poate vrei una simetrica - prim focar ?
    - H-H-ul duce offset de maxim 1.2m
    - Cea de 1.2 de aluminiu de la CATEC are 21kg, si nu stiu cat o sa tina H-H-ul.

Recomandare:

Triax TDS 110 cu o montura HH DM-2100 Moteck, sau un STAB-120 iti este suficient, cred.

Bafta.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

http://shop.catec.ro/index.php?page=...chk=1&Itemid=3
    sal, antena din linkul de mai sus o am pe un motor h-h stab 120 de 1 luna , o luna jumate pana acum nu am probleme si a fost si o perioada de furtuni acum recent (imi intra fara probleme de la 62 est pana la 15 west ) pana in prezent sunt multumit . bafta .

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    http://shop.catec.ro/index.php?page=...chk=1&Itemid=3
    sal, antena din linkul de mai sus o am pe un motor h-h stab 120 de 1 luna , o luna jumate pana acum nu am probleme si a fost si o perioada de furtuni acum recent (imi intra fara probleme de la 62 est pana la 15 west ) pana in prezent sunt multumit . bafta .
    Stai sa o vezi dupa vreo un an, daca capata sau nu joc la trompa de la H-H.

Totusi 21kg fata de 11kg e diferenta. Reflectorul e usor ca e de AL dar suportul nene e cu greutate. Am vazut una la CATEC la sediu la ei in Gheorghieni.

Sa ne mai auzim mai incolo sa vezi de uzura ...

Cheers

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by celenhein View Post
    Stai sa o vezi dupa vreo un an, daca capata sau nu joc la trompa de la H-H.

Totusi 21kg fata de 11kg e diferenta. Reflectorul e usor ca e de AL dar suportul nene e cu greutate. Am vazut una la CATEC la sediu la ei in Gheorghieni.

Sa ne mai auzim mai incolo sa vezi de uzura ...

Cheers
    Salut , trebuie sa fac niste precizari : antena am luat-o personal de la GHEORGHIENI , antena nu cantareste 21 de kg - eu am cantarit-o are 18 kg ,am modificat bratul suport lnb cu unul din aluminiu si am reusit sa aduc antena la 16,5 kg (cu tot cu lnb -invacom 0.3 ) . Din pacate motorul h-h STAB 120 se misca greoi . Un alt amanunt :@SATWIEN are acelasi sistem (antena GIBERTINI OP 120 +motor h-h STAB 120 ) . Motoarele h-h STAB 120 sunt proiectate pentru 17 kg . Bafta .

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    Salut , trebuie sa fac niste precizari : antena am luat-o personal de la GHEORGHIENI , antena nu cantareste 21 de kg - eu am cantarit-o are 18 kg ,am modificat bratul suport lnb cu unul din aluminiu si am reusit sa aduc antena la 16,5 kg (cu tot cu lnb -invacom 0.3 ) . Din pacate motorul h-h STAB 120 se misca greoi . Un alt amanunt @SATWIEN are acelasi sistem (antena GIBERTINI OP 120 +motor h-h STAB 120 ) . Motoarele h-h STAB 120 sunt proiectate pentru 17 kg . Bafta .
    Daca ai stab si zici ca ai ajuns cu antena la 16,5 kg, zic ca e ok.

Cheers !

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by celenhein View Post
    - Offset 1,4 - 1,6m de aluminiu cam greu o sa gasesti, marimea clasia este de maxim 1,2 pentru offset.Mai mare deja intri in sfera celor profesionale pentru emisie.Poate vrei una simetrica - prim focar ?
    - H-H-ul duce offset de maxim 1.2m
    - Cea de 1.2 de aluminiu de la CATEC are 21kg, si nu stiu cat o sa tina H-H-ul.

Recomandare:

Triax TDS 110 cu o montura HH DM-2100 Moteck, sau un STAB-120 iti este suficient, cred.

Bafta.
    Antena respectiva o am si eu, pe Stab HH120. O invarte fara probleme, silentios, poate un pic cam lent, dar a trecut peste cateva furtuni serioase fara cea mai mica problema.
    Antena este intradevar grea dar este finisata ireprosabil. Sistemul de reglaj vertical este foarte bine gandit.

Una peste alta iti recomand sistemul fara cea mai mica retinere, iar Catec e firma serioasa. Nu pot spune acelasi lucru si despre firma care a facut livrarea, in loc de 24 h a durat o saptamana, iar asta dupa ce am facut scandal zilnic ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu greutatea proprie, ci aria antenei omoara un HH; mai precis vantul. Ganditi-va ce moment de torsiune solicita HH-ul (totul e transmis prin tub) comparativ cu montura polara la care forta vantului e preluata de actuator. Daca trebue sa schimbi un HH dai in jur de 2 mil; un actuator de 18" e aprox 850 de mii. Unde mai pui ca o intepenire la HH poate arde sursa receptorului; punand pozitioner, ai ditamai transformatorul.

Parerea mea, HH e o jucarie cu viata nu foarte lunga. Daca gasesti o montura polara de calitate, merita sa pui o antena mare fara batai de cap (vant, jocuri, lipsa semnal).

Si pe mine m-a sfatuit multa lume ca 1.2 e suficient, pana m-a lamurit un profi (salutari @joabaru oriunde te-ai afla) sa nu ma complic cu jucarele.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Corect, vintul omoata H-H-ul, DAR SI greutatea. Drept e si ca prin tehnica de specialitate se recomanda montura polara la parabole mari. Treburile astea sint intr-adevar jucarele. Parabola ~ mare dar adevarate, ar fi Channel Master cu motorul (H-H cu dual axis) Heavy Duty 1224EL Supermount. Nu stiu sa importe cineva asta. Scuzele mele si tot respectul mihaip, sper ca nu am alunecat in offtopic, dar m-am gindit ca poate ajuta. Uite aici si o mostra:

http://www.satellitesuperstore.co.uk/dishes-motors2.htm

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai perfecta dreptate cand vorbesti de forta (care e de fapt un moment) indusa de vant in actuator/HH. Arderea receptorului in caz de blocaj motor e exclusa in mod normal (are protectie interna la supracurent) sau poate fi posibila pentru motoarele fabricate pe vapor.
    In ceea ce priveste montajul HH (aici vorbesc numai de Stab, ca pe asta il stiu mai bine) el aduce un avantaj care nu trebuie neglijat: functia de autofocus care permite pastrarea semnalului maxim chiar si la usoare dereglari ale antenei. Restul avantajelor nu le mai pomenesc, ci doar singurul dejavantaj demn de comentat: dimensiunea antenei nu poate depasi 120 cm (pentru HH120) dar practica imi arata ca si o antena mai mare (a mea are cca 128x138, daca nu ma inseala memoria) are sanse de supravietuire.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si eu consider ca Stab-urile sint MULT mai bune decit Moteck & Co sau decit SM3D12. Practic sint alta clasa.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)