Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Sony Bravia Full HD

Care este parerea vostra despre acest produs :

Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

L-am vazut si mi-a placut, dar numai cu imagine TV normala nu HD. Presupun ca imaginea HD se vede excelent pe el. In general Sony nu prea are marfa proasta. Daca nu as avea o plasma, si daca as fi un fan al LCD-urilor cred ca mi-as lua unul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred ca mege la fel de "tare" dupa cat costa ...iata de unde se poate cumpara ...si cu ce banutzi ....

http://www.idealo.de/preisvergleich/...0aep-sony.html

sau cel mai ieftin ...

http://www.idealo.de/preisvergleich/...2000-sony.html

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Care este parerea vostra despre acest produs :

Cred ca cel mai in masura sa-ti raspunda din punct de vedere tehnic este @Woland pt ca probabil s-a si "jucat" prin interiorul lui

Din punctul meu de vedere seria X este un televizor excelent pt HD , am avut ocazia sa privesc material HD 720p pe acesta si pot spune ca am ramas impresionat.Din pacate nu l-am avut in "proba" pt a-i descoperi si punctele slabe.

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

uita de SONY! Nu se compara cu SHARP LC-37XD1E

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sharp a scos full HD de muuuuult timp. Sony e ceva ramas in urma.

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca merita sa ne mai uitam si in stinga si-n dreapta , sa nu platim numa firma , ca in ziua de azi , toate au aproape acelasi tata.

de ex.

http://cgi.ebay.de/42-107cm-FULLHD-L...QQcmdZViewItem

Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

Si "SHARP LC-37XD1E" nu se compara cu seria X de la Toshiba!
    Mai cititi inainte sa dati cu "tastatura".

Valentino
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma´ din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1° W- 28,2° E

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Seriile X si W sunt cam acelasi lucru la Sony.
    Eu am un 40W2000 de vreo 6 luni. Diferentele intre X si W nu prea justifica X-ul sincer vorbind:

- design diferit (daca-ti place stilul "over-the-top" cu floating glass etc)
    - sunet Dolby Prologic la X, TruSurroundXT la W insa oricum il bagi prin receiver extern presupun
    - citeva filtre in plus in bravia Engine EX la seria X fata de W, filtre care sunt eventual necesare la vizionarea de SD. Personal n-am folosit niciodata filtrele din Bravia Engine, nici macar la W, fiindca afecteaza prea mult calitatea imaginii (nici chiar WCG-ul)

In schimb X-ul are doua dezavantaje majore fata de W:

- contrast mai mic al panel-ului (1300:1 X fata de 1800:1 W)
    - nu suporta 1080p prin VGA

In general se spune ca X isi ia cine vrea o calitate ceva mai buna a SD-ului, din cauza filtrelor suplimentare.

Atentie la ambele serii (X+W) la backlight bleeding.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Am studiat eu acest full hd de la sony cu canalele HD de pe satelit, se vede clar mai prost decat o plasma Panasonic full hd (testate unul linga altul).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tutu View Post
    Am studiat eu acest full hd de la sony cu canalele HD de pe satelit, se vede clar mai prost decat o plasma Panasonic full hd (testate unul linga altul).
    Nu toata lumea vrea plasma.
    Lasind la o parte contrastul dezamagitor al seriei PZ700 de la Panasonic, multa lume nu vrea sa-si faca griji pentru screen burn la jocuri video+PC (chiar si cu remanenta temporara), pentru reflexii ale geamului de sticla al plasmei, pentru probleme de scadere a rezolutiei reale afisate la imagini dinamice etc etc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Woland View Post
    Nu toata lumea vrea plasma.
    Lasind la o parte contrastul dezamagitor al seriei PZ700 de la Panasonic, multa lume nu vrea sa-si faca griji pentru screen burn la jocuri video+PC (chiar si cu remanenta temporara), pentru reflexii ale geamului de sticla al plasmei, pentru probleme de scadere a rezolutiei reale afisate la imagini dinamice etc etc.
    Dupa cum ai remarcat se vorbea numai despre rezolutia TV pe imagine de televiziune. Eu unul nu am plasma cu scopul de a ma juca pe ea, iar reflexia este foarte mica si nu ma deranjeaza deloc, in plus in opinia mea culorile pe plasma sunt mult mai calde decat de un LCD.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu am luat asta

http://cgi.ebay.es/GIGANTE-TELEVISOR...QQcmdZViewItem

si un receptor humax2000 hdci

merita fiecare banut.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

[QUOTE=mvictor;354312]Dupa cum ai remarcat se vorbea numai despre rezolutia TV pe imagine de televiziune. QUOTE]

N-ai inteles ideea. Indiferent pe ce fel de imagine (TV/PC/console etc.) plasmele 1080p sufera azi de o problema de scadere a rezolutiei efectiv afisate la imaginile in panning rapid. Cu alte cuvinte, nu vezi 1920x1080 decit la imaginile statice si la cele fara miscari bruste. In momentul in care apare panningul rezolutia real afisata scade undeva in jur de 800 pe verticala (desi Panasonic se lauda cu 900).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

[QUOTE=Woland;354548]
    Quote Originally Posted by mvictor View Post
    Dupa cum ai remarcat se vorbea numai despre rezolutia TV pe imagine de televiziune. QUOTE]

N-ai inteles ideea. Indiferent pe ce fel de imagine (TV/PC/console etc.) plasmele 1080p sufera azi de o problema de scadere a rezolutiei efectiv afisate la imaginile in panning rapid. Cu alte cuvinte, nu vezi 1920x1080 decit la imaginile statice si la cele fara miscari bruste. In momentul in care apare panningul rezolutia real afisata scade undeva in jur de 800 pe verticala (desi Panasonic se lauda cu 900).
    Chestia este ca postul la care ma refeream nu vorbea despre rezolutie, ci numai despre efectul de burn care poate apare pe plame.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)