Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pt clujeni

Intentionez sa-mi montez o antena de 0.8m (cea de la gigitv ) dar sa o orientez pe Astra (19.2E). M-ar interesa in principal programele germane Mai exact:
    Pro7
    RTL/RTL2/SuperRTL
    Sat1
    VOX
    DSF
    Viva-urile
    MTV-urile
    Travel
    ORF-urile

...si as dori sa imi confirme cineva daca se prind aceste programe cu o antena de 0.8m in cluj si eventual la care ar fi probleme(ziua/noaptea).

Ce altceva interesant s-ar mai putea vedea cu aceasta antena si cu un Kaon200Z (patchuit )?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

nu stiu in cluj, dar la sibiu cu 1,2 offset nu imi intra viva deloc intra in schimb viva plus dar numai cateva ore pe zi. in rest pro7 germania moare noaptea insa merg pro7 austria si elvetia ... in general ce ai zis tu ar trebui sa mearga chiar cu 0,8 cred, insa ii las pe cei din cluj sa isi dea cu parerea mai bine.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic ca or sa-ti intre majoritatea, dar cam la limita. Eu am avut o oala de 1,2, acum am trecut la 1,4 asa ca nu-ti pot spune 100% ca o sa le prinzi toate. De ce nu cumperi macar una de 1m, sigur nu ai avea probleme.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu as vrea sa imi pun antena asta cu costuri minime,deoarece as vrea-o doar pt vreo 10-15 posturi tv...cele germane care nu sint pe cablu si cateva de muzica(si Sunshine Live...recunosc ) . Iar la 500.000 cat ar fi investitia intr-o antenuta de 0.8m de la GigiTV...chiar ar merita.

@nrares: Daca ar fi sa-mi iau una de 1m din magazin as iesi cu tot cu LNB la peste 1.2-1.3mil...ceea ce nu ma incanta deloc .

De-aia intrebam daca stie cineva daca si cum se prind aceste posturi in CJ, ca sa nu arunc nici aia 500.000 pe geam...

Astept cu interes replyurile clujenilor pe aceasta tema.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi mm 7163,

Pe o antena de 0.90m,pe care am cinci lnb-uri,receptionez Astra 19,2 E,cu lnb-ul pe acest satelit in focarul secundar,adica farfuria ajunge la dimensiunea antenei tale,receptionez toate posturile tv dorite de tine;cu precizarea ca la Vive si Travel incepe sa dispara semnalul cam in jurul orei 20.30-21.00,depinde de vreme,iar dimineata semnalul devine acceptabil,ca apoi pe tot parcursul zilei posturile cu pricina pot fi vazute fara probleme.De pilda pe Travel{11778 V,27500,3/4},in cursul zilei,am semnal calitate de 56%,nivel 60%,apoi pe Viva plus{12552 v,22000,5/6}-38% calitate,iar Viva{12670 V,22000,5/6}-32% calitate,72% nivel,cu precizarea ca pe ultimul imaginile nu-s stabile!Cele doua transpondere cu Viva,in speta 12552 si 12570,amindoua cu polaritate verticala,se manifesta diferit de-a lungul zilei,spre seara semnalul lui Viva {12570}este mai puternic decit pe Viva Plus{12522}.
    Valorile de mai sus,e bine de stiut,le-am obtinut in conditiile in care,repet,lnb-ul pentru Astra 19,2E e montat in focarul secundar.E de la sine inteles ca la o antena de 0.80m,cu un lnb cu factor de zgomot scazut poti obtine un cistig de semnal semnificativ daca toti parametrii de instalare sint respectati.Asta nu inseamna ca vei avea semnal util pentru posturile tv cu pricina in orice conditii.
    Ca o paranteza,trebuie precizat ca montarea mai multor lnb-uri pe o farfurie,indiferent de marimea ei,este un compromis intre mai multi factori fizici si tehnici,care au drept scop exploatarea la maximum,in conditiile date,a semnalului.Pentru zona Europei de vest si centrale nu prea exista probleme de receptie cu farfurii de dimensiuni mici,pe cind la noi,in special Astra{germana} pune la incercare capacitatea instalatorului de antene de a scoate tot semnanul util de pe acest satelit,in special in zona centrala si de est a tarii,in special cu antene de marimea pe care o are antena ta.
    In orice caz ar fi o minune ca sa ai semnal tot timpul la cele trei programe tv despre care am facut vorbire mai sus!

Sper ca la in farfuria ta mica sa incapa cit mai multa"mincare",pofta buna,satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@mm7163
    Atentie la antena originala gigi... sper ca nu ai lnb Vector! Daca ai poti sa-l arunci si sa-ti iei cel putin un Gold 0.3dB.
    Am testat personal, un Vector 0.4dB este mai slab decat un Strong 0.6dB!

Iar ca antena fixa, prefer Hotbird. Pe Astra am receptionat 645 canale TV, pe Hotbird aproape 1000! Bineinteles, statistica include si pe cele care nu pot fi "vizionate" cu nici un chip . Mai tin sa precizez ca pe Hotbird se vad o gramada de canale frantuzesti, care exista si pe Astra dar acolo nu pot fi "vizionate".

O solutie ar fi un dual feed, cu focarul principal pe Astra si un lnb klumea in acest focar.
    când nu ştii ce faci, lucrează cu grijă

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi nolf2,

Deocamdata nu pot pune nici-o poza pe forum din simplu motiv ca n-am aparat de foto digital.Cind voi pune al 6-lea lnb,te asigur ca voi ilustra experimentul pe forum cu toate datele necesare.satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Atentie "satelescu" n-ai precizat pe ce Receiver se intimpla cele spuse de tine, ca sigur va exista o diferenta de tuner intre Gigi si rec tau "X" . Deci "mm7163" te rog sa tii cont si receiver ca si tuner ca su nu ai surprize. Ca ex in zona mea (resita) in aceleasi conditii ca si antena+LNC, diferenta de semnal o face tunerul Rec (Str vs Humax de ex) intre care exista ceva diferente....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi barghy,

Intr-adevar,conteaza si sculele folosite.LNB-ul principal,pe Hotbird,este Gold-ul de 0,3db,chiar daca aceasta cifra nu-i reala,asigura totusi mentinerea semnalului pe toate frecventele,exceptie face doar pachetul italian de pe tp.12731H,care doar dimineata se poate vedea.Pe ceilalti sateliti ma folosesc de LNB-ul Strong de 0.4db,inclusiv pe Astra,cel pe care-l intereseaza pe mm7163,care a deschis thread-ul acesta,e un lnb destul de bun.Poate{?} un Invacom de ofset ar da un rezultat mai bun{?}.
    Desigur ca reciever-ul e de asemenea important;Strong-ul 4500,despre performantele caruia am si scris cite ceva la rubrica Receptoare pe acest forum{http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=41294},este cel folosit de mine pentru receptia mai multor sateliti cu o singura antena.

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi nolf2,

scuze

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@mm7163
    eu locuiesc in cj pe calea floresti si am 2 antene satt nemti(astra19) folosesc de 1 m diametru iar pt italieni(eutelsat13) una de 0.80 m si merge f bine ,un timp am avut pe ce a de 0.80 pt nemti am avut probleme la semnal la alte canale ,dar pe cele care vrei sa le vezi o sa ti meargä 100%

cu dongle

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Chiar asa ...

Eu am incercat o antena de 0.8m , si chiar am una , de tip Focussat cu LNB Vector .. si nu am decat cuvinte de lauda pentru ea ! are o geometrie excelenta si am reusit cu ea sa performanta de a receptiona stabil Sky Italia ( Alice ) canal care nu exceleaza ca nivel ... ce vrei tu sa vezi precis mege bine ... totul este sa faci un reglaj atent ! pretul antenei este mobilizator ... asa ca zic eu ca merita !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@mm7163

Sa le luam in ordine:

Pro7 - Merge 24/24, are si rezerve la vreme proasta - trebuie sa
    fie ploaie densa sau sa ninga des si cu fulgi mari sa ai probleme.
    Sa nu uiti nici de Pro7 Austria pe 12.051 GHz/V care are semnal ceva mai
    puternic decat TP-ul Pro7 la 12.480 GHz/V. Difera ceva programul ceea ce privesc stirile de la ora 21.00 (EET), reclamele, si uneori ceva decalaj
    (1-5 min) la inceperea filmelor. La PRo7 pe 12.480 ai in plus audio AC-3.

RTL/RTL2/SuperRTL TP 89 12.188 GHz/H - nu am avut probleme cu el.
    Ca rezerva poti lua in calcul si Variantel RTL/RTL2/SRTL Austria pe 12.227 GHz/H - mai ai si MTV2 pe TP.

Sat1 si DSF - vezi PRO7 - is pe acelasi TP.

VOX - vezi RTL/ RTL Austria acelasi TP

MTV-urile - MTV Central pe 11.739 - V fara probleme restul e cam codat.
    Le rezolvi daca ai cu ce....

ORF-urile - semnal foarte puternic pe 12.692 GHz , si pe 12.663 GHz unde ai mai nou toate radiourile ORF.

Travel 11.778 GHz - intradevar e mai slab decat cele enumerate pana acum. Apar sporadic probleme seara pe la 20.00-21.00 dar la mine nu sunt de durata.

Viva-urile : pe doua TP "ieftine" Astra.

Viva - 12.670 GHz - pica seara pe la ora 19.00 - revine dimineata pe la 8-8.15

Viva+ 12.552 GHz - pica seara pe la ora 19.15 -revine dimineata pe la 8-8.30

Cu 'vivele' probleme sunt si dependente de anotimp. Vara am avut probleme mentionate tot timpul. Iarna insa (sfarsitul Noe pana prin ferbruarie - pauzele de receptie erau de circa 2 ore - de la 21-23.00.
    Va rog pe cei din Cluj sa se afirme daca au observat un astfel de trend.

Ce poti vedea cu un Kaon200Z (patchuit) ? - scaneaza tot satelitu' si vezi
    ce-ti merge ....

Toate aceste rezultate am obtinut cu urmatoare instalatie:

Oala Schwaiger de 85 cm offset;
    LNB MTI Blue Line 0.6 dB;
    Amplificator Inline "Mini" de la Conrad (Artikel-Nr.: 257303 - LN - Technische Daten: Frequenzbereich 40 - 2300 MHz · Verstärkung 10 - 12 dB typ. · Ausgangspegel 96 dBµV · Rauschmaß < 2 dB · Speisespannung 10 - 20 V durch den Receiver),
    cca. 15 m cablu coax. dublu ecranat RG-58;
    Receptor TU-DSF31 (Panasonic).

Alf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)