Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ploaie ca-n filme ... ordinea in care au picat DTH-urile RO

Ploaie torentiala ...

si DTH-urile au inceput sa cada, unul cate unul.

Primul care a cazut a fost ... B000000M, chiar daca in mod normal are semnal excelent, probabil ca uploadul a cazut.
    L-a urmat, din nou paradoxal, D0LCE ...
    Locul trei a fost ocupat cu brio de DlGl ...
    Iar ultimul care a avut doar cateva intreruperi a fost F0CUS
    MACS nu am mai avut timp sa-l bag in ecuatie ...

Testele au fost facute cu o antena Gibertini 128x138, pe motor STAB HH120, DM7020.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@SatWien, ai uitat sa spui locatia
    Este adevarat ca incepand de anul acesta si Boom are probleme cu semnalul, pe ploaie mai puternica
    Anul trecut, cand era tot cu SR 27500 dar FEC 3/4 nu se intampla prea des acest lucru

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Vai ce jignire ai putut spune , SatWien ! Cum sa cada Boom ? E cel mai extra DTH din sud-estul Europei si nord-estul Africii .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

Locatia e pe langa Bucuresti ... dar oare asta sa fie explicatia ordinei in care au cazut DTH-urile?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Drumul parcurs de unde prin ploaie .

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Satwien , daca aveai antena montata in Poiana Tapului , la ozon , precis Boom cadea ultimul . Ce spun cadea , nu cadea deloc nici cand trecea arca lui Noe pe langa casa , si iti facea Noe cu mana ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Satwien , daca aveai antena montata in Poiana Tapului , la ozon , precis Boom cadea ultimul . Ce spun cadea , nu cadea deloc nici cand trecea arca lui Noe pe langa casa , si iti facea Noe cu mana ...
    )) ce tare

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Locatia e pe langa Bucuresti ... dar oare asta sa fie explicatia ordinei in care au cazut DTH-urile?
    Daca te uiti atent, atat Dolce cat si Boom au un FEC 7/8 (si un SR cat de cat apropiat)...solutie care duce la eficientizarea TP-ului (mai ales acolo unde sunt multe canale pe transponder) dar care pune uneori probleme pe timp urat, mai exact sanse ceva mai reduse de corectie a datelor... a erorilor
    La fel se intampla si pe alti sateliti dar din extreme... unde sunt canale cu FEC 7/8, ele pica primele pe o antena obisnuita!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La Bucuresti n-a cazut o picatura de ploaie, e vreme frumoasa si calda. Poate vine si aici potopul.
    SHALOM

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

dar.. e cu dus si inors, unde langa bucuresti, ce antene ai pentru fiecare DTH.
    Adica daca ai fost in nord, poate a fost afectat si uplinkul de la boom...
    apoi, ploile astea vin cu un plafon de nori destul de izolat, si e posibil sa fi vazut un satelit si altul nu.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Konte View Post
    dar.. e cu dus si inors, unde langa bucuresti, ce antene ai pentru fiecare DTH.
    Adica daca ai fost in nord, poate a fost afectat si uplinkul de la boom...
    apoi, ploile astea vin cu un plafon de nori destul de izolat, si e posibil sa fi vazut un satelit si altul nu.
    Ce antene am? Citeste, te rog, inca o data ce am postat in deschiderea topicului, ai acolo toate detaliile tehnice! Ideea era ca am utilizat acelasi receptor si aceeasi antena pentru toate DTH-urile, din cauza asta mi-am permis sa fac o comparatie!
    Ce vezi tu cu dus-intors? Eu am prezentat niste constatari practice. Si care e problema daca sunt in nordul sau sudul bucurestiului sau la 100km de Capitala? DTH-urile din Romania trebuie sa mearga pe TOT TERITORIUL, nu numai la Km Zero al Bucurestiului.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

adica poate a fost afectat su UP-linkul. Daca norul ala gros mergea pe directia Sud>Nord, ar fi fost afectate Focus, Digi, BOOm de ex.
    Nu stiu unde are dolce uplinkul, dar daca il are prin baneasa, si norul a venit de la nord la sud, atunci poate ca a cazut uplinkul la toate... si chiar in ordinea pe care o ai tu. Boom e in pipera, digi la casa poporului in centru, focus pe oltenitei.

Zic asta pentru ca pe vremuri mi s-a mai intamplat sa apara pe cablu PRO tv-ul cu no signal din satelit, apoi antena, apoi prima, desiin orasul respectiv din provincie era senin. Dupa 2 ore vedeam la stiri "ploaie torentiala in bucuresti.."

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Konte View Post
    Nu stiu unde are dolce uplinkul,
    Drumul Taberei

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

norii afecteaza receptia cel mai mult, de exemplu in weekend la 1W erau niste norii iar pe 13E nu era aproape senin.Rezultatul DIGI pica Hotbird OK.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai ziso colega, hotbirdul pica doar in caz de furtuna puternica, digi doar la o ploaie si un strat de nori mai consistent

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)