Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default EONZ am gasit o solutie covenabila pentru toti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

in mai putin de o ora 144 anunturi cu ceva jocuri si filme
    Deci dati bataie ca merita.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe ce sateliti este? Ce frecventa are?
    Eu am ceva probleme cu Astra datorita pozitie antenei si vad cateva frecvente, asa ca nu stiu daca am semnal sau nu.

Adrian.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@samurai

Multumim de link. Dar poti sa ne si spui mai precis, ce si unde trebuie sa instalam, ghidul respectiv descrie doar FileManagaerul, si aia in italiana

Deci unde trebuie instalate restul de programe si ce faci daca nu ai cont eon?

Multumesc, numai bine!
    CU
    TransWarp

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default @samurai

e jale cu italiana.la ce foloseste EonzSC? in eonz apar anunturi dar cum pot sa sincronizez ora. cum selectez ce ma intereseaza? unde salveaza pe disc fisierele validate si unde pe cele invalidate? daca se poate un mic ghid de utilizare.
    EonZListener cred ca e numai pt a vedea ce e pe sat sper ca nu mai are si alta intrebuintare.
    Multumiri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Aiaiai !
    Imi pare rau nu pot sa stau acum prea mult pe net dar diseara dupa 11.30 veti primii mai multe detalii.
    Bye

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ok, am sa incerc sa va explic in mare cam despre ce e vorba.
    Voi incerca sa explic cam tot la nivelul unui incepator asa ca ii rog pe cei care cunosc deja serviciul sa nu ma critice.
    Deci Eon este un serviciu care ofera abonatilor download programat de mare viteaza, circa 200KB/s. Deci ginditiva cit vine daca cu un modem de 56k vin in medie cam 5 – 6KB/s. Eon foloseste TP 115 de pe Astra respectiv 12663 H 22000 5/6.
    Daca folositi SS2 veti fi observat ca in meniul DVB server aveti niste servicii gen EON TP103 ,113,114, 115. Casblanca sau TDSL. De obicei acestea sunt daca nu cumva le-ati sters imediat dupa instalarea driverelor. Pentru setarea optima si corecta a TP 115 trebuie sa faceti urmatorii pasi:
    - DVB setup
    - Data services
    - Europe online – in cadranul unde aveti TP slectati pe rind TP ce le aveti si dati delete, astfel incit sa ramina doar TP115.
    - In cadranul Pid list trebuie sa ramina doar 0x0311, 0x0312, 0x0411, daca mai aveti vreun alt pid selectatil si dati remove. Apoi selectati auto set multicast pids, dati apply si confirmati cu OK.
    Acum vine partea cea mai importanta, respectiv selectati Europe online: T115 si mergeti sa vedeti in status daca va apare la orbital position 19.2 est Astra. Cei care au instalate driverele 4.22 s-ar putea sa aiba aici surprize in ce priveste aparitia acestor date dar chiar daca nu apare aceatsa pozitie puteti sa va uitati in Statistics daca aveti Active Pids si daca exista vreun MC activ prin care vin date ( de obicei trebuie sa vedeti niste numere care cresc.) Cei care au instalate Driverele 4.14 neaparat trebuie sa va apara pozitia 19.2Astra altfel nu veti avea Pid activ.
    Daca pina aici ati configurat totul bine sunteti pe calea cea buna.
    Presupun ca aveti deja instalate Fazzt si TwoFish.
    Pentru a putea sa receptionati corect date si a le decrypta corect trebuie sa aveti urmatoarele setari:
    - Permanent channel – aici trebuie sa aveti un anouncement channel
    - Dati un edit si editati Multicast address 239.0.4.17
    - Port 9000
    - Interface ip placii daca e SS2 de obicei e 192.168.238.238 iar la SS1 192.168.46.21
    - La system information trebuie sa aveti o linie Remote Station Serial Number: XXXXXX –bineinteles cheia difera de la un utilizator la altul dar se poate folosi o cheie pentru mai multi utilizatori. Cei care au primit initial loaderele si modul de configurare al EON hack probabil ca au raspindit aceasta cheie, deci daca aveti 107105 e in regula puteti merge inainte.
    Restul setarilor e la latitudinea voastra de a stabili Temp folder si Download center.
    Acum urmeaza descrierea programelor pentru care v-am dat linkurile.
    Deci EONzFFM. Ce este? E o varianta modificata de FFM care a inceput sa functioneze inca din vara iam momentan se afla versiunea x.49
    Initial programul a fost folosit in scop educativ permitind accesul tuturor celor care detin o placa DVB sa vada ce vine prin serviciul EON si sa decida daca merita sa se aboneze sau nu.
    Linkul care e pus mai sus e pentru versiunea x.48 care nu contine posibilitatea de a se loga la serverul EON chiar daca in Seting gasiti aceasta setare. Cu aceatsa versiune nu veti mai avea nevoie de loadere sau alte chesti ajunge doar sa deschideti programul si sa steptati. Din pacate programul inca mai contine buguri iar la versiunile ulterioare multe din acestea se vor rezolva dar nu va vor pemite sa mai aveti acces la informatii daca nu va logati, deci vrind nevrind va trebui sa va multumiti ca bugurile. Cel mai incomod e bugul ce nu recunoaste sau nu interpreteaza ora sau data la care vin fisierele. Oricum acum tot ce trebuie sa faceti e sa lasati deschis Pc si sa asteptati pentru ca timpul scurs de la primirea anuntului si downloadul real nu e mai mare de 3 ore si asta in timpul serii pentru ca in timpul zilei vin aproape instantaneu.
    Sa trecem la configurarea programului.
    Deci dupa instalare deschideti programul si mergeti la Settaggi aici urmeaza sa faceti setarile care va permit sa folositi programul.
    EON login puteti introduce ce doriti e indiferent.
    DB path aici selectati fisierul receive din programfileskencast/dat/ si bifati Carica DB al avvio
    Indiritzo IP selectati IP placii DVB pe care o aveti de obicei la fel ca si in Fazzt.
    Push condivisi puteti selecta tot. Aici e o mica problema unii sustin ca de fapt ar trebui nebifat importa automaticamente nel DB. Ne selectind aceasta casuta practic anunturile vor fi stocate in Push condivizi si trebuie sa selectati manual anunturile cu fisiere pe care doriti sa le receptionati si sa le importati in DB.
    Eu am bifat tot si merge excelent.
    Generale – de asemeni puteti selecta tot ramine la latitudinea voastra pentruca nu afecteaza cu nimic receptia.
    Chat aveti posibilitatea sa vedeti Sat chat si eventual sa intrati in Real time Chat dar pentru aceatsa va trebui sa va inscrieti la un server italia, daca nu ma insel Azzura.
    Oricum aoclo veti putea discuta doar in italiana.
    EON listener
    Impreuna cu EONzFFM trebuie sa folositi si acest program.
    Eu v-am pus doua linkuri pentru el dar va recomand versiune 1.0.0.2 pentru ca nu necesita login sau altceva.
    La acesta trebuie sa selctati doar IP placii si sa bifati Fazzt monitor.
    Revin la EONZFFM in status veti obseva 2 cadrane mici unul in care se scurg “ file in tranzito non in lista” nu cred ca necesita traducere si “file in tranzito in lista” la fel
    Atentie la faptul ca programul cuantifica si mesaele pe chat pentru FFM si anunturile acestuia pe linga Chatul si anunturile lui. La totali veti observa un nr mare pentru ca aici sunt adunate si visierele in tranzit ce nu sunt in lista.
    Deci daca pina aici ati facut tot cum e descris trebuie doar sa mai asteptati sa primiti anunturile.
    Sper sa ma fi facut inteles de toti cei ce sunt interesati de acest program.
    ……………………………….
    Sergius EONzSC e un utilitar care iti permite sa vezi ce ai in queue si eventual sa pushezi. De fapt programul e destinat celor care au acces la mai multe FZ- uri si care pot sa organizeze mult mai usor pushurile.
    Fisierele doanloadate corect sunt acolo unde ai specificat tu in Fazzt sa ti le puna iar cele incomplete sunt in Temp, la fel tu poti specifica unde sa fie.
    Programul e inca la inceput de drum si are o multime de probleme dar invatati sa treceti peste ele si bucurativa cit e pe gratis.
    Desi nu se compara cu BS e ceva pentru buzunarele noastrea gaurite.
    ………………………………
    Un mic exemplu aseara venea pe EONz Gangs of NewYork Screen iar pe BS a venit in urma cu doua saptamini DVDripat.
    O diferenta destul de amre si asta se datoreaza faptului ca pusherii BS au in spate o experienta de 3 ani in care au acumulat suficiente informatii cu privire la Serverele de unde pot fi downloade ultimele noutati. Italienii au si ei pusherii lor dar organizarea cam lasa de dorit si de multe ori fisierele vin de pe newsservere.
    Probabil ca o versiune rip DVD a Gangs of NewYork va venii si prin EONz in maxim o luna, doua.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt unul din cei care iti multumesc!
    Poate mai sunt!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si eu, nu vreau sa fiu ultimul. Maine de-abia am bucuria sa incerc si cred ca voi si reusi

Mult respect!
    CU
    TransWarp

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Baieti nu ve prea obositi inainte de masa pentru ca nu prea e activitate decit dupamasa spre seara. Marea majoritate a anunturilor se fac chiar seara pe la 8,9,10. Iar fisiere vin dupa o ora, doua.
    Eu am semnal la limta cu SS1, iar cu SS2 imi pica pe la 7 sera. Asa ca unele chestii le mai ratez din cauza problemei pe care o are SS1 cu cle 5 streamuri.
    Oricum cei cu antene mari nu ar trebui sa aiba astfel de probleme.
    Bye

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu stiu de ce imi da o eroare de genu

"error while loaing dll "

poti sa ma luminezi si pe mine

merci

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default @samurai

multumim pt raspuns .inca o intrebare ce se face cu EonzSC? si pt cei care stiu ceva programare cred ca nu e asa greu de a sari instructiunea de logare de la versiunea mai noua de eonzfm si EonZListener1.0.0.4

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

incercati la http://eonznetwork.altervista.org/index.php in sectiunea EFFA DB cred ca sunt fisierele si orele la care vin e greu sa verific deoarece cu antena de 1.8 am semnal prost in piatra neamt

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Repet EONzSC se utilizeaza doar de catre cei ce au abonament pentru a face download repsectiv push pentru un fisier ce se afla in FZ temporar pus la dispozitie de catre EON.
    Pentru problema cu DLL-ul voi incerca sa caut o solutie.
    Uploadul era interesant cind decalajul intre push si download era de ordinul orelor, dar acum de cele mai multe ori anuntul se primeste dupa ce se face downloadul.
    Importul acestor anunturi arata o ora si o data nereala asa ca sa nu va faceti iluzii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Piatra Neamt antena de 1.8 si nu ai semnal ?
    Cine ti-a reglat antena si dupa ce metoda?
    Presupun ca metoda romineasca " Mai are purici " "Nu! atunci e OK"
    Scuzami umorul dar si eu am beneficiat de un astfel de tratament.
    Oricum vreau sa-ti spun ca eu Stau in Mures si am o antena de 110 iar acum in timp real am semnal 40% cu SS1 si 23 cu SS2. Dupa cum vezi sunt la limita iar antena nu e reglata foarte bine.
    Ce pot sa-ti spun e ca am un prieten cu antena de 1.4 care vede permanent Tiketurile. In schimb cine i-a reglat antena e un tip de nota 10.
    Ce vreau eu sa spun aici e ca pe meleagurile noastre se sacrifica calitatea servicilor prestate de catre cei ce monteaza si regleaza antenele. O investitie intr-un Dish sat metter venita din partea unei firme care monteaza antene ar duce la o reglare perfecta sau optima pentru ceea ce se poate scoate din antena respectiva.
    Personal am inteles ca acest Dish sat metter costa citeva sute de Euro dar pentru o firma de profil nu mi se pare o suma exagerata avind in vedere ce se poate face cu un astfel de instrument.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)