Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ultimile vesti de pe frontul ...din provincie...

Ceea ce era de asteptat, s-a intamplat....
    Sate pline de antene DigiTv, au inceput sa treaca la concurenta. Culmea, la cel mai scump:BOOMTV...
    Practica instalatorilor BoomTVeste simpla:
    - discutiile cu taranii se poarta la nivel de bani, semnal si usurinta platii..
    - BoomTv instaleaza gratis un echipament, iar al doilea si al treilea, 3 Euro fiecare, ajunge la vecinii celui care a facut contractul...De aici, rezulta o suma mai mica decat la DigiTv, in plus avand canalele de filme si MaxPack...
    - Cum la tara sunt multe probleme legate de energia electrica si conservele sunt renumite pentru slabele calitati, multi au in casa echipamente stricate datorita fluctuatiilor de tensiune...Nu au avut de unde sa faca rost de altele...asa ca, Boom le ofera un echipament mai stabil si promisiunea ca, in maxim 48 de ore de la defectarea acestuia, un echipaj se va deplasa la fata locului pentru a remedia defectiunea sau a schimba conserva.
    - Instalatorii BoomTv discuta cu fiecare client in parte cum sa plateasca factura de la BoomTv, convingand oamenii ca e mai simplu ca, odata pe luna, unul dintre ei sa se duca la banca si sa achite facturile la mai multi vecini. In felul acesta, doar 1-2 pe an oamenilor le vine randul sa mearga afara din sat sa plateasca facturile la banca...
    - Aceasta tactica, culmea, folosita la indemnul marelui agent imobiliar reprofilat in Director Vanzari DTH, da roade...Deja s-a ajuns la 240-250 de instalari pe zi, o medie de 7.300 de noi abonati pe luna...

Ce se poate observa din cele descrise mai sus: lipsa de interes a personalului DigiTv, coroborata cu bataia de joc la care sunt supusi clientii acestui operator, fac ca oamenii simpli sa prefere BoomTv, chit ca acesta e mai scump..Trebuie bine inteles un lucur: la tara, oamenii NU au chioscuri de ziare, nu au decat posibilitatea de a avea cablu(acolo unde exista...si nu prea exista in multe sate si comune) sau DTH...Cum Digi a facut multe greseli care acum apar la suprafata, ramane ca adevaratii profesionisti de acolo sa incerce sa repare ceea ce mai poate fi reparat...

Ca o paranteza, va pot spune ca renumitele caravane Digi la sate au facut "prapad"...De ex. la primaria din localitatea ****** au lasat 80 de conserve cu tot cu cartele, fara sa ia nicio data despre posibilii clienti. Multe alte conserve au fost date doar pe vorbe, fara copii la buletin, fara CNP etc...Unde sunt astazi aceste conserve Multi nu au platit abonamentul, in continuare, si normal au avut ecran negru...Acum, receiverele sunt aruncate prin grajduri sau hambare... O alta aberatie marca oamenilor DigiTv, a fost aceea a instalarii...Bine,m bine, dau conserve, dar cine instaleaza antenele...In aproape toate satele, si aici putem pune marturie pozele cu antenele DigiTv puse in varf de bat...oamenii si-au montat singuri antenele, sau au fost ajutati de un vecin care a vazut ce si cum si a indreptat antena cum o avea altul caruia ii fusese montata de un instalator...De aici a rezultat numai dezastre: imagine varza, la cel mai mic vant, imaginea disparea, poze "distractive" puse pe RDI si Softpedia, toate aratand lipsa de profesionalism a unor angajati DigiTv care duc acest operator de rapa...Degeaba incearca unii sa faca treaba daca sunt CONSTANT bruiati de multi lingai...

@Sefii DigiTv - daca nu taiati adanc acum, s-ar putea ca, pana la sfarsitul anului sa aveti pierderi enorme la sate...Foarte multi clienti vor pleca la Dolce si...culmea...la BoomTv...
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

probabil sunt fostii instalatori digi care , dupa ce au fost platiti mai mult sau mai putin ,pentru munca prestata mai mult sau mai putin, cauta sa se razbune .... problema lor e ca dau din lac in put vis-a-vis de bani . sa nu mai vb ca nu si-au schimbat foarte mult obiceiurile .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    probabil sunt fostii instalatori digi care , dupa ce au fost platiti mai mult sau mai putin ,pentru munca prestata mai mult sau mai putin, cauta sa se razbune .... problema lor e ca dau din lac in put vis-a-vis de bani . sa nu mai vb ca nu si-au schimbat foarte mult obiceiurile .
    Daca tu asta ai inteles din ce am scris eu mai sus...atunci nu are rost sa purtam o discutie....
    Salut Prieteni!

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ai perfecta dreptate

@gepeto
    Da ai multa dreptate in ceea ce spui tu acolo si totul pleaca de la neprofesionalismul celor care au gandit intreg sistemul de la digitv.
    Eu am un echipament digitv acasa (de care sunt foarte multumit) insa multi oameni de la tara sunt nemultumiti de serviciile digi TV si asta pe buna dreptate. Cand zic nemultumiti de serviciile Digi TV ma refer la cele post instalare: cum si unde se plateste abonamentul, cat de repede vine instalatorul acasa sa- i regleze antena fiindca a fost instalata de la inceput prost, etc.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@gepeto
    postul meu se dorea a fi o completare la cele spuse de tine. nici o clipa nu am vrut sa te contrazic cu ceva.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    @gepeto
    postul meu se dorea a fi o completare la cele spuse de tine. nici o clipa nu am vrut sa te contrazic cu ceva.
    OK Mii de scuze, am inteles eu gresit...
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Revin cu noi amanunte:
    - sute de conserve au fost date la gramada, fara a se lua in seama cine ce a luat; de aici apare o contradictie...unii NU mai vor sa plateasca dar le functioneaza in continuare conserva, deoarece altii trimit aiurea banii , insa lor conserva le-a fost "inghetata"...Nebunie, nervi, suparari ...tot tacamul...
    - provincialii au facut schimb de conserve, deoarece la unul se stricase si acesta aluat-o de la altul care nu vroia sa plateasca...de aici o alta nebunie...cel care a luat conserva de la vecin are deja trecut un abo, dar nu-i merge receptorul, asa ca acum plateste in numele vecinului...si nu in al lui...iar el este restant...
    - Orice incercare de a convinge instalatorii DigiTv sa vina iar pe teren sa aranjeze antena sau sa vada daca conserva este defecta s-a soldat cu refuzul acestora... NU se acorda service...dar se cere plata, in continuare, a abonamentului...
    Situatii bizare, situatii sinistre, totul datorat lipsei de profesionalism si interes a unor angajati DigiTV...

Repet: in provincie, situatia este alarmanta. In plus, trecand anul de gratuitate, oamenii refuza sa plateasca atata timp cat Coshipurile nu functioneaza...Multi inca doresc abonament DigiTv, dar cu conditia, normala, sa aiba la ce se uita...

@Angajati DigiTv - va rog, anuntati-va sefii de situatia imposibila care este in provincie...Majoritatea satelor si comunelor se confrunta cu aceleasi probleme...Dupa ce li s-au dat conservele, au ramas sa se descurce...sunt oameni simpli, nu se pricep si nu stiu pe cine sa cheme, de unde si ce sa faca...Este important sa interveniti acum, cand inca nu au trecut la concurenta...Poate, maine, va fi prea tarziu...
    Salut Prieteni!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post

In plus, trecand anul de gratuitate, oamenii refuza sa plateasca atata timp cat Coshipurile nu functioneaza...
    Esti sigur ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    PS 2: problema care intr-adevar si inevitabil va apare, este cat timp isi va mai permite jiji sa tina preturile jos in masura in care i se cam scurg abonatii....
    Si acest lucru se va inrautati vineri, 01.06.2007, cand se va produce un nou val de blocari ale cartelelor...
    Cineva de la DigiTv trebuie sa faca ceva
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Esti sigur ?

.... Nu-i frumos...ce sa-i fac, am imbatranit si incurc borcanele...aaa conservele... Oricum, sunt la fel de "bune"...
    Salut Prieteni!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    - Orice incercare de a convinge instalatorii DigiTv sa vina iar pe teren sa aranjeze antena sau sa vada daca conserva este defecta s-a soldat cu refuzul acestora... NU se acorda service...dar se cere plata, in continuare, a abonamentului...
    Situatii bizare, situatii sinistre, totul datorat lipsei de profesionalism si interes a unor angajati DigiTV...

Repet: in provincie, situatia este alarmanta. In plus, trecand anul de gratuitate, oamenii refuza sa plateasca atata timp cat Coshipurile nu functioneaza...Multi inca doresc abonament DigiTv, dar cu conditia, normala, sa aiba la ce se uita...
    @gepeto, ai date destul de exacte...
    eu am auzit de un caz si mai grav... un instalator Digi a fost luat la bataie!
    Nu cunosc exact datele problemei insa respectivului client (probabil si cu ceva tarie la bord) i s-a pus pata pentru ca nu stiu ce nu a facut bine instalatorul (reglaj si probleme cu cablul coaxial) si de aici a iesit un scandal monstru
    Intamplarea mi-a fost povestita de prietenul acestuia (neparticipant cu el la instalarea Digi caci este instalator Boom)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Hai sa nu transformam threadul acesta in threadul asociatiei pescarilor si vanatorilor sportivi ....

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

mai bine bem o ca sa nu ne doara capul de atat DIGI,nu?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile hm..

poate nu ar trebui sa zic nimica, dar confirm situtia descrisa de @gep, zilnic am service in localitati rurale.Numai ca in loc de boom este dulcea.
    Skysat2
    nu am fost creati ca sa fim insule

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu stiu de ce, dar am impresia ca romanul are puterea de a inghiti foarte multe => Digi nu e in pericol. Pleaca 10 vin altii 20 in loc. Putem noi sa stam linistiti, ca daca tendinta ar fi descrescatoare, s-ar lua masuri, dar din pacate, numai atunci.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)