Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ultima BOMBA a DigiTV!!!

Din pacate, este intr-adevar o BOMBA Dar una care distruge atat clientii acestui DTH, cat si DigiTV...Si sa nu credeti ca este o bomba lansata de concurenta, dar este in favoarea concurentei...adica Dolce...
    Si e normal....

Acum sa detaliez: pe luna Februarie 2007, DigiTv nu prea a emis facturi...iar acele cateva emise au UITAT sa ajunga la clienti...normal, clientii nu au platit(nici cei persoane fizice si nici persoanele juridice)...Nici pe luna Martie nu prea s-au omorat cu emisul si trimisul de hartii...Bomba, caci despre ea discutam, a explodat zilele astea: cu toate ca oamenii au achitat luna Aprilie sau Martie, faptul ca au restanta din Februarie s-a materializat prin deconectarea acestora...in plus, acum trebuie sa achite si o taxa de reconectare de 20 RON...adica si fu...si cu banii luati...

Ce se poate spune Jenant...umilitor...

Pacat de DigiTv, dar cineva trebuie sa ia masuri impotriva acelor angajati care dorm pe bani buni!

Astept opiniile voastre.

Multumesc.
    Salut Prieteni!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Aceea taxa de reconectare era prevazuta in contract din momentul lansarii dar pana in acest moment rau platnicii nu au fost penalizati.
    Si eu am platit o astfel de taxa la 3 din cele 8 abonamente pe care le platesc luna de luna.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Aceea taxa de reconectare era prevazuta in contract din momentul lansarii dar pana in acest moment rau platnicii nu au fost penalizati.
    Si eu am platit o astfel de taxa la 3 din cele 8 abonamente pe care le platesc luna de luna.
    Fanta
    Man...imi pare rau, dar nu ai inteles...

Problema nu se refera la cei rau-platnici, ci la aceia care platesc, dar nu au ce In aceasta categorie intra vreo 4 cunoscuti de-ai mei, care nu au ce plati, pentru ca nu au facturi...In plus, la tara unde nu prea vin factorii postali si aia nu stiu ce sa faca, au achitat factura venita pe Aprilie, dar nu si cea lipsa pe Februarie....

Din pacate, sursele mele din interiorul RDS confirma debandata la nivel de facturare si, implicit, lipsa de discernamant a celor de la butoane...Acum, apar probleme care tin NUMAI de DigiTv, de oamenii angajati pentru o treaba si care nu si-o fac...
    In plus, au inceput sa apara disensiuni intre tabara celor care-l inconjoara pe marele boss si care nu vor sa faca nimic si cei care vor intr-adevar ca Digi sa mearga...Povestea seamana cu cea de la BoomTv, unde tot asa s-au facut doua tabere....
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci sa inteleg ca deconecteaza clientii care au plata la zi, pe motiv de neplata, iar la reconectare le percepe o taxa de 20ron
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum spunea un amic, ne-au fentat astia...
    Nu este FAIR-Play, nu este corect...Din pacate, DigiTV se confrunta cu sute de plangeri la OPC, datorate acestei neregularitati...
    Repet, DigiTv este constienta ca problema este a ei, dar nu face nimic sa o rezolve, din contra tot clientul este cel pedepsit...

In numele unor clienti ai DigiTv, care m-au rugat sa scriu aceste randuri, va rog sa luati masurile necesare pentru rezolvarea acestei probleme...
    Din pacate, multi vor trece la Dolce, mai ales ca acum acestia au micsorat si preturile la telefonia fixa...Pacat...
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    Deci sa inteleg ca deconecteaza clientii care au plata la zi, pe motiv de neplata, iar la reconectare le percepe o taxa de 20ron
    Cam asa ceva...problema este ca pe luna Februarie NU s-au trimis facturi, multi au platit Martie, Aprilie si au fost deconectati...Acestia NU au nicio vina pentru ca Digi nu si-a facut treaba. Probleme mari sunt in provincie, la sate, unde oamenii nu au posibilitatea de a ajunge la un centru RCS ca sa rezolve problema....Pacat ....
    Salut Prieteni!

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    Din pacate, este intr-adevar o BOMBA Dar una care distruge atat clientii acestui DTH, cat si DigiTV...Si sa nu credeti ca este o bomba lansata de concurenta, dar este in favoarea concurentei...adica Dolce...
    Si e normal....

Acum sa detaliez: pe luna Februarie 2007, DigiTv nu prea a emis facturi...iar acele cateva emise au UITAT sa ajunga la clienti...normal, clientii nu au platit(nici cei persoane fizice si nici persoanele juridice)...Nici pe luna Martie nu prea s-au omorat cu emisul si trimisul de hartii...Bomba, caci despre ea discutam, a explodat zilele astea: cu toate ca oamenii au achitat luna Aprilie sau Martie, faptul ca au restanta din Februarie s-a materializat prin deconectarea acestora...in plus, acum trebuie sa achite si o taxa de reconectare de 20 RON...adica si fu...si cu banii luati...

Ce se poate spune Jenant...umilitor...

Pacat de DigiTv, dar cineva trebuie sa ia masuri impotriva acelor angajati care dorm pe bani buni!

Astept opiniile voastre.

Multumesc.
    Idea e destul de simpla : in momentul in care ca si furnizor de servicii emiti o factura trebuie automat sa platesti TVA statului. Indiferent daca beneficiarul serviciului iti achita sau nu factura. Din aceasta cauza pentru a nu plati taxe aiurea la stat RCS-ul procedeaza in felul urmator : nu emite facturi pentru a nu plati statului tva ul pe care nu il incaseaza. Astfel ei platesc tva doar pentru facturile platite. Asa se intampla la cablu si cred ca s-a incercat impunerea sistemului si la DTH doar ca lucrurile acolo sunt mult mai complicate. Dar daca mai incerca o data sau de doua ori miscare si oamenii vad ca sunt taxati daca nu platesc cu taxa de reconectare, lumea o sa se invete sa plateasca chiar daca nu o sa le vina factura acasa. Si atunci se rezolva problema achitarii TVA pe ce nu ai incasat.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    atunci este foarte grav asta inseamna evaziune fiscala....
    Evaziune fiscala ar fi doar daca Digi ar incasa banii (si TVA-ul aferent) si nu i-ar vira la buget. Dar daca nu incaseaza nimic, unde e evaziunea?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipriancu View Post
    Idea e destul de simpla : in momentul in care ca si furnizor de servicii emiti o factura trebuie automat sa platesti TVA statului. Indiferent daca beneficiarul serviciului iti achita sau nu factura. Din aceasta cauza pentru a nu plati taxe aiurea la stat RCS-ul procedeaza in felul urmator : nu emite facturi pentru a nu plati statului tva ul pe care nu il incaseaza. Astfel ei platesc tva doar pentru facturile platite. Asa se intampla la cablu si cred ca s-a incercat impunerea sistemului si la DTH doar ca lucrurile acolo sunt mult mai complicate. Dar daca mai incerca o data sau de doua ori miscare si oamenii vad ca sunt taxati daca nu platesc cu taxa de reconectare, lumea o sa se invete sa plateasca chiar daca nu o sa le vina factura acasa. Si atunci se rezolva problema achitarii TVA pe ce nu ai incasat.

Man, n-o lua asa...Treaba nu sta cum zici tu...De vina sunt oamenii, angajatii Digi care nu-si fac treaba...
    Ti se pare normal cazul urmator:
    Cum sa vina la caseria RCS, niste batranei din Cuca Macaii? Ei habar nu au unde exista aceste casierii...In plus, nu stiu cand, unde si cum sa plateasca. PE urma, in afara de faptul ca sunt batrani pusi pe drum, mai trebuie sa dea la tren 18 lei, pentru a ajunge sa plateasca 12 lei la DigiTv...dar, lumea de la tara, s-a abonat ca poate plati facturile la posta sau la postasul din localitate...Nu e normal sa pui lumea pe tren, 50-80 km, ca sa plateasca 12 lei...si asta din vina celor de la DigiTV
    Salut Prieteni!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu ramai cu ecran negru abia la 2 luni de intarziere in plata facturii.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Din cate stiu ramai cu ecran negru abia la 2 luni de intarziere in plata facturii.
    Pai, exact ce-am spus eu...Oamenii au achitat Martie si Aprilie, dar nu au stiut de Februarie...Ce vina au ei ca acum trebuie sa se suie in tren sau in rata, sau sa roage cunostinte din bucuresti sa se duca la casieriile RCS sa le rezolve problemele...Este umilitor...
    Si culmea, si eu am fost rugat in doua cazuri sa fac acest lucru...mai mult, si la firma mi s-a intamplat acelasi lucru...Pe persoana juridica NU pot achita fara factura Ce sa fac Oricum, eu mi-am rezolvat problema, dar cei care nu au cunostinte, internet...aia ce fac?
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru cine NU VREA SA INTELEAGA!

Lunile Martie si Aprilie 2007 sunt achitate! Feburarie, NU! Pentru ca nu are factura...au fost deconectati...sute, mii de abonati din provincie si nu numai...ca sunt de atunci 3 luni...asa cum a zis Fanta...si nu are cum sa plateasca februarie, fara factura, la posta...Pentru ca posta NU vrea....Asa ca trebuie sa plateasca DOAR la casieriile RCS...

Si ca sa fie o TREABA IMPUTITA:chiar daca ii dau copie dupa factura, la oficiile postale se leaga de faptul ca n-are cod de bare...SI NU POT ACHITA!
    Caz concret....

@ Sefii RCS care intra pe acest Forum:
    Fratilor, chiar nu va doare ca va pleaca clientii la Dolce Chiar trebuie discutat cu "marele sef" Chiar nu miscati pana cand nu va arde ala la funduri...si la salarii

Nu am cuvinte pentru voi...Sa va fie RUSINE!

Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    satwien

dar cati nu platesc fara sa primeasca factura..?!? vrei sa zici ca nu incaseaza nimic fara factura?!? tu de exemplu le-ai primit pe toate?
    de 2 ani se urla pe forumul asta sa-si bage mintile in cap, da' ei, nu si nu....
    eh, acuma in ceasul al doishpelea poate ca se vor lua masuri.....
    Ceasul al "doishpelea" a trecut...Deja multi pleaca de la ei...Culmea, se pare ca Boom a inceput sa atraga clientii nemultumiti de la DigiTV. Cativa prieteni instalatori au dat jos antenele de DigiTV si au montat cele de Boom...Cand au intrebat cauza...NORMAL...probleme cu semnalul si pierderile de timp...si nervi la plata facturilor...

Ce mai e de zis?

Imi pare rau de DigiTV, dar cativa in functii inalte, isi bat joc de firma si de clienti...
    Salut Prieteni!

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Frate, a devenit mai rău ca-n Iraq p'acilea.... NUMAI BOMBE !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Frate, a devenit mai rău ca-n Iraq p'acilea.... NUMAI BOMBE !
    Suntem pe un camp de lupta...cel mai rau e de cei care stau in "no man's land"...
    Problema este sa nu tragem in sanitari...ei nu au nicio vina

Apropo: tu nu poti veni pe 23 Iunie la intalnire Iti iei si tu concediu...
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)