Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Dimensiune antena in Bucuresti

Salutare si noroc,

cine-mi spune si mie ce dimensiune trebuie sa aiba o antena in Bucuresti ptr a receptiona tot ce se poate, inclusiv transponderele HD. Interesant ar fi intre 4Vest- 36Est.

Astept raspunsuri,

Valentino
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma´ din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1° W- 28,2° E

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentino View Post
    Salutare si noroc,

cine-mi spune si mie ce dimensiune trebuie sa aiba o antena in Bucuresti ptr a receptiona tot ce se poate, inclusiv transponderele HD. Interesant ar fi intre 4Vest- 36Est.

Astept raspunsuri,

Valentino
    Cel putin 2,4 m mai ales daca vrei sa prinzi stabil sateliti din grupul astra

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate am exagerat un pic dar omul a zis sa prinda cam tot ce se poate ( nu a precizat daca vrea si banda C unde chiar ai nevoie de farfurii cat mai mari ) , cred ca pentru pozitia 28,2E si 30,5 E si 2,4m este putin oricum omul cred ca era interesat de experientele userilor si mai putin de ce arata hartile de acoperire care nu intodeauna sunt exacte iar daca mai pune si la antena un sistem de rotire care nu este reglat corespunzator atunci o antena mare chiar ca produce minuni . Parca ai cumparat si tu o antena de 2,4 m , zi si tu ce minuni face un asemenea monstru .

Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

@all

Merci de raspunsuri,

problema este ca antena o sa fie montata prima data la bloc, pe urma se va muta la casa lui (unde este altceva). Ideea este de a receptiona pachetele romanesti de satelit si daca se poate si altele bineinteles....
    Nu stim inca care, asta este problema. Deci ne gandim poate 4 Vest sau 1 Vest sau 5 Est sau 36 Est.
    1. Daca-si cumpara de aici din Germania o antena de 1,10 (Vialuna la 45Euro)sau 1,25(Gibertini la 145Euro) ajuta la ceva?
    2. Sunt mai ieftine/bune in Romania?

Raman dator ptr un raspuns rapid, deoarece zilele de stat in Germania sunt limitate...

Salutari,

Valentino
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma´ din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1° W- 28,2° E

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ai posibilitatea cumpara pe cea de 1,2 Gibertini ai o rezerva de semnal pentru zilele mai inourate , un alt model de antena o poti cumpara si din ROMANIA mult mai ieftin dar si calitatea ei este asemanatoare . Un exemplu daca se poate am o antena de fier cumparata din GERMANIA in 1992 si este si acum impecabila fara pata de rugina iar una cumparata prin 1998 din ROMANIA mult mai ieftina dar care este plina de rugina si cu toate ca este mult mai mare la calitate este indoielnica .
    Last edited by stargate99ro; 21st May 2007 at 14:44.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)