Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default max tv CUMPARAT de AIG !!!

Gigantul financiar AIG cumpara Max TV pentru 45 milioane de euro

AIG Capital Partners, companie americana de management al fondurilor, a anuntat ieri seara semnarea contractului pentru o investitie de 45 milioane euro in compania Digital Cable Systems, compania care detine platforma digitala de televiziune prin satelit Max TV, sub forma de majorare a capitalului social. Finalizarea tranzactiei depinde de indeplinirea anumitor conditii, inclusiv aprobarea Consiliului Concurentei din Romania.

www.wall-street.ro

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amadeus View Post
    o investitie de 45 milioane euro in compania Digital Cable Systems
    Ajung acesti bani ca sa puna MAX pe linia de plutire?
    O sa vedem si aici o super relansare.
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce nu spune articolul este cat % au cumparat .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Ce nu spune articolul este cat % au cumparat .
    Aici zice ca a fost preluata intreaga companie.
    http://www.zf.ro/articol_125041/aig_...mil_euro_.html
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Banned

Posts Thanks / Likes

Doar ca se face o mica confuzie : au cumparat cu 45 de milioane DCS in totalitate , nu doar MaxTV .

Adica MaxTV + alte firme de cablu care in total au 330.000 abonati , respectiv 136 de euro per abonat .

Boom TV vroia sa se vanda cu 50 de milioane pentru 8.000 de abonati (la vremea respectiva) .

Cumparatori exista pe piata media , doar ca unii cum sa le zic : le zic ca in DEX : evrei nu stiu sa vanda . Ciudat , dar asa e .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai devreme in aceasta luna, AIGGIG a anuntat semnarea contractului pentru achizitia Bulgarian Telecommunications Company
    AIG INTERESTED IN BULGARIAN TELECOMMUNICATIONS COMPANY
    10:31 Thu 03 May 2007

Insurance giant AIG will bid for the 65 per cent share of Bulgarian Telecommunication Company (BTC) offered for sale.
    Until recently Arab Oger Telecom, the consortium Texas Pacific Group – Warberg Pincus and Mid Europa Partners were the main competitors for the share, Financial Times (FT) said. Later, Mid Europa Partners withdrew its offer.
    AIG would pay 1.7 to 1.9 billion euro for the company, FT said.
    According to the newspaper Oger Telecom, owner of 55 per cent of Turkish Turk Telekom, was strong competitor, because it could win the support of Bulgarians of Turkish origin.
    BTC registered 42.58 million leva revenue for the first three months of 2007. The company’s income increased by 1.3 per cent to 254.96 million leva over the past year.

AIG se misca interesant, BTC este Romtelecomul bulgarilor! Ce inteleg eu din asta? Au cumparat BTC-ul si urmeaza sa-i lipeasca si afacerea Max, extinsa peste BG. Modelul il stim deja, RTC si Dolce sunt cel mai elocvent exemplu.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Buna ziua. Cunoaste cineva o adresa de e-mail valida pentru Max TV? Am incercat varianta de pe site, [email protected], insa mesajul mi-a fost respins. Am nevoie sa iau legatura cu cineva "de la butoane" in scop de serviciu. Putin ajutor?

Banned

Posts Thanks / Likes

Articolul corect este :

Fondul AIG New Europe II a intrat la 17 mai, în urma semnării unui contract de asociere cu Digital Cable Systems SA (DCS), în valoare de 45 de milioane de euro, în cursa pentru digitalizarea cablului rural, potrivit unor surse apropiate de tranzacţie.

DCS va încerca să dezvolte cu aceşti bani serviciile de televiziune prin cablu în zonele rurale, dar şi serviciul de televiziune digitală prin satelit Max TV pe care îl oferă în prezent.

Fondul AIG este cunoscut pentru participările în piaţa de comunicaţii, fiind de notorietate implicarea acestuia în dezvoltarea companiei Astral Telecom, cumpărată în 2005 de UPC România.

Potrivit unui comunicat al companiei americane de administrare a fondurilor de investiţii AIG Capital Partners (AIG CP), aceasta a preluat compania românească de servicii de televiziune digitală Digital Cable Systems (DCS), printr-o tranzacţie sub formă de majorare de capital. "DCS a devenit al treilea jucător pe piaţa serviciilor de etransmisie a programelor TV din România, controlând o platformă de peste 330.000 de abonaţi la servicii de cablu TV, direct-to-home (DTH) şi Internet. DCS a fost fondată de către antreprenori români", se arată în comunicatul AIG CP.

Finalizarea tranzacţie depinde de îndeplinirea mai multor condiţii, inclusiv aprobarea Consiliului Concurenţei.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu-i rau...au acum cu ce...sa vedem daca stiu si ce sa faca...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post
    nu-i rau...au acum cu ce...sa vedem daca stiu si ce sa faca...
    Au cu ce, dar sa vedem daca au si cu cine.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ia uitati cand am postat eu chestia cu AIG
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=5097&page=47

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)