Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8

Thread: Dr. Dish TV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Dr. Dish TV

După cum poate aţi remarcat, Dr. Dish TV schimbă satelitul, respectiv va părăsi poziţia HB şi va transmite pe Astra 1 F, frecv. 12246 V.

Această măsură mi se pare oarecum bizară, īntrucāt semnalul de pe acest transponder al Astra, pe care transmite şi Deluxe Music, este aproape imposibil de recepţionat īn Romānia, ce să mai zic de Orientul Mijlociu. Banda de care va beneficia acest post nu va fi mai generoasă, pentru că şi acest transponder nu este tocmai "aerisit". Iar despre costul transmisiei pe Astra ce să mai vorbim....

Să fie implicaţi oare iranienii ? Mulţi iranieni scriau la poşta Dr. Dish şi aşa cum se ştie, īn Iran antenele parabolice sunt interzise.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da cu noi ce au?
    Nu ca m-as fi uitat foarte des la emisiunea lor, da asa din cand in cand.Acu putem sa ne luam adio.
    Receptioneaza cineva aceasta frecv in vestu tarii?daca da...cu ce diametru?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cine stie ce combinatii sunt si acolo ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Au redus foarte mult acoperirea.

De la:

la:

Din cate vad nici nu mai au reluari pe alti sateliti
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi Iceman,

Sint doi transponderi pe Astra 19.2E,cel mentionat de tine-12246 V,operator APS,si 12441 V-Arena Family,care au focarul asa cum arata harta pusa de mm7163,pe Europa de vest inca de la inceput.Ei n-au redus semnalul acum!Trecerea lui Dr.Dish TV pe acest satelit se explica in cea mai buna parte pe considerente de sponsorizare si de sustinere financiara.Inca de pe vremea analogicului,din 1995,cind am putut vedea primele emisiuni ale lui Christian Mass,cind pe Telecom de la 23E,sau Intelsat de la 27W,mai rar,si ultimul,Intelsat 10.02-1W,cind era sponsorizat de operatorul omonim,el cauta sa aiba un suport financiar{sponsor}puternic care sa-l ajute in proiectul sau.In cele din urma a reusit ceea ce isi doreste oricine vrea sa lanseze emisiuni pe satelit,sa nu mai spunem de o persoana juridica,cum am spune noi in termenii nostrii,care si difuzeaza gratuit o emisiune pe o nisa,trebuie s-o recunoastem,cam ingusta:sa transmita pe satelitul principal al Europei,Hotbird-13E,cu acoperire dincolo de continentul nostru.Nu stiu cit costa inchirierea unui slot pe Hotbird,dar putem presupune ca el este destul de piperat pentru orice program,cu atit mai mult pentru Dr.Dish,care cu tot prestigiul de care se bucura din partea multor operatori sau companii,el nu poate avea un program de cel putin 16 ore,care sa-i asigure sustinerea unei sponsorizari sustinute din partea producatorilor de sisteme satelitare!Pina nu avem o dezmintire din partea lui sau al celor care ii finantau emisiunile,eu cred ca trecerea programului Dr.Dish TV pe Astra 19.2E se datoreaza,in primul rind, motivelor financiare,acest satelit fiind,cum s-a spus,unul german,favorizant pentru el.Poate i s-a facut unele concesii la inchiriere in pachetul de pe acest transponder!
    In privinta receptiei acestor doi transponderi in Romania,cel putin in Cluj,unde am verificat semnalul,s-ar putea vedea emisiunea lui Dr.Dish cu o antena de 1.8m.Cu antena de 1.5m receptionez semnalul pe vreme buna de numai 10%,ca atare nu vad cum am putea urmari ceea ce iti doresti!Probabil ca in partea mai de vest a tarii cu o antena 1.5 nu-s probleme de receptie.Dar putem spera ca odata cu lansarea Astrei L,tot pe aceasta pozitie orbitala,sa-l avem pe Dr,Dish printre noi!

satelescu

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

dr Dish,olandez,are simtul afacerilor.programul care-i poarta numele este un fel de canal de publicitate cu specific satelitar marea majoritate a timpului de emisie,restul raspuns la intrebari si ce-o mai fi.
    facind reclama diverselor tipuri de receivere normal ca producatorii se constituie in sursa financiara.nu ar fi imposibil ca urmatoarea miscare sa fie apartia unui shop on-line.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default receptie 12246/12441

receptie acestor doi transponderi nu face problema in vestul tarii. merg bine cu un ofset de 1,2 m (Q 45%).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

yep, no problem.
    cer noros: 12246 V - Q 54%, 12441 V - Q 65%

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)