Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: router edimax

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile router edimax

ziua buna tuturor,am primit un router edimax.nu stiu ce configurari are,eu cand il leg la net nu merge nici calculatorul,nici dreamboxul.cine mi l-a dat a zis ca se deschide pt configurari cu http://192.168.2.1.nu stiu sa fac,,schema" conexunii sa-l deschid si sa-l reglez la ceea ce-mi trebuie mie.
    multumesc celor ce vreau sa-mi spuna ce si cum sa fac.

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Ce anume vrei sa faci cu el....eu unul l-am schimbat pe un ZIO cred ca RDS a folosit ceva filtre si nu puteam sa fac trafic deloc....dezvolta subiectul si vedem ce putem face

ps ce tip de ip ai dinamic ? PPPoE ?ce tip de router ?
    Daca nu te lasa sa intrii in el cu http://192.168.2.1 nu vad cum ai putea sa faci conexiunile ...
    Ti-am urcat manualul (user`s manual) daca nu il ai ....http://www.speedyshare.com/564772400.html

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile router edimax

cred ca i-am gasit solutia.upc mi-a ,,desfiintat''toate ip.conexunea pt toate calculatoarele din serverele lor au trecut-o pe automat.n-au spus la nimeni,mai ales la din astia ca mine,ei vad ca eu am avut si inainte router[tot ca le fura cineva semnal se feresc,de asta si asa nu scapa].
    astazi le-am facut un scandal zdravan,atunci mi-au spus sa trec pe reglaj automat configurarile.l-a router nu ma prea pricep,dar dreamboxul l-am lasat pe configurarile manuale pe care le-am avut,merge[n-am folosit dhcp].
    routerul ii cu:dinamic ip conect,celelelalte setari toate-s facute manual.n-am stiut sa-l trec pe automat,nu stiu daca atunci nu deranjeaza dreamul,voi fi nevoit sa-l trec si ala pe dhcp.
    daca ai alta gandire eu ma bucur.noapte buna.cu bine.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dinamic ip = automatic ip = dhcp si pe upc nu ii intereseaza ca ai sau nu rooter. pe ei conexiunea pana la primul dispozitiv ii intereseaza sa fie functionala, ca tu dai net la 10 pe ei nu ii intereseaza. asa ca nu fa scandal aiurea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)