Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

Unhappy Abonament Digitv

Salut,
    Ma numar printre primii abonati ai Digitv. Pe vremea cand m-am abonat eu nici macar nu aveau formulare pt. contract de abonat.
    Chitantza primita de la casierie tinea loc si de contract...

Anul trecut am decis sa renuntz la serviciile lor (deoarece m-am mutat intr-o zona in care receptia Digitv e mai slaba), asa ca dupa ce s-a terminat perioada de 1 an de abonament platit avans, nu am mai continuat cu plata abonamentului.
    Dupa o luna sau doua de neplata Digitv, dupa cum ma asteptam, au tras cortina si mi-au blocat cardul.
    "Nici o problema!" am zis - cand am sa ajung la o casierie Digitv, am sa platesc luna - sau lunile de receptie neplatite, le dau cardul inapoi apoi ne luam la revederre si ne despartim prieteni!

Eroare

Carnatzii de la Digitv nu vor rezilieze contractul pana nu platesc abonamentul la zi (cam 10-12 luni) !
    Personal mi se pare absurd, daca nu chiar un abuz, sa fiu obligat sa platesc un serviciu de care nu am beneficiat.
    Exact cum cei de la Radet mi-ar cere sa platesc apa calda din caloriferele pe care nu le-am.

As fi de acord sa platesc, de exemplu o suma modica de baza ce ar reprezenta, sa zic, inchirierea card-ului Digitv, chiar pentru perioada pt care transmisia a fost suspendata.
    Dar nu... Digitv cer suma completa pt tot tacamul - HBO, Cinemax etc. (mai precis 47.5 lei / luna).

Nu mai zic, ca aceasi grila de programe la Dolce e doar vreo 17 lei/luna si la
    o calitate superioara a imaginii - dar asta e alta discutie.

A mai avut cineva acesta placuta experienta?
    Si cum s-a rezolvat, daca s-a rezolat?

Multumesc celor ce au avut rabdarea de a cititi acest mesaj...
    __________________________________________________ _____________
    Gibertini 1.25, Wavefrontier T90, Invacom .3dB, 5 x Dual Titanium 0.2db, Strong 4355Evo, Dragon Box CI-600, Hyunday NA1120 & HS850, SS2, Dynamite Prog. + Dragon Loader, XCAM, Dreambox 7020, MVision 9080 & 9085, etc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Explica-mi si mie de ce vrei sa reziliezi contractul. Ai un card neutilizabil in receptor, poti insa sa cureti parbrizul de gheata cu el , nu platesti nimic, nu vezi nimic. Asteapta sa rezilieze ei contractul din oficiu ca s-au saturat sa te tina in baza de date. Ei nu pot sa-ti ceara sa platesti pentru un serviciu pe care nu-l primesti.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Chiar nu vad care e problema . Nu platesti si gata .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Inox View Post
    Salut,
    Ma numar printre primii abonati ai Digitv. Pe vremea cand m-am abonat eu nici macar nu aveau formulare pt. contract de abonat.
    Chitantza primita de la casierie tinea loc si de contract...

Anul trecut am decis sa renuntz la serviciile lor (deoarece m-am mutat intr-o zona in care receptia Digitv e mai slaba), asa ca dupa ce s-a terminat perioada de 1 an de abonament platit avans, nu am mai continuat cu plata abonamentului.
    Dupa o luna sau doua de neplata Digitv, dupa cum ma asteptam, au tras cortina si mi-au blocat cardul.
    "Nici o problema!" am zis - cand am sa ajung la o casierie Digitv, am sa platesc luna - sau lunile de receptie neplatite, le dau cardul inapoi apoi ne luam la revederre si ne despartim prieteni!

Eroare

Carnatzii de la Digitv nu vor rezilieze contractul pana nu platesc abonamentul la zi (cam 10-12 luni) !
    Personal mi se pare absurd, daca nu chiar un abuz, sa fiu obligat sa platesc un serviciu de care nu am beneficiat.
    Exact cum cei de la Radet mi-ar cere sa platesc apa calda din caloriferele pe care nu le-am.

As fi de acord sa platesc, de exemplu o suma modica de baza ce ar reprezenta, sa zic, inchirierea card-ului Digitv, chiar pentru perioada pt care transmisia a fost suspendata.
    Dar nu... Digitv cer suma completa pt tot tacamul - HBO, Cinemax etc. (mai precis 47.5 lei / luna).

Nu mai zic, ca aceasi grila de programe la Dolce e doar vreo 17 lei/luna si la
    o calitate superioara a imaginii - dar asta e alta discutie.

A mai avut cineva acesta placuta experienta?
    Si cum s-a rezolvat, daca s-a rezolat?

Multumesc celor ce au avut rabdarea de a cititi acest mesaj...
    cam cusuta cu ata alba povestea asta...

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

E cu problema faza cu restantele.... se va ajunge ca la vechiul cosmorom... se aduna datorii, si pe urma se vinde la o firma de "recuperatori"...
    Eu zic sa faci altceva... sa soliciti de la ghiseu o foaie semnata si stampilata cum ca nu iti primesc cartela inapoi fara sa platesti si cu foaia respectiva fugi la OPC.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by psich0 View Post
    E cu problema faza cu restantele.... se va ajunge ca la vechiul cosmorom... se aduna datorii, si pe urma se vinde la o firma de "recuperatori"...
    Eu zic sa faci altceva... sa soliciti de la ghiseu o foaie semnata si stampilata cum ca nu iti primesc cartela inapoi fara sa platesti si cu foaia respectiva fugi la OPC.
    Deci... poti sa tot fugi la OPC, ei n-o sa schimbe conditiile de reziliere a contractului semnat de tine, n-au cum. @Inox, trebuie sa platesti abonament pe perioada in care a fost activa cartela + penalitati de intarziere pe restul perioadei(o sa vezi ca-i o suma mult mai mica decat era daca trebuia platit abonamentul) si dupa ce ai rezolvat astea poti rezilia linistit contractul.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Deci... poti sa tot fugi la OPC, ei n-o sa schimbe conditiile de reziliere a contractului semnat de tine, n-au cum. @Inox, trebuie sa platesti abonament pe perioada in care a fost activa cartela + penalitati de intarziere pe restul perioadei(o sa vezi ca-i o suma mult mai mica decat era daca trebuia platit abonamentul) si dupa ce ai rezolvat astea poti rezilia linistit contractul.
    Pai omu nu are nici macar contract semnat, pentru ce sa mai plateasca
    Poi ti se pare normal daca cei de la RCS au fost neglijenti sa raspunda clientul pentru ei ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vancelino View Post
    Pai omu nu are nici macar contract semnat, pentru ce sa mai plateasca
    Poi ti se pare normal daca cei de la RCS au fost neglijenti sa raspunda clientul pentru ei ?
    ...interesanta poveste...daca n-are contract, desi eu cred mai greu ca el a primit echipamentele fara contract...ma rog...tare as vrea sa-i aflu seria SC sa ma conving si eu.
    Moteck DigiPower SG-2100

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

...interesanta poveste...daca n-are contract, desi eu cred mai greu ca el a primit echipamentele fara contract...ma rog...tare as vrea sa-i aflu seria SC sa ma conving si eu.
    Cam toti care au luat prin mirosat la inceput nu au avut contract.Se dadea o hartie cu suma achitata si parca cu seria de receptor, doar cu semnatura fara stampila.
    Eu am stat aproape 2 ani fara contract, dar am facut gresala sa mai cumpar un receptor pe acelasi CNP si m-am trezit la posta cu doua contracte.
    Asa ca fii sigur ca mai sunt multi fara contracte.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am luat si eu destule fara un contract semnat !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sint si eu in aceasta situatie cu 2 abonamente,pentru care am primit somatie de dare in judecata daca nu platesc sumele restante plus returmarea cardului.Lucrurile s-au petrecut cam asa: in primele zile ale lui ian. 2005 cind aproape nimeni nu auzise inca de DIGI, am cumparat 2 rec. si am semnat 2 hirtii,un angajament in care ma oblig sa folosesc serviciu conform prevederilor legale,etc....Am instrainat aparatele asa cum au facut mii de cumparatori la nivel de tara,dar transcrierea pe un alt nume nu s-a facut din cauza ca nimeni nu stia ce si cum trebuie facut.Abonamentul a fost platit fara probleme pina cind cele doua aparate au crapat,cu deja binecunoscutul 3333, si se pare ca au ajuns la gunoi.Intreb eu: pe ce baza i-mi cere mie DIGI socoteala, eu nesemnind NICI un contract ( au venit cindva prin aug.2006 contactele prin posta,pe care NU le-am semnat)-aceste fiind si singura corespondenta primita de la DIGI (adica n-am primit nici o factura)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lepetir View Post
    Sint si eu in aceasta situatie cu 2 abonamente,pentru care am primit somatie de dare in judecata daca nu platesc sumele restante plus returmarea cardului.Lucrurile s-au petrecut cam asa: in primele zile ale lui ian. 2005 cind aproape nimeni nu auzise inca de DIGI, am cumparat 2 rec. si am semnat 2 hirtii,un angajament in care ma oblig sa folosesc serviciu conform prevederilor legale,etc....Am instrainat aparatele asa cum au facut mii de cumparatori la nivel de tara,dar transcrierea pe un alt nume nu s-a facut din cauza ca nimeni nu stia ce si cum trebuie facut.Abonamentul a fost platit fara probleme pina cind cele doua aparate au crapat,cu deja binecunoscutul 3333, si se pare ca au ajuns la gunoi.Intreb eu: pe ce baza i-mi cere mie DIGI socoteala, eu nesemnind NICI un contract ( au venit cindva prin aug.2006 contactele prin posta,pe care NU le-am semnat)-aceste fiind si singura corespondenta primita de la DIGI (adica n-am primit nici o factura)
    Ai semnat angajamentul respectiv...vezi daca nu te-ai obligat acolo ca sa trimiti inapoi contractul semnat... oricum daca-mi dai in PM seriile cartelelor, o sa incerc sa te ajut...
    Moteck DigiPower SG-2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    [email protected] draga, EU NU AM CONTRACT daca vrei sa verifici o sa iti trimit pe pm datele mele sa te convingi.....
    ok, trimite-mi
    Moteck DigiPower SG-2100

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Asa ca fii sigur ca mai sunt multi fara contracte.
    eu am luat in ianuarie un receptor de la Mirosat si n-am primit nici pana azi contractul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cunosc si eu pe cineva care are un DIGI montat la o cabana la munte si de cate ori se ducea acolo nu vedea decat OTV-ul deoarece cartela era dezactivata(cam la doua luni ajungea la cabana).
    Din septembrie 2006 nu a mai platit si in decembrie i-a fost suspendat abonamentul pentru neplata,cu toate ca nici o chitanta nu i-a ajuns acasa decat o somatie in luna martie.
    A venit cu rec la o caserie DIGI sa rezilieze contractul si a trebuit sa plateasca abonamentul si pt luna iunie ,rezilierea facanduse abia cu 1 iulie 2007.A platit aproape 4000 000lei vechi pt ca avea si pachetul extra1 si HBO si CINEMAX-bani platiti degeaba cel putin pe lunile ianuarie,februarie,...mai

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)