Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sugestii cumparare Dreambox 7000? 7020? 7025?

Salutare la toti userii Dreambox si nu numai. Am o nelamurire si sper sa-mi faca cineva lumina, si anume: de o saptamina mi-am luat un LCD-Tv Toshiba de 37 toli. Momentan am un DM500 da as lua unul mai mare deoarece duc lipsa mare a Time-Shift -ului care cu "micutzul" meu nu merge. Dat fiind faptul ca la pret diferenta nu e chiar asa mare va intreb pe voi, ce sa iau? Ce "bube" au fiecare, care ar fi recomandat datorita softurilor si suportului (evident nu original), care cum se comporta la share si in primul si primul rind exista vreo diferenta la calitatea semnalului video la iesire? De asemenea ma intereseaza daca si la care din ele exista limitare la capacitatea hardului, marimi optime pentru o functionare "perfecta" si asa mai departe. Deci va rog totul pro si contra caci sunt bani multi si nu as vrea sa fac ceva gresit. Si nu in ultimul rind, am vazut ca exista kit-uri DVD pentru toate Dream-urile de la 7000 in sus, cum e cu ele, sint folosibile si se poate si inregistra sau doar viziona eventul ripp cu ele?
    Cam asta ar fi, sper sa ma lamuriti si astept posturile voastre, mersi.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

7020 e cel mai bun si are si cel mai bun suport.

Trnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

7000 e scos din fabricatie, 7025 nu-si merita banii, 7020 e momentan cea mai buna solutie, dar nu exclude inca dm600 din calcul, s-ar putea sa aiba in viitor suport la fel de bun ca si 7020.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    nu exclude inca dm600 din calcul, s-ar putea sa aiba in viitor suport la fel de bun ca si 7020.
    Bine bine, dar la mine si Dm 500 -le se cam incalzeste, mai bine zis se incingea pina l-am ridicat mai sus din picioare, oare 600-le care mai are si hardu in el in acelasi loc mic ce va face?

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

7020, fara discutie.
    dealerul dream multimedia din dubai m-a informat ca pe la mijlocul lunii iunie a.c. va intra pe piata de aici dm600, dupa ce vor fi rezolvate in prealabil problemele cu sursa externa.
    dm600 poate fi o solutie mai buna si mai ieftina decat 7020, dar eu totusi dau credit in continuare ultimului.

cele bune!
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Trnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Bine bine, dar la mine si Dm 500 -le se cam incalzeste, mai bine zis se incingea pina l-am ridicat mai sus din picioare, oare 600-le care mai are si hardu in el in acelasi loc mic ce va face?
    Se gasesc solutii intotdeauna, chiar si un ventitor in interior daca chiar crezi ca e nevoie. La mine se incalzeste un dm7000 de prajesti oua pe el, dar nu e problema, merge bine-merci.

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Avantajul la dream 600 este ca foloseste HDD de 2,5" (adica ala mic de laptop)...si dupa cum se stie alea nu se incalzesc asa tare, si nici nu consuma multa putere ca si cel de 3,5".

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan_y View Post
    Avantajul la dream 600 este ca foloseste HDD de 2,5" (adica ala mic de laptop)...si dupa cum se stie alea nu se incalzesc asa tare, si nici nu consuma multa putere ca si cel de 3,5".
    Asta nu prea-i asa, am avut un Notebook ACER cu hard Toshiba si intr-un an hardu a dat coltu' (intr-adevar l-am folosit intens), sa nu mai vorbesc ca se-ncalzea de-l lua naiba. Iar ceea ce vreau eu omoara hardul, si anume Time-Shift. Ca aici trebe sa inregistreze si sa redea in acelasi timp, deci sa scrie si sa citeasca de pe hard in acelasi timp ceea ce-l va omori. Cu hard de 3,5" nu prea-s probleme, am un Samsung de 300 Gb de 2 ani pe care-l "schingiuiesc" da nu crapa. Iar alimentatorul fiind extern si inchis se va incinge neavind ventilatie.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Asta nu prea-i asa, am avut un Notebook ACER cu hard Toshiba si intr-un an hardu a dat coltu' (intr-adevar l-am folosit intens), sa nu mai vorbesc ca se-ncalzea de-l lua naiba. Iar ceea ce vreau eu omoara hardul, si anume Time-Shift. Ca aici trebe sa inregistreze si sa redea in acelasi timp, deci sa scrie si sa citeasca de pe hard in acelasi timp ceea ce-l va omori. Cu hard de 3,5" nu prea-s probleme, am un Samsung de 300 Gb de 2 ani pe care-l "schingiuiesc" da nu crapa. Iar alimentatorul fiind extern si inchis se va incinge neavind ventilatie.
    deci eu fiind mai tanar proprietar de dm7020 , pot sa zik ca e super bestial , nu se compara cu dm500 , am avut si asha ceva , e mult mai stabil , si mai ok de utilizat , plus mult mai destept , deci sincer isi merita banii , nu e chiar ok sa dai 18 mil asha dintr-o data , dar jur ca nu o sa le simtitzi lipsa:P) , in alta ordine de idei , am un harduletz numa de 20gb , asta e la tati nii greu , si am cam 10 ore si ceva de inregistrare , vreau sa zik ca inregistreaza , superb , si reda la fel de superb , daca ar fi numa gboxu fara intreruperi , ca scula sigur duce:P) . salveaza frumoas in format .ts asa ca daca ai tate codecurile si un media player dupa inima sigur merge , so ... banii mei is datzi pe un DM 7020

Bla bla bla... Mentor
    Posts Thanks / Likes

Arrow

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    deci eu fiind mai tanar proprietar de dm7020 , pot sa zik ca e super bestial , nu se compara cu dm500 , am avut si asha ceva , e mult mai stabil , si mai ok de utilizat , plus mult mai destept , deci sincer isi merita banii , nu e chiar ok sa dai 18 mil asha dintr-o data , dar jur ca nu o sa le simtitzi lipsa:P) , in alta ordine de idei , am un harduletz numa de 20gb , asta e la tati nii greu , si am cam 10 ore si ceva de inregistrare , vreau sa zik ca inregistreaza , superb , si reda la fel de superb , daca ar fi numa gboxu fara intreruperi , ca scula sigur duce:P) . salveaza frumoas in format .ts asa ca daca ai tate codecurile si un media player dupa inima sigur merge , so ... banii mei is datzi pe un DM 7020
    18 mil, mmmmmm!
    Eu l-am luat in Dubai cu 10 mil jumate acum 7 luni, acum costa 12 mil unul nou (DM 7020Si). Mare diferenta, dar cum ai spus si tu, merita toti banii, nici nu se pune problema!

Cele bune!
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Bla bla bla... Mentor
    Posts Thanks / Likes

...si ca o completare, DM500 aici in Dubai costa numai 5 mil...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    daca ar fi numa gboxu fara intreruperi , ca scula sigur duce:P) . salveaza frumoas in format .ts asa ca daca ai tate codecurile si un media player dupa inima sigur merge , so ... banii mei is datzi pe un DM 7020
    De salvat salveaza si dm500 cu hard de retea tot in .ts, la mine cu bufallo link station merge super, ce numerge e time-shift. Dar ce inseamna asta cu gbox, are probleme cu el sau ce, ca daca e asa va trebui sa renunt la el.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

gboxul intrerupe in special la posturile nds, cand box-id-ul de la care iei datele este in distanta mai mare decat 2. cu alte cuvinte, intreruperile apar cand raspunsul vine la peste 800-900ms din momentul trimiterii requestului.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    gboxul intrerupe in special la posturile nds, cand box-id-ul de la care iei datele este in distanta mai mare decat 2. cu alte cuvinte, intreruperile apar cand raspunsul vine la peste 800-900ms din momentul trimiterii requestului.
    Si dm500 de ce poate mai bine?
    Sau merge la fel ? Mie mi-ar trebui sa mearga cel putin la fel de bine ca 500-le daca nu mai bine.
    Iar dm600 ce e mix intre dm500 si 7000 ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cate rashini p`aici 7020 mai destept...? la ce anume? la faptul ca are suport de hdd si`ti incinge vara carcasa de prajesti oo pe el? Captura pe hdd`u pc`ului nu va satisface prieteni? va arat eu captura de 2 ore fara 1 drop/macrobloc numai la voi face figuri daca nu stiti sa configurati o retea...Spunea cineva odata...de vina e utilizatorul nu device`ul, linuxul nu`i pentru toti, si asta e adevarat
    baphta
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)