Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default BOOM loveste in instalatori! (atentie instalatori!)

Va salut! Dupa cum stiti eu am mai postat aici si am sa mai postez in continuare chiar daca mai devreme sau mai tarziu administratorul acestui site imi va restrictiona postarile.Cum am mai si spus in alte dati eu nu tin cu nimeni pentru ca eu sunt cu toti la bine si la rau.Prin acest mesaj vreau sa atrag atentia instalatorilor care au si BOOM ca la Bucuresti cei care raspund de voi pe langa Managementul Prost pe care il aplica isi fierb si mintzile ca sa scoata si sa scorneasca tot felul de conditii si motive ca sa nu vi se plateasca instalarile. Ex: Un viitor abonat suna la Call-Center este programat pt instalare dar nu i se spune ce documente sa prezinte echipei de instalare si dupa ce instalatorul parcurge destui kilometri incat il afecteaza in buget este pus in fata faptului de a instala sau nu acel echipament , il instaleaza iar cand ii vine randul la plata dupa 60 zile pt ca asa plateste BOOM constata ca nu isi poate lua banii pt ca ii lipsesc tot felul de presupuse acte pe care trebuia sa le ia de la abonat.In aceasta situatie sunt foarte multe echipe de instalatori si foarte multi in viitorul apropiat vor renunta la colaborarea cu BOOM . Acesta este un motiv de a nu se plati Firmele de Instalatori si de a se sustrage de la indatoririle contractuale.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@[email protected]

... dupa cum vezi nimeni nu-ti sterge postarile ), nu-i nevoie sa le postezi pe fiecare thread, le-am citit si am retinut ce ai avut de spus...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default raspuns

Vreau sa avertizez pe bietzii oameni care isi rup masinile si pierd timpul pe toate coclaurile pentru a castiga un ban cinstit sa fie cu bagare de seama! Cu Evreii nu se fac afaceri si nici bani nu se castiga

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu am studiat problema cu instalarile la dth-uri...
    la boom, cei care primesc instalari de la reprezentatii de zona au acolo si numere de telefon ale potentialilor clienti, deci nu vad de ce ar trebui sa mearga orbeste la o instalare...actele necesare sunt 3 si sunt trecute clar in ordinul de executie...este vina instalatorilor daca nu le iau...este adevarat ca mai demult(si eu cind mi-am facut abonament) trebuia doar buletinul...probabil ca s-au dat tzepe si la ei...plata instalarilor, ca la toata lumea, si la boom se face cu intirziere...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Da ai dreptate ! Reprezentantii zonali emit un OE si programeaza viitorul abonat pt o data si o ora la care ei spun ca li se fac instalarea. Dar trebuie sa stii ca putini oameni in Romania au 2 facturi de utilitati emise pe numele lui , si poate ca locuinta este a parintilor . Sau se intampla sa primeasca o instalare sau 2 pe o zona si a doua zi sa primeasca alta instalare tot in acea zona si se stia de ea dar cei de la boom prefera si tina viitorii abonati si pe instalatori incurcati . Intr-un varf de munte ajuns tu unde crezi ca o sa gasesti un copiator ? Si ce preferi , sa pleci sau sa executi instalatia presat de viitorul abonat ca nu a fost anuntat si ca iti trimite copiile de pe utilitati si cand le trimit sunt pe alte nume?Sunt scarbit deja de BOOM si de Asazisii Manageri ai lor care sunt paraleli cu situatia din teren .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Va salut! Dupa cum stiti eu am mai postat aici si am sa mai postez in continuare chiar daca mai devreme sau mai tarziu administratorul acestui site imi va restrictiona postarile.Cum am mai si spus in alte dati eu nu tin cu nimeni pentru ca eu sunt cu toti la bine si la rau.Prin acest mesaj vreau sa atrag atentia instalatorilor care au si BOOM ca la Bucuresti cei care raspund de voi pe langa Managementul Prost pe care il aplica isi fierb si mintzile ca sa scoata si sa scorneasca tot felul de conditii si motive ca sa nu vi se plateasca instalarile. Ex: Un viitor abonat suna la Call-Center este programat pt instalare dar nu i se spune ce documente sa prezinte echipei de instalare si dupa ce instalatorul parcurge destui kilometri incat il afecteaza in buget este pus in fata faptului de a instala sau nu acel echipament , il instaleaza iar cand ii vine randul la plata dupa 60 zile pt ca asa plateste BOOM constata ca nu isi poate lua banii pt ca ii lipsesc tot felul de presupuse acte pe care trebuia sa le ia de la abonat.In aceasta situatie sunt foarte multe echipe de instalatori si foarte multi in viitorul apropiat vor renunta la colaborarea cu BOOM . Acesta este un motiv de a nu se plati Firmele de Instalatori si de a se sustrage de la indatoririle contractuale.
    Intr-adevar asa procedeaza. cunosc si eu un personaj care a patit cele relatate de tine dar acesta le-a comandat in final aproximativ 200 de bucati
    pe care le-a vandut bine merci in spania si italia pe bani buni .A zis ca oricum nu-i platesc contractele si gasesc tot felul de chichite .Imi spunea ca zilnic schimba regulile cu instalatorii .Ca la nebuni . Asa ca omu le-a tras-o si a zis ca isi baga p..in el de bum.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cred ca stiti ca unul din actionari a iesit din joc acesta este HAT-ul caruia instalatorii dupa ce primeau banii pe instalari primeau si banii pe echipamente de la DTH - BOOM pentru instalarile in custodie. Banii pe echipamente trebuia platiti HAT-ului asa ca Domnule HAT la cati bani ai de primit eu zic deja sa iti iei gandul pt atat cat DTH-BOOM nu o sa plateasca nici cei de la HAT nu o sa primeasca nimic . Unii din instalatorii care nu au fost platiti au inceput deja sa vanda din echipamente sa recupereze salariile si ce au consumat pt pomana facuta BOOM-ului

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by balan_vitzelul View Post
    pe care le-a vandut bine merci in spania si italia pe bani buni .
    Chiar in Spania , nu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Da ai dreptate ! Reprezentantii zonali emit un OE si programeaza viitorul abonat pt o data si o ora la care ei spun ca li se fac instalarea. Dar trebuie sa stii ca putini oameni in Romania au 2 facturi de utilitati emise pe numele lui , si poate ca locuinta este a parintilor .
    ""Actele necesare incheierii contractului (se anexeaza obligatoriu !) :

Copie BI/ CI

Factura de telefon fix corespunzatoare numelui/ adresei din buletin SAU copie act de proprietate pe
    adresa/ numele din CI ORI certificat de ROL eliberat de primaria localitatii corespunzator adresei din CI .

Copie factura de telefon mobil SAU copie dupa o factura de utilitati (electricitate, gaze) cu
    cu nume sau adresa corespunzatoare celui/celei de pe BI/CI""

daca esti putin atent dracu nu este asa de negru ... daca mergi la instalare ca berbecu fara sa contactezi clientul si sa te asiguri ca stie de acte ,iti meriti soarta . la fel poti sa gasesti acte pe numele altui membru din familie . si daca nu le are si nu le are, in ultima instanta , nu faci instalarea de boom .... poate instalezi altceva(cine are ) . important sa stii de ce si pt ce ai plecat de la firma ....
    ca se intarzie cu platile e altceva . dar nu din motivul enumerat de tine mai sus.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Copy dupa aceste acte se pot face foarte usor cu un aparat foto digital .. ne neaparat nevoie sa mergi cu xeroxul sau sa i impui clientului sa aibe xerox dupa acte !
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cableguy, armand, valentyno sat... acum va dati seama cat de disperati au ajuns unii dupa ce au vazut ca Boom se desparte tot mai mult de presupusul faliment ?
    Cum se practica dezinformarea in mod profi...

Postez si aici ce am scris pe celalalt thread:

@gepeto, te credeam baiat destept... chiar nu ti-ai dat seama pe cine ai citat ?
    Daca iti dau tie un extras de banca, cu data facturii emise si data platii DTH Television Grup, il publici ?
    Ti-am mai spus ca atunci cand inclusiv tu spuneai de iminentul faliment si incapacitate de plata (in ianuarie/februarie) eu primeam banii pe instalari dupa aprox.2-3 saptamani de la emiterea facturilor... si erau facturi cu multe zerouri in coada

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

[quote=rz +;336589]cableguy, armand, valentyno sat... acum va dati seama cat de disperati au ajuns unii dupa ce au vazut ca Boom se desparte tot mai mult de presupusul faliment ?
    Cum se practica dezinformarea in mod profi...

Postez si aici ce am scris pe celalalt thread:

@gepeto, te credeam baiat destept... chiar nu ti-ai dat seama pe cine ai citat ?
    Daca iti dau tie un extras de banca, cu data facturii emise si data platii DTH Television Grup, il publici ?
    Ti-am mai spus ca atunci cand inclusiv tu spuneai de iminentul faliment si incapacitate de plata (in ianuarie/februarie) eu primeam banii pe instalari dupa aprox.2-3 saptamani de la emiterea facturilor... si erau facturi cu multe zerouri in coada
    Moteck DigiPower SG-2100

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vecini de judet sau... firma respectiva incepe cu P si mai are un S pe acolo pe undeva
    Au avut inclusiv perioada de asteptare de 6 luni pana la plata... iti dai seama ca nu stiu cat de corect si cum au completat actele
    Cert este ca oamenii de acolo sunt foarte suparati... inainte aveau si 15-20 instalari Digi pe zi si 1-2 de boom (sau niciuna) iar acum s-a inversat situatia, cand foarte recent au avut si 15 instalari boom pe zi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Vecini de judet sau... firma respectiva incepe cu P si mai are un S pe acolo pe undeva
    Au avut inclusiv perioada de asteptare de 6 luni pana la plata... iti dai seama ca nu stiu cat de corect si cum au completat actele
    Cert este ca oamenii de acolo sunt foarte suparati... inainte aveau si 15-20 instalari Digi pe zi si 1-2 de boom (sau niciuna) iar acum s-a inversat situatia, cand foarte recent au avut si 15 instalari boom pe zi
    ... la mine-n judet au instalat intr-o localitate unde a inceput caravana.... @gatticom poate sa-ti confirme, a trebuit absolut tot ce au pus ei reinstalat, fiindca au facut o mantuiala de nu-ti poti inchipui si cand sunau clientii ca nu mai e semnal, ii durea in cot si raspundeau la telefon ca firma nu se mai ocupa de instalari, sa ia legatura cu cineva de la Digi din judet... pot sa-ti dovedesc cu acte-n regula tot ce am scris pe aici, dar nu cred ca e cazul, nu te atinge pe tine.
    Moteck DigiPower SG-2100

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Spartacus, in primul rand ma bucur ca pot discuta cu tine... desi suntem in tabere diferite
    Ma bucur ca mai gasesc pe acest forum si oameni maturi, inteligenti si cu capul pe umeri...

Sa iti spun adevarul... inclusiv eu am instalat si reparat dupa ei, dupa firma P, iar de la Boom au primit o avertizare serioasa sa faca instalarea boom asa cum scrie la carte si in documentele semnate
    Dupa o perioada de stand-by cu boom, baietii de la P au ales si s-au indreptat totusi catre micutul operator, care cu toate problemele ce le duce in carca stie sa plateasca bine si la timp (in cel mult 30 de zile de la emiterea facturilor)... si acum mai instaleaza in graba si defectuos insa pot sa iti spun ca au facut progrese si am vazut inclusiv cablu pozat frumos pe perete... ar fi bine insa sa foloseasca mai des suportii, cablul coaxial si mufele de la Boom, si nu altceva de mai proasta calitate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)