Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: UPC-Digital

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default UPC-Digital

Are cineva UPC Digital? Cum e stb-ul? Merge s**ng? Ce bitrate ofera?

Oferta e un pic cam scumpa: 34 Ron/46 canale, plus inca 15 Ron pentru 22 canale (Discovery-urile, Viasat-urile, MTV Hits si Base, Fashion, Boomerang, Nickledeon, BBC Prime si World etc).
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

din cate stiu eu (nu am dar am testat) folosesc criptare scientific atlanta iar stb-urile produse tot de ei. Sharing mai mult ca sigur ca nu merge (pentru ca autentificarea nu se face pe baza de cartela ci macul stb-ului) si au un singur canal "fta"...tvr cultural daca tin eu bine minte.
    eu personal n`as da bani pe asa ceva.
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am vorbit azi cu cineva care are un lcd de 106 Sony si zice ca se vede rezonabil cu digital si avanatajul este ca poate vedea in continuare analog pe celelate tv-uri din casa (split inainte de receiver). Acuma platesc 29 RON pe analogic, eu zic ca merita 5 RON in plus pentru digital.
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu e inca in teste acest sitem.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cu cine am vorbit eu, are din noiembrie 2006. Pe upc.ro zice ca e disponibil doar in Bucuresti.

Quote Originally Posted by SkySnows View Post
    Din cate stiu eu e inca in teste acest sitem.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    din cate stiu eu (nu am dar am testat) folosesc criptare scientific atlanta iar stb-urile produse tot de ei. Sharing mai mult ca sigur ca nu merge (pentru ca autentificarea nu se face pe baza de cartela ci macul stb-ului) si au un singur canal "fta"...tvr cultural daca tin eu bine minte.
    eu personal n`as da bani pe asa ceva.
    powerkey este sistemul de criptare folosit

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din decembrie am si eu Atlanta model 100.Calitatea pe un lcd de 66cm e impecabila,se vede mult mai bine decit la digi,unde compresia este mult mai mare,cu dezavantajele care decurg.EPG-ul lasa de dorit,mai mult nu merge decit merge.STB-ul se mai blocheaza si trebuie scos din priza,i-am facut si 5 up-grade de soft.Se aud bine si canalele radio,din pacate nu are lipit un afisaj care sa arate nr.memoriei,k sa nu fol si tv.Trebuie semnal foarte puternic,altfel codul corector de erori nu face fata,si se vad scurte intreruperi.Eu merg cu video/audio sender in 2.4ghz+telecomanda pentru al doilea tv,care rec acelasi program bineinteles.Cu ajutorul lui pot folosi functia pip din tv care are doar un tuner si face pip intre tunerul analogic si intrarea scart,respectiv stb digital.(asa se vede diferenta intre analogic si digital,pe acelasi canal,chiar daca e o intirziere de 2sec.).Are si posibilitatea de a vedea data expirarii subscriptiei,deci fuga cu plata,dk se uita asta.Are posibilitatea 5+1,dar nu merge inca si ppv,avind mufa de tel.Cam asta.

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

cam cand au de gand sa se extinda si in alte orase?

Sa nu uitam ca pana in 2012 suntem obligati sa renuntam la transmisii analogice

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

De cateva zile am si eu UPC-digital. Pare destul de ok dupa ce m-am obisnuit cu logica ciudata a meniurilor.
    Dar nu gasesc nicaieri vreo informatie despre STB. Receiverul primit de mine e unul micut de tot (aproape incape intr-un buzunar), a venit intr-o cutie pe care scrie doar "STB", un manual foarte-foarte sumar (de fapt in el sunt prezentate doar modalitatea de conectare si butoanele telecomenzii) si n-are nimic scris pe el in afara de eticheta de dedesubt care zice: "Digital Home Communications Terminal, model: SCD 1020".
    Stie cineva mai multe despre acest aparat?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    De cateva zile am si eu UPC-digital. Pare destul de ok dupa ce m-am obisnuit cu logica ciudata a meniurilor.
    Dar nu gasesc nicaieri vreo informatie despre STB. Receiverul primit de mine e unul micut de tot (aproape incape intr-un buzunar), a venit intr-o cutie pe care scrie doar "STB", un manual foarte-foarte sumar (de fapt in el sunt prezentate doar modalitatea de conectare si butoanele telecomenzii) si n-are nimic scris pe el in afara de eticheta de dedesubt care zice: "Digital Home Communications Terminal, model: SCD 1020".
    Stie cineva mai multe despre acest aparat?
    Fa-i o poza si baga un upload pe photobucket

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Acesta este scula cu pricina (scuze pentru calitatea pozei, lumina a fost cam slaba):

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am observat o ciudatenie la cablul meu: apar ceva interferente pe semnalul AV de la iesirea STB-ului. Problema nu e din STB, pentru ca daca ii scot mufa de cablu, dispar imediat dungile suparatoare. In schimb daca bag cablul in intrarea TV, pe nici un post analogic nu apar acele dungi. Din pacate nu pot sa le fac o captura de ecran: pe intrarea AV a TV-tunerului meu nu apar, iar daca fotografiez televizorul, acele dungi nu se disting.
    Am mai observat si faptul ca dungile se accentueaza si se estompeaza in cursul zilei, ca si cum ar fi legate de consumul din retea (de exemplu sambata si duminica abia se disting).
    Ce poate cauza aceste interferente? Pot sa scap de ele cumva (eventual cu un filtru)?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

M-i se pare mie sau seamana telecomanda cu a SS2-ului?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cand am fost eu prin 98-99 in SUA cam asa aratau cable-box-urile lor. Trecand peste dungi, cum apreciezi calitatea, peste un DTH romanesc? Ai primit oferta cu 6 luni abonamentul reducere 50%?

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Acesta este scula cu pricina (scuze pentru calitatea pozei, lumina a fost cam slaba):

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TheAce View Post
    Cand am fost eu prin 98-99 in SUA cam asa aratau cable-box-urile lor. Trecand peste dungi, cum apreciezi calitatea, peste un DTH romanesc? Ai primit oferta cu 6 luni abonamentul reducere 50%?
    N-am prins reducere, dar ca pret nu e mare deosebire fata de cablu analog, asa ca a meritat trecerea pe digital.
    Calitatea e ok pentru majoritatea canalelor (comparand cele pe care le prind si pe satelit nu se observa nici o diferenta), iar de ieri s-a extins grila - acum sunt aproape 90 de canale:

TVR1, TVR2, PRO TV, Antena 1, Prima TV, B1 TV, National TV, Kanal D, OTV, Antena 2, TVR Cultural, Acasa TV, Romantica RO, Antena 4 - Euforia TV, ZONE Club, Fashion, Good Life, Realitatea TV, Antena 3, N 24, Money Channel, Hallmark RO, MGM, PRO Cinema, TCM, AXN, SPORT.RO, Telesport, Eurosport 1 RO, Sport 1 RO, Sport Klub 1 RO, ESPN Classic, Motors TV, Extreme Sports, Sailing, Chasse & Peche, Zone Reality, Discovery RO, Discovery Science, Travel & Living, Travel Channel, Discovery Civilisation, Viasat History, Viasat Explorer, National Geografic RO, Animal Planet, Minimax, Cartoon Network, JETIX, Nickelodeon, Boomerang, MTV RO, MTV 2, MTV Hits, MTV Base, U TV, VH-1, VH-1 Classic, Mezzo, Etno TV, Taraf TV, TVRM, Canal Teleshop, Alpha TV Bucuresti, Flux TV, EuroNews, BBC World, CNN Int., CNBC Europe, FRANCE 24 FR, FRANCE 24 EN, TV5 Monde-Europe, M6, Rai Uno, TVE Internacional, RTL, Pro 7, FILM+ HU, Duna TV, Samanyolu, Private Spice, Hustler Blue, Hustler TV , HBO 1 RO, HBO COMEDY, CINEMAX 1 RO, CINEMAX 2 RO

In schimb am o problemuta: pe cateva canale (Discovery, TVR1 si HBO) am mici intreruperi de sunet in conditiile in care nivelul semnalului de pe cablu e ok, iar BER este 0. Din pacate nu m-am inteles cu cei de la suportul tehnic care dau vina pe cablurile din casa mea. Dar cum se face atunci ca la celelalte posturi sunetul este impecabil? De unde poate sa provina intreruperile? Am mai observat o chestie: de cand s-a largit grila, Discovery s-a mutat de pe pozitia 24 la 47 si are in continuare intreruperi in sunet, in schimb la 24 a intrat Money Channel care se aude perfect.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)