Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cu Ce Sa Reglam Antenele ?

1. SATFINDER;
    2. RECEIVER;
    3. BUSOLA;
    4. INSTALATOR AUTORIZAT ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    1. SATFINDER;
    2. RECEIVER;
    3. BUSOLA;
    4. INSTALATOR AUTORIZAT ?
    Cu spectrum analizer, manipulat de un instalator, dar instalator sa fie, chiar daca nu-i autorizat, ca altfel o sa
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu mi-am instalat singur antenele ... nu am curajul sa las pe altu sa imi regleze antena ... pana acum nu am dat gres folosesc un satfinder digisatpro si o busola electronica ! Astea doua unelte nu lipsesc din gentutza cu key de 10-13-14.

Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Wink Dar Cele ...

Quote Originally Posted by armandino View Post
    eu mi-am instalat singur antenele ... nu am curajul sa las pe altu sa imi regleze antena ... pana acum nu am dat gres folosesc un satfinder digisatpro si o busola electronica ! Astea doua unelte nu lipsesc din gentutza cu key de 10-13-14.

Regards
    ... ANALOGICE DE LA ELSTAR, PROSAT SI PERUVISION, IMPREUNA CU BUSOLA DE RIGOARE NU SUNT BUNE PENTRU UZUL PERSONAL ?

BEST REGARDS !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

satlook digital cu nit.la inceput eram un pic dezamagit dar dupa ce il inveti e super

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

prima antena cu montura fixa am montat-o pe acoperisul casei....era pe timpul transmisiei analogice, asa ca am dat televizorul la maxim si printre tiglele scoase misacam usor de antena in stanga dreapta, sus jos pana am reusit sa prind o urma de semnal, dupa aceia a inceput calvarul, regleaza putin, fugi jos in camera si vezi cati pureci sunt, dupa aia fugi iara in pod, mai misca putin de antena si dupa aia iara fuga la televizor sa vad cu e , mai bine sau mai rau decat inainte....

cand am montat prima antena cu sistem H-H lucrurile au fost mai simple , am montat-o in balcon asa ca am scos fara probleme tv-ul si receiverul(digital de data aceasta) pe balcon si am inceput sa caut....si am gasit satelitul sudic si cu mici reglaje de finete a mers fara probleme de la 62E la 30W.

ultima antena montata e una simetrica cu pozitioner si actuator. pentru ca nu aveam la dispozitie un receiver decat o placa ss2 mi-am cumparat un satfinder pentru amatori (aprox 25 Ron) care pot sa spun ca m-a ajutat foarte mult ...

ce reiese din cele de mai sus? se poate instala o antena cu mai multe sau mai putine "scule" ajutatoare, depinde de ce are fiecare, dar esential la instalarea unei antene este sa te inarmezi cu RABDARE si cu CALM si rezultatele nu vor intarzia sa apara...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by djeclipse View Post
    satlook digital cu nit.la inceput eram un pic dezamagit dar dupa ce il inveti e super
    Satlook Micro+
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu, nu e Micro e Satlook digital nit varianta cea mai completa a lor.are inclusiv multi tv(Pal Ntsc Secam)

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default si totusi...

cel mai rapid se poate regla o antena cu un receiver analogic, poti prinde in 3 minute un semnal de pe hotbird, ori unul de pe amos pentru a avea un reper..
    daca receiverul are si un demodulator lt este mai bine..

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca e doar ca pasiune se poate regla si cu televizorul si un receptor digital.se cauta de preferinta frecvente cu sr mare.un satfinder e de asemenea de mare ajutor.daca e meserie atunci e bun un analizor spectral
    boy2good

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca e sa ne laudam ... am inceput instalarile cu strong500LT ... prima mea antena a fost pe Astra ... aveam un receptor Amstrad ... cand am vazut viva 1 si 2 am inebunit de fericire ... ce vremuri ... apoi am incercat HB pt canalele lu Berlusconi ... prima mea antena multifeed ASTRA-HB ... apoi mobila ... si alte sute de antene fixe sau mobile ... la ora actuala pot instala orice antena daca imi dai o busola. am lucrat si cu satlook micro ... insa nu mi-a placut sa stau cu el de gat si am renuntat... la cat e de scump mi-era frica sa urc cu el pe casa

A sa nu uitam de seframu de la boom ) ce tare jucaria pacat se ducea bateria repede ...

uite asa ma uit in urma ... si imi dau seama ca pasiune de satelit a pus stapanire pe o parte din amintiri.....asta e viata ....
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by eugencluj View Post
    cel mai rapid se poate regla o antena cu un receiver analogic, poti prinde in 3 minute un semnal de pe hotbird, ori unul de pe amos pentru a avea un reper..
    daca receiverul are si un demodulator lt este mai bine..
    Cind aud asemenea prostii,mai bine..."lasa"....spunele la restu sa arunce sculele profii ce si le-au cumparat ca deh...
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

de aceia cu sculelele tale destepte de 2 lei doar3% vad prima in tara, sa nu mai vorbesc de hispasat 30 west,sau rusii de la 80 est....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default satlook

de aceia cu sculelele tale destepte de 2 lei doar3% vad prima in tara, sa nu mai vorbesc de hispasat 30 west,sau rusii de la 80 est....
    Crede-ma cu Satlook (daca sti sa folosesti) in trei minute reglezi calitate 98% Intelsat 1002, nu mai trebuie reper Hotbird are functia Match.
    Bineinteles am introdus date ca are in total capacitate de memorare pana la 100 TP-uri, si salvand cu un nume care corespunde cu NIT, nici nu mai trebuie sa te uiti la afisaj in primul pas, fluiera astepti pana "se convinge" daca este pe Intelsat si voala treci pe meniul Digital si reglezi semnal max.
    Nu am spus ca nu se poate regla cu receptor analogic dar in ziua de azi este cam hazliu.
    Scoate si conecteaza receirverul analogic , leaga la TV urca pe scara reper Hotbird, vino jos dezleaga conecteaza rec. digital cu experienta si noroc "prinzi" dar poti si sa te pierzi si va trebui sa iei de la capat, mi-e mi s-a intimplat, sincer.
    De cand cu Satlook: vad si daca LNB-ul functioneaza, imi arata si daca cablul e intrerupt sau in scurt.
    si nu ma jeneaza pe gat ca nu are decat un juma de khil, protejat cu husa rezistenta, pret accesibil, pentru firme de instalari.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ai lucrat "tu",desteptule cu ele ca sa stii?...Si eu nu mi-am laudat sculele,dar pot sa spun ca sint foarte utile si faci treaba cu ele,rapid.
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)