Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default dm500 si disecq motor

tinand cont ca sunt zapper fruntas si nu vad un canal mai mult de cateva min.
    (in 3 luni la dreamul meu au disparut cifrele: la fel si la humax),pot sa ma incred ca un motor disecq nu o sa-mi zapaceasca dreamul.
    sau sa iau si un vboxII si sa usurez munca decodorului.cine are experienta sa-mi spuna si mie va rog.
    in alta ordine de idei pe dream pana la cate lnb uri intra? ma gandesc sa pun pe cele 2 antene de 1.4 care le am cate 8 lnb uri.si sa le am fixe.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Cate LNB-uri intra? Da o geana AICI.
    Tot in zona aceea e si un configurator.
    Pentru 8 LNB-uri fixe ai o schema AICI.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Folosesc de ceva timp motoare pe dm7ooo si pot sa-ti spun ca este o varianta de luat in considerare in locul sistemelor cu mai multe LNB-uri. Evident, exista si dejavantaje, dar nu elimina ideea de la bun inceput, doar fa un calcul cat te costa vs avantaje/dezavanaje.
    Daca zici ca esti zapper, poate te intereseaza ca o antena de 125x135 motorizata cu un Stab HH-120 poate receptiona intre 80E si 30W (am motive sa cred ca poate merge totusi pana la 45W)

Posts Thanks / Likes

@Satwien,
    problema e ca ma mut de la o casa cu terasa mare si vedere pe tot orizontul la una cu putin loc pt antene si in special pt antena mobila (una din ele e de 1.40 cu actuator si merge de la62E la 30w: cealalta de 1,40 cu 4 lnb uri eutelsat 16e cu thor).
    la noua casa orizontul se taie la turksat cred(in cel mai fericit caz) si chiar si asa nu are loc sa se invarta antena din cauza boilerului solar.
    asa ca ma gandesc sa le pun pe aman2 fixe cu cate 8 lnb sau sa vand tigaile mari si sa cumpar 2 castronase de 80cm pe care sa le invart cu motoare disecq
    poate vi se pare ciudat ca am spus 2 motorase dar unul e pt skystar si altul pt dream

deci in concluzie spui ca motorasul ar face probleme la folosire intensiva(nu exagerez dar e ca un drog nu fac vizionare ci zapping; unica sol ar fi sa am cate un tv pt fiecare canal )

@chooleen- site ul e bestial multumesc

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema nu apare de la folosirea intensiva ci de la timpul de asteptare pentru pozitionare antenei! In afara de asta, nu vad alte dezavantaje pentru un sitem USALS sau pentru o motorizare clasica.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    motorizata cu un Stab HH-120
    Fara asa ceva eu unu am vrut sa arunc antena de pe bloc din cauza unui stab hh-100

Ideea e ca e bun un motor dar stabu se misca greu , consuma mult si eu unu nu am reusit sa il fac sa mearga pe gtxx

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai reusit sa-l faci sa mearga pe GoTo XX pentru ca nu ai reglat antena bine sau nu ai setat coordonatele corect in dream. Daca astea doua sunt facute bine, nu are de ce sa nu mearga.
    Stii cumva alt motor mai bun decat Stab?

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

DA! Moteck SG2100A. Check this out!
    (Review/comparatie de 4 pagini despre Stab HH120, Aston TracSat DH12 si Moteck SG2100)
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Posts Thanks / Likes

intrebarea mea e : nu oboseste dreamul 500 miscand motorul continuu.fara exagerari cred ca cel mai putin zilnic ar face 2-3 ture complete. ce spuneti rezista ?
    chiar daca ma gandesc sa pun 16 lnburi pe 2 antene de 1,4

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Stai linistit, rezista fara probleme ...

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gavrild View Post
    intrebarea mea e : nu oboseste dreamul 500 miscand motorul continuu.fara exagerari cred ca cel mai putin zilnic ar face 2-3 ture complete. ce spuneti rezista ?
    chiar daca ma gandesc sa pun 16 lnburi pe 2 antene de 1,4
    Mai degraba ti se strica motorul ! Dream-ul nu e efectueaza miscarea "fizica" ci motorul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)