Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Propunere

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile Propunere

SAL, vin cu o propunere si rugaminte pentru ADMIN . ( si pt. useri) : am observat in cautarile mele pe RDI -multa lume intreba de diverse manuale de utilizare pt. receptoare ,motoare ,pozitionere etc. etc. ; nu ar fi o idee buna infiintarea unei sectiuni separate pt. manuale ,pt. ajutorul celor in dificultate ? Multumesc si sper ca sunt in asentimentul multor useri RDI cu aceasta propunere . Bafta .

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

O idee foarte buna. As putea si eu contribui, cu doar cateva manuale. Eventual daca nu merita sa incarcam serverul cu multi mega de manuale macar link-uri catre manuale direct si nu site-uri de producatori.
    Imi aduc aminte cand la inceput am sapat destul de mult pentru manuale.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

E o idee buna!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

multumesc ,pt. opinii ,sper sa fie cat mai multe favorabile pt. ideea mea. multa bafta.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E buna ideea !
    mai ales pt cei ce cumpara receptoare SH si nu stiu sa se descurce cu meniul
    Kaon 570,MRv,Echolite DSB-790,Pioneer Goldbox, SS2 ,DM 500s ,offset 0.90 , 30v--75e

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@all

daca va multumiti doar cu un "amarat" de sticky la sectiunea romana sa-mi spuneti

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Ideea pare buna, dar eu as propune pentru inceput sa o testam.
    Putem de exemplu sa rugam un moderator sa redenumeasca acest topic Manual , manuale (de exemplu) pentru a fi gasit usor cu functia Search si sa vedem daca starneste suficient interes si daca se dovedeste a fi util. Daca da, topicul va putea fi transformat in Sticky si mai tarziu.
    Eu nu sunt adeptul incarcarii prea tare a primei pagini.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Ideea e buna, dar ar trebui gandit de la bun inceput un mod de organizare, nu sa fie puse toate de-a valma intrun singur topic. Probabil ar trebui o sectiune dedicata.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Ideea pare buna, dar eu as propune pentru inceput sa o testam.
    Putem de exemplu sa rugam un moderator sa redenumeasca acest topic Manual , manuale (de exemplu) pentru a fi gasit usor cu functia Search si sa vedem daca starneste suficient interes si daca se dovedeste a fi util. Daca da, topicul va putea fi transformat in Sticky si mai tarziu.
    Eu nu sunt adeptul incarcarii prea tare a primei pagini.
    Mda , poate ai dreptate in ce priveste "perioada de proba" .Daca stau bine si ma gandesc un astfel de sticky s-ar potrivi mai degraba la sectiunea receptoare pt ca in marea majoritate vor fi manuale de receivere ......si acolo nu-i nici aglomeratie de sticky-uri ca la romana.

Dupa parea mea cred ca cel mai bine ar fi un sticky la sectiunea receptoare.Daca sunteti de acord il facem.

@SatWien

nu stiu daca ar trebui acordata o intreaga sectiune acestui subiect , sa vedem ce are si @Fanta de zis.

Iar referitor la organizare se poate face ceva de genul sticky-ului de la placi DVB referitor la pachetele care merg pe emu.In primul post din sticky se vor introduce in ordine alfabetica manualele postate de catre useri , iar pt a evita lungirea topic-ului pe nu stiu cate pagini , dupa introducerea in primul post al manualelor ,celelalte posturi se vor sterge.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea cu folosirea sectiunii de receptoare ar fi excelenta, dar cu o singura conditie, sa se faca putina ordine pe acolo. Toate modelele de receptoare sunt amestecate si mai mult decat atat, se pare ca nu s-a facut importul posturilor in momentul migrarii la VBulletin, cel mai vechi post e datat 30-03-2007.

Propunerea ar fi ca sectiunea de receptoare sa fie organizata pe modele (Dream, Kaon, Humax etc) iar in interiorul fiecarei clase sa existe un Sticky dedicat manualelor.

Pe de alta parte, daca s-ar face o sectiune separata, ar putea contribui/beneficia si userii straini care in mod normal nu prea intra pe la "receptoare". Dar cum bine zici, sa-l asteptam si pe Fanta. Intre timp am pregatit deja cateva manuale, astept sa vedem unde pot fi puse.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    si mai mult decat atat, se pare ca nu s-a facut importul posturilor in momentul migrarii la VBulletin, cel mai vechi post e datat 30-03-2007.
    Daca alegi de jos la display options from the begenning ai sa vezi ca sunt 51 de pagini cu topic-uri

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Revenind la subiectul manuale , mai bine puneti pe upload manualul unui receiver ( chiar nu are importanta care ) si contorizati interesul pt acesta .
    Un index de termeni in romgleza poate ar fi util ... dar o colectie de ( chiar ca nu stiu ce nume li s-ar putea da .... maculatura ?! ) ar fi inutila .
    Apropo , aveti manualul unui Kaon cu patch de Stream ?
    Sau poate nu am prins ideea si incepatorii vor sa se intieze cu service-manualul receiverului ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cred ca un sticky la receptoare ar fi util. Dar ideea ca fiecare manual sa stea in sectiunea dedicata receptorului sau mi se pare ca dilueaza foarte mult continutul acestui sticky. Ba mai mult tocmai ideea era ca sa fie toate manualele la un loc, ca apoi "imprastiate" se gasesc mult mai greu.

@smv167 - chiar nu ai avut niciodata curiozitatea ca inaimte de a-ti cumpara un aparat sa te uiti un pic prin manualul de utilizare?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Numai la caracteristicile tehnice .Cum se poate constata din topic , citirea lor este o pierdere de timp .
    Acelasi lucru se'ntimpla si cu manualele de Windows , Office sau cele de mers pe bicicleta .
    Apropo , carnetele de sofer de logan sint mai mici decit cele de sofer de mertzan ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    Numai la caracteristicile tehnice .Cum se poate constata din topic , citirea lor este o pierdere de timp .
    Acelasi lucru se'ntimpla si cu manualele de Windows , Office sau cele de mers pe bicicleta .
    Apropo , carnetele de sofer de logan sint mai mici decit cele de sofer de mertzan ?
    si totusi nu ar strica ceva manuale,de ce sa alergam pe la alte forumuri cind le putem avea si noi aici...OffTopic:daca treci dela Logan la Merzan trebuie sa arunci o privire pe maual sa vezi la ce folosesc toate butoanele,asta sa nu-ti prinzi urechile pe acolo
    2x NOKIA Dbox 2(AVIA 500+AVIA 600)Samsung DSR 9500 VIA CI ,DEXATEK DK-5701, ,Dish-1.0,LNB

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)