Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Digi tv -instalatii comunitare

Pe la mine prin zona apare un zvon!

"vin aia de la digi tv cu o parabola si ne pune digi la tot blocul"

ok.. se face o instalatie comunitara!

Intrebarea mea e daca s-au mai pus asemenea instalati si la ce pret !

din cate stiu eu in spania aceste instalarii costa de ordinul miilor de euro!Ishi permit cei de la rcs asa ceva?
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    Pe la mine prin zona apare un zvon!

"vin aia de la digi tv cu o parabola si ne pune digi la tot blocul"

ok.. se face o instalatie comunitara!

Intrebarea mea e daca s-au mai pus asemenea instalati si la ce pret !

din cate stiu eu in spania aceste instalarii costa de ordinul miilor de euro!Ishi permit cei de la rcs asa ceva?
    s-a mai discutat pe undeva si daca sunt destui abonati se poate.

http://basescu.geenza.com/

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am mai multi prieteni care deja au primit receptoarele twin tuner , si li sa promis ca va fi instalata antena pe bloc . In Cluj deja sa inceput montarea antenelor comunitare si a cablului prin bloc.
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi se pare cea mai civilizata alternativa cea cu instalatie comuna cu o singura antena pe Thor. Daca tot s-a deschis acest topic, poate vrea cineva sa ne descrie cam ce trebuie sa cuprinda o astfel de instalatie pentru 10 abonati cu receivere twin de digi ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by barghy View Post
    Mi se pare cea mai civilizata alternativa cea cu instalatie comuna cu o singura antena pe Thor. Daca tot s-a deschis acest topic, poate vrea cineva sa ne descrie cam ce trebuie sa cuprinda o astfel de instalatie pentru 10 abonati cu receivere twin de digi ...
    Cu o singura antena pe Intelsat 10-02 la 1W, nicicum pe Thor care e la 0,8W. Ma rog, finetzuri...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by barghy View Post
    Din cate stiu eu sunt LNB-uri cu 12 iesiri....

iar in casa la om ai urmatoarele variante...

la primul tv iesi cu scart/rca
    iar la al doilea cu rf si mai trebuie sa tragi un cablu pe 4 fire (telefonic sau UTP) cu 2 mufe RJ11 pentru senzorul de telecomanda.

Dar din experienta aceste conserve twin sunt de belea..cred ca softul de pe ele o sa sufere cat de curand ceva modificari... la foarte multi receiveru 2 face figuri...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by valentinchris View Post
    la foarte multi receiveru 2 face figuri...
    Deja face figuri si nu e inca distribuit in masa?
    Cine scrie softul asta? Chiar nu exista cineva sa testeze aceste receptoare inainte de a fi puse pe piata?
    La cate programe soft se ruleaza in RDS/RCS nu exista niste programatori ca lumea?
    La cate pierderi provoaca aceste bug_uri ar putea angaja o firma de top in domeniu.....(parerea mea)
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default hmm

Quote Originally Posted by Gruialuinovac View Post
    Deja face figuri si nu e inca distribuit in masa?
    Cine scrie softul asta? Chiar nu exista cineva sa testeze aceste receptoare inainte de a fi puse pe piata?
    La cate programe soft se ruleaza in RDS/RCS nu exista niste programatori ca lumea?
    La cate pierderi provoaca aceste bug_uri ar putea angaja o firma de top in domeniu.....(parerea mea)
    faza ii ca inca au fost putine echipamente twin ca sa tragi o conpluzie ..dar stii cum ii ..totul in romania se face din mers...

Acum 3 luni era zvon in Bistrita ca o firma (Seliza) a reusit nu stiu cum sa faca sa mearga prin sharing pe 4 conserve. Am inteles ca a venit careva de la Bucuresti sa discute cu ei ...ideea. Dar atat....de atunci nu am mai auzit nimika.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Acum 3 luni era zvon in Bistrita ca o firma (Seliza) a reusit nu stiu cum sa faca sa mearga prin sharing pe 4 conserve. Am inteles ca a venit careva de la Bucuresti sa discute cu ei ...ideea. Dar atat....de atunci nu am mai auzit nimika.
    Da .. am auzit si eu de Seliza ! Chestia a fost prin luna februarie!

Chestia e alta.. una f f aiurea!

Mi sa propus de catre cei de la rds sa fac asemenea nstalatii comunitare !
    Ca o firma ce ma ocup de instalatii satelit!
    S a montez o antena de 1,2 m la un bloc,sa trag cablu RG11 si sa disttribui semnalul prin multi-switch la locatari la un pretz de 15$ pe antena!

Nu mi se par rentabile asemenea lucrari!
    Dintre cei care au facut asa ceva .... la digi hm..... vi se par rentabile
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

faza ii ca inca au fost putine echipamente twin ca sa tragi o conpluzie ..dar stii cum ii ..totul in romania se face din mers...

Poate tin ideea la secret. Dar NAGRA ce zicea?
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gruialuinovac View Post
    Poate tin ideea la secret. Dar NAGRA ce zicea?

habar nam
    daca aia au facut ceva si daca e legal sau nu...

am "auzit"...deci nu pot confirma daca e adevarat sau nu ....

oricum cei de la S sunt destul de laudarosi din fire....sar putea sa fie o cacialmea

Bagator de/in seama Teacher
    Posts Thanks / Likes

Daca s-ar folosi asa ceva http://www.gecensat.com/asp/A/03/1_10.htm nu cred ca ar fi pierderi prea mari.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Era de asteptat sa se puna problema realizarii antenelor colective DTH pentru ca nu se poate ca pe un bloc in special pe fatada sa existe zeci de antene care de care mai strambe si mai ruginite.Astora de pe la primarii inca nu le-a filat vreo lampa cu privire la acest subiect dar avand in vedere ca mai merg si ei pe afara le mai vin si idei dupa ce vad ce e pe acolo.Lucrurile se vor pune la punct in timp si pe felia asta.Sunt absolut sigur.

Avand in vedere ca Digi a ales solutia de a emite in 2 polaritati diferite ( din lipsa de transnspondere banuiesc ) complica mult instalatia colectiva de receptie DTH si evident o scumpeste.Asta i-mi intareste convingerea ca la romani este genetic faptul ca totul e facut in pripa si nimeni nu vrea sau nu poate sa gandeasca o solutie corecta de la inceput.Probabil ca asta e farmecul poporului asta.

In primul rand trebuie sa precizez ca o astfel de instalatie trebuie gandita ca o investitie pe termen lung si ca atare trebuie acordata o atentie deosebita modului de realizare si a materialelor folosite.Si aici ma refer in primul rand la modul cum trebuiesc trase cablurile pentru a fi protejate, amplasarea tapurilor , etc , pentru a nu se umbla la ele.Pentru un bloc nou care urmeaza a fi construit si este prevazut cu tuburi , coloane , boxe , cabinete ( ziceti-le cum vreti ) e mult mai simplu , pentru un bloc vechi insa lucrurile se complica.

Pe de alta nu pot sa nu ma refer , chiar daca o sa-i supar pe multi , ca nu prea vad cine ar putea duce la capat cu succes , si inca odata ma repet : cu succes , o astfel de instalatie avand in vedere cam care este nivelul tehnic de pregatire la majoritatea covarsitoare a firmelor care activeaza in acest domeniu.

Solutiile tehnice posibile pe care le-am mai spus prin InfoSatelit ar fi :

1. LNB cu iesire HH si VH , amplificatoare de semnal FI-SAT 2 Buc ( CA-730 la care se poate miza pe un nivel maxim de 110 dBuV la iesire avand in vedere ca sunt cam 11-12 transpondere pe polaritate) distributie cu doua cabluri , tap-urile aferente , comutator disecq 2/1 pentru fiecare receptor ( care trebuie sa poata programa 2 sateliti , disecq 1 pentru V si disecq 2 pentru H ).Aceasta varianta ar fi posibila dar nu stiu cum se va comporta avand in vedere fluctuatia mare a semnalului la receptie si vecinatatea cu transpondere puternice la un amplificator de banda larga. Cine cunoaste ce insemna limitarea semnalului va intelege perfect.Este varianta cea mai ieftina din punct de vedere al costurilor legate strict de materiale insa manopera de realizare va fi dificila.Reteaua va trebui realizata cu 2 cabluri intre etaje iar distributia de la tapuri spre fiecare receptor va trebui tot cu 2 cabluri.Cost materiale aproximativ 300-350 euro.

2. Multiswitch stelar cu 8 , 16 , 32 iesiri care se preteaza la un bloc de mici dimensiuni cu cabluri relativ scurte avand in vedere ca multiswitchul nu are amplificare.Se poate adauga amplificatoare suplimentare pentru LNB pentru a mai putea mari lungimile de cablu.In acest caz reteaua va fi stelara , de la head-end va pleca cate un cablu pentru fiecare receptor.Din nou va fi dificil de realizat reteaua si vor fi diferente mari de semnal intre diversi abonati pentru ca vor fi tronsoane de cablu cu lungimi care difera mult.Cost materiale aproximativ 300-350 euro.

3. Multiswitch cascadabil care permite sa duca pana la 128 de receptoare.Este cea mai complexa si cel mai greu de realizat avand in vedere faptul ca vor exista etaje intermediare cu/fara amplificare si care trebuiesc echilibrate.Personal nu sunt de acord cu aceasta varianta pentru ca este extrem de greu de echilibrat si diafonia este mare intre polaritati ceea ce poate duce la o functionare nesigura.Basca ca iarasi vor fi tone de cabluri.Pentru un bloc in care sunt 60 apartamente ( 120 receptoare ) costul echipamentelor se ridica in jurul a 3000 euro.

4.Varianta cu convertoare FI-FI duble despre care am mai spus.In acest caz vor fi transmise dupa conversie doar transponderele care intereseaza ( pentru Digi care are 10 transpondere trebuiesc 5 module ).Trebuie insa ca receptorul sa poata fi programat pe alte frecvente.Avantajul major esta ca reteaua se face cu un singur cablu coaxial ca la CATV , folosind tapuri pentru SAT.Un alt avantaj este ca se poate pleca cu un nivel de 118 dBuV iar nivelul pe fiecare transponder se poate regla independent ceea ce asigura un semnal excelent la plecare.Se preteaza la instalati de pana la 500 apartamente ( receptoare ).
    Costul echipamentelor este de aproximativ 1500-1800 euro.

Multi vor spune ca costurile sunt mari raportand sumele la pretul unui receptor de satelit care este un bun de larg consum si care dupa 2 ani se arunca.Nimeni nu-si pune insa problema corect : care este valoarea unei locuinte si cat costa fiecare din utilitatile cu care este dotata ( instalatie electrica , apa , incalzire , retea telefonica , retea internet , retea tv).Altfel spus costurile legate de o instalatie TV sunt neglijabile.

aleksutz
    Guest

@antecu

E frumos ce spui tu. Dar ce te face sa crezi ca DIGI e dispus sa faca o asemenea investitie?

Pe de alta parte, Clujul e mai scump decat Bucurestiul (conform Capital) , iar5 oamenii de acolo sunt foarte sensibili la calitate....asa ca nu se stie niciodata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai nici nu ma astept sa faca Digi investitia. Ma astept insa la cei care construiesc blocuri sau care sunt propietari de blocuri , ca sunt destui in Romania , sa prevada din start o astfel de instalatie iar cand cetateanul se muta in bloc sa aiba priza in apartament la care sa conecteze receptorul de la operatorul pe care-l doreste.Asa ceva am vazut in Spania.Este adevarat ca operatorul DTH sustine financiar un astfel de proiect. Iar costul unei astfel de instalatii raportata la valoarea constructiei este 0.
    S-ar putea totusi sa existe si un astfel de operator DTH in Romania ( nu dau nume ) care nu are retele de cablu si care are interes pentru un astfel de proiect.

La asta m-am referit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)