Scandalul legat de drepturile de televizare ar putea izbucni din nou.
Compania Telesport, care detine drepturile de televizare in prima liga la fotbal, urmeaza sa fie cumparata de Eurosport. „In business trebuie sa evoluezi si sa vinzi la pretul potrivit, la momentul oportun“, ne-a spus patronul Telesport, Horatiu Nicolau.
  • Microbistii ar putea urmari patru meciuri de fotbal din Liga I, incepând din sezonul competitional viitor, la un alt post de televiziune. Conform directorului general al Telesport, Horatiu Nicolau, firma care detine drepturile de televizare in prima divizie urmeaza sa fie vânduta. Din surse neoficiale, cumparator va fi compania Eurosport.
  • Returul actualei editii de campionat a inceput cu un scandal legat de drepturile de televizare pe care Telesport le-a vandut catre Kanal D (mai exact, optiunile 1 si 4), dupa rezilierea contractului cu Televiziunea Romana. O intreaga ploaie de acuzatii au fost lansate nu atat din partea celor implicati direct, ci si a catorva dintre finantatorii cluburilor care fac audienta in Liga lui Mitica. La acea vreme, Gigi Becali, Nicolae Badea, George Copos si Adrian Mititelu au urlat ca din gura de sarpe, afirmand ca vor convoca Adunarea Generala a L.P.F. pentru a inlocui detinatorul de drepturi. N-au avut succes, insa, un lucru a devenit cert dupa doar cateva etape: Kanal D nu s-a ridicat la pretentiile asteptate, iar ratingul a fost unul cat se poate de slab. Din tot acel conflict, telespectatorii au fost singurii care au pierdut, deoarece au fost nevoiti sa vizioneze cate doua meciuri pe etapa la Kanal D, si nu la TVR.
Horatiu Nicolau confirma negocierile de vanzare.
  • Varianta vanzarii companiei Telesport, vehiculata imediat dupa semnarea contractului dintre Horatiu Nicolau si cei de la Kanal D, a revenit in actualitate. Conform unor surse neoficiale, discutiile dintre Eurosport si Telesport sunt foarte avansate, in aceste zile putandu-se perfecta tranzactia. „Nu sunt disperat sa vand si in nici un caz azi. Telesport este o companie stabila, care are contracte nu numai cu Liga I din Romania, ci si cu alte competitii importante de genul Cupei U.E.F.A., Cupei Davis sau Premier League”, ne-a declarat Horatiu Nicolau, dupa care a evitat un raspuns direct despre viitorul patron al Telesport: „Eu as vrea sa iau 30 de milioane de euro, dar nu stiu daca si valoreaza atat. Ca sa va dau un exemplu concret, daca ai o masina care acum valoreaza 5 lei, iar la anul 4 lei, nu e normal sa o vinzi acum. Adica sa vinzi la pretul potrivit, la momentul oportun. In business trebuie sa cresti, sa evoluezi, nu sa stai pe loc. Recunosc, sunt in discutii cu cineva puternic, dar nu am cunostinta sa fie vorba de Eurosport”.
Contractul se reziliaza doar daca firma se desfiinteaza.
  • Intrebat daca eventuala vanzare a Telesportului ar afecta in vreun fel contractul legat de drepturile de televizare, seful L.P.F., Dumitru Dragomir, ne-a declarat: „Nu are Liga Profesionista nici o treaba cu problema vanzarii. Noi, Liga, suntem multumiti ca ne-am primit banii la timp, restul nu prea e treaba noastra. Daca se desfiinteaza Telesportul, atunci normal ca o sa renegociem contractul, daca va fi preluat, intelegerea merge inainte. Parerea mea este ca ei nu sunt prosti sa se desfiinteze cand mai au un an de contract. Au mers numai pe pierdere pana acum si poate se scot si ei in perioada de contract care a mai ramas. Nu stiu ce are de gand Horatiu Nicolau ca nu prea am mai vorbit in ultima perioada”.