Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default O bomba mi-a suierat pe la urechi: RDS a cumparat Ines

Eu cum sunt un fan al IPTV si foarte incantat de solutia de IPTV de la INES, chiar testand-o(nu la INES ci chiar la firma care le-a facut celor de la INES solutia de IPTV cap-coada) m-a sunat un prieten bun de-al meu sa-mi zica o bomba: RDS a cumparat INES . Chiar am ramas socat cand am auzit, mai ales stiind puterea financiara si infrastructura celor de la INES, mai ales ca proiectul lor d IPTV se anunta de viitor rau de tot .

Poate cineva sa imi confirme acest lucru ?

Toate cele bune !

P.S.: Chiar sunt foarte curios, deoarece pe toti cei care i-am intrebat si ar putea sti ceva au pastrat o tacere suspecta.
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Viitorul a inceput!
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by serpiko View Post
    Eu cum sunt un fan al IPTV si foarte incantat de solutia de IPTV de la INES, chiar testand-o(nu la INES ci chiar la firma care le-a facut celor de la INES solutia de IPTV cap-coada) m-a sunat un prieten bun de-al meu sa-mi zica o bomba: RDS a cumparat INES . Chiar am ramas socat cand am auzit, mai ales stiind puterea financiara si infrastructura celor de la INES, mai ales ca proiectul lor d IPTV se anunta de viitor rau de tot .
    iNES-ul au cumparat solutia IPTv, lucru care s-a rasfrant negativ asupra preturilor...daca ar fi avut oamenii lor care sa faca asta, preturile ar fi fost mult mai mici si, poate, nu ar fi ajuns ca in decurs de zeci de luni sa aiba clienti cate degete la mana...
    Cine vrea sa castige repede, risca sa falimenteze...si mai repede...
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    iNES-ul au cumparat solutia IPTv, lucru care s-a rasfrant negativ asupra preturilor...daca ar fi avut oamenii lor care sa faca asta, preturile ar fi fost mult mai mici si, poate, nu ar fi ajuns ca in decurs de zeci de luni sa aiba clienti cate degete la mana...
    Cine vrea sa castige repede, risca sa falimenteze...si mai repede...
    E normal sa o cumpere. Nimeni in Romania nu are puterea sa scrie o aplicatie IPTV cap coada (asta include soft-ul ptr set-top box, billing, epg etc etc ). Marii jucatori, Verizon cu Verizon FiOS, AT&T cu U-Serve, Deutsche Telekom si BT folosesc Microsoft IPTV, care in acest moment de departe este number one in IPTV.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cel care a facut solutia celor de la INES(ca este un singur om capabil de asa ceva in Romania, mai are un partener de la alta firma, dar el e creierul) i-a talharit rau de tot, pt. ca omul si-a permis, fiind singurul care integreaza solutii de IPTV la noi in RO pana la aceasta ora, el a cheltuit banii lui proprii peste 100 000 de EURO numai pe set-top box-uri si alte aparaturi pentru reserach....

Toate cele bune !
    @Serpiko

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    Wrong; proiectul ala s-a facut on request pentru niste oameni cu prea multi bani, si era pacat sa nu le iei banii daca tot erau dispusi sa-i dea.
    Mai mult, mirobolanta infrastructura a Ines n-avea nici o sansa sa reziste la prea multi clienti, de aceea si taxele uriase (ca sa fie sigur ca nu o sa ceara prea multi).

Revenind on-topic, e foarte dubioasa seria recenta de articole de prin presa (crestere cu 300% a pietei de IPTV). Daca vinzi la RCS, Jozsi stie ca nu merge cu de-astea... Sau poate e vorba totusi de vreun fond de investitii?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mtest View Post
    Revenind on-topic, e foarte dubioasa seria recenta de articole de prin presa (crestere cu 300% a pietei de IPTV). Daca vinzi la RCS, Jozsi stie ca nu merge cu de-astea... Sau poate e vorba totusi de vreun fond de investitii?
    ILink iti spune ceva
    Salut Prieteni!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mda imi spune mie :P .

Domnul Sabin(fost director la NetGlobe) cu americanii lui cu multi bani. Dupa ce au cumparat tot ce era de cumparat in zona Rahova(Vlinx, ProNet, etc.) oamenii s-au suparat si au cumparat ditamai Evolva cu tot cu Mateescu .

www.ilink.ro . Oamenii se vor al patrulea operator national dupa RCS/RDS, UPC si Romtelecom . Avand in vedere ca Evolva s-a extins in o gramada de orase mari( Ploiesti, Constant, Galati si altele care nu imi vin acum in minte) pe fibra optica a SNCFR e posibil . Chiar vorbeam zilele trecute cu un amic ca din mare furnizor de internet GTS a ajuns cel mai mare carrier de date de la noi prin plecarea celui mai mare client de internet al sau(Evolva), au mai ramas decat cu Radiocom ca si client major .

Avand in vedere ca Evolva vinde la ora actuala un STM 1 de 155Mb cu doar 5-6000 Euro + TVA sa va tineti tare ca se anunta iLink ca un mare concurent pe piata de telecomunicatii de la noi, oamenii au doua mari planuri: IPTV+Metropolitan FULL GIGABIT la nivel national pana la home user in casa.

Toate cele bune !

P.S.: Fara Doru de la firma X IPTV-ul celor de la INES nu ar fi existat...
    @Serpiko

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mtest View Post
    Wrong; proiectul ala s-a facut on request pentru niste oameni cu prea multi bani, si era pacat sa nu le iei banii daca tot erau dispusi sa-i dea.
    Mai mult, mirobolanta infrastructura a Ines n-avea nici o sansa sa reziste la prea multi clienti, de aceea si taxele uriase (ca sa fie sigur ca nu o sa ceara prea multi).

Asa cum am precizat fara Doru solutia de IPTV de la INES nu ar fi existat, este adevarat ce spui tu ca cei de INES au facut acest IPTV pentru niste oameni cu bani si pentru a intra in anumite cercuri de nivel inalt rau de tot .

Au avut putini clienti de IPTV, dar printre acesti clienti se numara Dinu Patriciu, George Copos, Sorin Ovidiu Vantu, Ion Tiriac, nu i-a interesat numarul de clienti daca au patruns in aceste cercuri si au pus mana pe niste super contracte prin care si-au scos de 5-6-10 ori banii care i-au dat pe solutia de IPTV , cineva care le-a vandut niste echipamente imi spunea ca au bagate pentru anumiti clienti canale din Sky si din Premiere, carora le da acces sa le vizioneze . In 2006 in vara au dat meciurile de la campionatul mondial din Germania in format HD preluate de pe Premiere HD .

Pe de alta parte daca a vandut la RCS/RDS Jozsi fii sigur ca a luat si pielea dupa ei . Gandeste-te numai ce data center au INES in sediul lor central din Aviatiei, cat face acel sediu, cat au bagat in solutia de IPTV, ce echipamente are INES instalate in NX Data in Pipera, ce clienti mari au INES la nivel national(de exemplu Pirelli Romania cu tot cu fabrica lor de la Slatina cu VPN direct pana in Italia)...

Toate cele bune !
    @Serpiko

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Stiu ca este o tema stupida,scuzati-ma dar putin c-am jenant auzind ,ca RDS ce a cumparat ,RDS ce licenta a castigat si noi instalatorii ,imediat nici facturile nu putem sa platim.Apropo stie cineva la ce procente am ajuns platile pt instalarile DIgi januarie.Va rugam domnilor de la RDS&RCS ganditiva si la noi ca multi avem familii de intretinut.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gattikom View Post
    Stiu ca este o tema stupida,scuzati-ma dar putin c-am jenant auzind ,ca RDS ce a cumparat ,RDS ce licenta a castigat si noi instalatorii ,imediat nici facturile nu putem sa platim.Apropo stie cineva la ce procente am ajuns platile pt instalarile DIgi januarie.Va rugam domnilor de la RDS&RCS ganditiva si la noi ca multi avem familii de intretinut.
    100%, dar daca nu raspunzi la telefon cand te sun, n-o sa afli numai de pe forum
    Moteck DigiPower SG-2100

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

ce clienti mari au INES la nivel national(de exemplu Pirelli Romania cu tot cu fabrica lor de la Slatina cu VPN direct pana in Italia)...

Toate cele bune !
    Pardon ai gresit cu Pirelli...sunt la Romtelecom. Ines avea contracte importante dar pe majoritatea le-a pierdut. daca nu am insel au ramas sencundari pentru BCR.
    Last edited by bogdancr; 25th April 2007 at 12:03.

Dolce sau Digi...?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Iar a venit Romtelecomistul

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

... ca de la om la om
    Moteck DigiPower SG-2100

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Cel care a facut solutia celor de la INES(ca este un singur om capabil de asa ceva in Romania, mai are un partener de la alta firma, dar el e creierul) i-a talharit rau de tot, pt. ca omul si-a permis, fiind singurul care integreaza solutii de IPTV la noi in RO pana la aceasta ora, el a cheltuit banii lui proprii peste 100 000 de EURO numai pe set-top box-uri si alte aparaturi pentru reserach....

Toate cele bune !
    Creierul se afla in alta parte. E undeva in fata monitorului Macintosh de 32"...
    Si nu, iNES-ul nu o sa vanda prea curand solutia lor.
    Last edited by cmugurel; 1st May 2007 at 10:26.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)