Deci a inceput asa: Am schimbat mufa de la Nexus-s la Skystar2 fiindca am vrut sa caut ceva cu FastsatFinder, a intervenit ceva si m-am intrerupt. Dupa aia am startat Progdvb care e setat pentru Nexus-s, nu pentru Skystar2, dar am uitat sa bag mufa la Nexus si am incercat sa ma uit putin pe Balcanica, mergea cu foarte multe artefacte si din cind in cind ton. M-am intrebat de ce asa rau? Am mutat pe DM Sat si nimic (sirbii is prietenii mei de cind am fost mic, cind mai stateam in Timisoara, pe vremea lu Ceausescu, numa sirbi ascultam). Am mutat pe Sirius, nimic, ... , m-am gindit deja ca am o problema cu antena, inapoi pe 16° est, balcanika la fel cu intreruperi, dar transpondere mai slabe, nimic.
Dupa aia mi-am amintit de mufa, am schimbat de la Skystar2 pe Nexus, fara sa inchid progdvb, cum am schimbat mufa a fost tot ok.
O intrebare se pune totusi: De unde a avut LNBu tensiune? FastsatFinderu nu l-am startat, deci nimic ce sa faca Skystar2 sa-i dea tensiune la LNB. Nici Server4PC nu-i in Autorun, deci Skystar2 nu a fost initializata.

Si cu inca o chestie m-am lamurit: Skystar2 e in PCI Slot 2, Nexus-s este in PCI Slot 5, intre ele mai e un Soundcard si un LAN Card. De unde o fi avut LNBu tensiune nu stiu (numa de la ss2, dar nu stiu de ce) dar, daca, tuneru lu Skystar2 ecraneaza asa rau ca Nexus-s, care se pare ca tot la fel de rau ecraneaza, ca peste 3 Sloturi cu placi intre ele prinde una de la alta... atunci nu-i de mirare de ce multi scriu ca un Receiver standalone ar prinde mai mult decit placile dvb.
Daca are cineva o configuratie asemanatoare incercati si voi.