Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: Va Rog Ajutor !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question Va Rog Ajutor !

SALUT ,am si eu o problema ,va rog cine ma poate ajuta : am incercat sa cumpar componente tv sat de la www.hm-sat.de ,online .La sfarsitul comenzii la pasul ''verified by VISA'' imi da eroare .am sunat la banca la care am cardul ,ei imi spun ca din partea mea e totul e ok,problema fiind la comerciant .Eu am incercat sa iau legatura cu ei -hm-sat - prin email ,nu am primit nici un raspuns .ROG o mana de ajutor :cine are posibilitate (in germania ) sa ia legatura cu ei si sa semnaleze aceasta problema celor de la www.hm-sat .de .ESTE SI varianta telefonului ,dar cu germana nu ma pricep . multumesc pt. amabilitate ,eventualul ajutor si rabdare .bafta .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Fie nu accepta plati si respectiv livrari in RO;
    2. Fie ai dat alta adresa de livrare decat cea a cardului;
    3. Fie cardul tau nu este acceptat la plati online (dar ai zis ca ai intrebat la banca);

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

din proprie experienta iti spun ca HM-SAT GmbH accepta livrari din Romania.
    S-ar putea sa fie totusi o problema cu tipul cardului, sa nu fie pentru plati online internationale... eu am intrebat initial la banca unde am cardurile si mi-au explicat ce si cum si mi-am facut un card in euro pe care il folosesc pentru platile in exterior... nu e nevoie sa fie neaparat in euro ca sa poti face plati afara dar tebuie sa fie de nu stiu ce tip ... vezi ca pe spatele cardului sunt parca trei sau patru cifre de control pe care trebuie sa le introduci pe site atunci cand faci comanda...

ma mir ca nu ti-au raspuns la e-mail, la mine au fost promti, mi-au raspuns imediat, doar ca am patit alta belea, am comandat un receiver DVB-S si mi-au trimis unul DVB-C. L-am trimis inapoi si acum il astept pe cel bun.

bafta la cumparaturi....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

sal,multumesc celor care mi-au raspuns. revin cu detalii :cardul este de la BCR ,este card VISA CLASIC INTERNATIONAL in euro ,inscris in serviciul 3D SECURE . Am vorbit la BCR Bucuresti si mi-au transmis ca ei nu au inregistrat nici o cerere de operatiune bancara din partea celor de la www.hm-sat.de asupra contului meu de card . In continuare ,specific ca : nu am primit nici un raspuns la emailurile mele din partea celor de la hm-sat . de asemenea am vorbit si la ROMCARD ,autoritatea care supravegheaza tranzactiile bancare cu carduri ,acelasi raspuns ,nici o problema cu cardul meu (m-au sfatuit sa iau legatura cu hm-sat ) .Stiu ca e si varianta altui shop online de componente tv sat (poate veniti cu alternative -shopuri serioase ,rapide ,de incredere ) . Multumesc anticipat pentru rabdare si ajutor . bafta .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    sal,da, am studiat ,din pacate nu sunt actualizate informatiile .doresc informatii actuale si din experienta proprie . multumesc frumos .bafta .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)