Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default transmisia analogica - oare pana cand?

mai mult din curiozitate decat din alte motive am incercat astazi sa vad ce se mai poate receptiona cu un receiver analogic pe cerul Bucurestiului in banda Ku. Am scos receiverul analogic de la naftalina, un Alba Rec 550 (cumparat in 1992 ! - intr-o revista nemteasca TeleSatellite de prin 1994 am vazut unul identic ca si carcasa dar avea inscriptionata marca Strong ) si l-am legat la o antena simetrica de 1,5 m prevazuta cu Lnb Invacom.

Antena e montata recent si inca se mai pot face cateva reglaje de finete la montura polara si la pozitia lnb-ului (am reusit sa ajung doar la 30W desi deschiderea este foarte buna pana in punctul in care elevatia scade sub 0, in schimb la est din cauza blocului nu pot vedea mai mult de 33 grade E – dar asta nu afectreaza deloc receptia anlogica in banda Ku, deoarece dupa 23,5 E bate vantul…).

Din pacate receiverul suporta ca si frecventa de intrare doar intervalul 950 – 2050 MHz si de aceea de pe satelitul ANTALANTIC BIRD 3 de la 5 grade W nu am putut receptiona decat postul francez TMC transmis pe 11475 V. Sunetul se aude clar dar imaginea are pureci. (chiar imi era dor de puricii din era analogica.. )

O surpriza placuta a fost receptionarea postului IBA Channel 1, transmis pe satelitul AMOS 2 la 4 grade W. E adevarat ca imaginea era neinteligibila dar sunetul se auzea destul de bine. Spotul pe care e transmis nu e prea prietenesc:
    http://www.amos-spacecom.com/UserFiles/Image/Amos-2_ME_big.gif

Pe satel. HOTBIRD de la 13 grade E am reusit sa prind, in conditii foarte bune, trei posturi: TV 5 Monde (francez), TVN (polonez) si Duna Tv (maghiar).

Cele mai multe programe transmise analogic se pot receptiona pe satel. Astra de la 19,2 grade E. Conform flysat.com in acest moment pe acesti satel. sunt transmise 43 de programe in norma analogica. In fnctie de satelitul pe care sunt transmise, de transporder, de polaritate si de puterea de emisie apar diferente in ceea ce priveste receptia acestor programe. Urmatoarele programme se pot receptiona in conditii foarte bune, fara pureci : Rtl, Rtl 2, Sat 1, Vox, Pro 7, Kabel 1, Das Erste, DSF, Eurosport, MTV, Viva, CNN, NTv, Blommberg, CNBC, Phoenix, 3 Sat, WDR, Sonnenklar TV, Nick Deutschland, Super Rtl,Comedy Central, Dmax, Rtl Shop. Celelelate programme se receptioneaza in conditii mai slabe, cu pureci , uneori imaginea devenind chiar neinteligibila. Trebuie sa adug ca aceste observatii le-am facut pe la ora 18.30, e posibil ca seara sa apara o imbunatatire a calitatii semnalului.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default pareea a II-a

Ultimul satelit pe care am receptionat un program TV transmis analogic este ASTRA 1D de la 23,5 grade E. Aici este transmisa o mira de test.

Nu stiu pana cand vor mai rezista aceste programe , dar pana atunci parca e placut de stiut ca inca mai se poate receptriona ca pe vremuri, analogic ...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Felicitari . Acum ca ai deschis butoiul cu melancolie , poate posteaza si altii imagini cu canale transmise analogic .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Din ce am citit pe net, SES Astra ar avea contract sa transmita canalele analogice pana in 2010 dar sunt sigur ca si dupa aceasta data vor mai ramane cateva ...macar de test sau pt nostalgici...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Exact reciverul asta ALBA il am si eu. Il am ceva mai de mult de prin 1992. Acum il folosesc cand ma mai roaga cate un prieten sa-i reglez antena .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pune, te rog, o poza si cu IBA Chnl1.
    SHALOM

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropo de analogic, am observat o chestie saptamana trecuta la UPC Cluj
    si anume ca la DunaTV pe rosu facea pureci ca si cum ar fi preluat alanogic. Oare asa sa fie? Din pacate n-am avut cu ce face un screenshot.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

LA RCS CRAIOVa CNN -ul este preluat analogic.
    LA fel si TVR2,terestru.
    TOP MAN IS THE BEST MAN!

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Si la Targu Mures programele maghiare DunaTv si M2 sunt preluate analogic in reteaua RCS

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Referitor la intrebarea lui @isr2002... eu nu mai am deloc semnal in analog pe Amos spot Orient Mijlociu

Si daca tot vorbim de era analogica, incercati va rog combinatia receptor satelit analogic + receptie perfecta RTL/SAT1/PRO7/3SAT etc. sau orice alt canal transmis analog, cu semnal puternic, si apoi cuplati-l la un televizor LCD sa vedeti ce inseamna semnal curat, neprelucrat si necomprimat... asa sa tot ai LCD

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Si daca tot vorbim de era analogica, incercati va rog combinatia receptor satelit analogic + receptie perfecta RTL/SAT1/PRO7/3SAT etc. sau orice alt canal transmis analog, cu semnal puternic, si apoi cuplati-l la un televizor LCD sa vedeti ce inseamna semnal curat, neprelucrat si necomprimat... asa sa tot ai LCD
    Pai ce sa faci daca posturi de televiziune mai mici si DTH-uirile autohtone n-au bani de banda de satelit Noroc cu compresia asta ca altfel multe nici nu s-ar fi ridicat la cer daca nu ar fi aparut digitalul.

Din pacate cresterea cantitatii in defavoarea calitatii se intalneste si la case mai mari cum ar fi unii operatori mari de pay tv.

Daca s-ar respecta regula cu 7-8 prog pe tp-urile de 33 Mhz atunci chiar ca nu ar exista diferente sesizabile pe lcd-uri fata de transmisiile analogice.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Pune, te rog, o poza si cu IBA Chnl1.

am facut un filmulet si incerc sa-l pun pe YouTube da deocamdata nu reusesc sa-l vad. Imi spune ceva de genul
    "The video you have requested is not available. If you have recently uploaded this video, you may need to wait a few minutes for the video to process."
    tot astept, da deocamdata nimic.....

oricum , linkul e urmatorul:
    http://www.youtube.com/watch?v=zFXFoCjUSjo

dupa cum am spus , imaginea e neinteligibila, dar sunetul se aude destul de bine, asta in realitate, ca inregistrarea e facuta cu un aparat foto si calitatea lasa de dorit... dar oricum, e dovada ca ceva analogic exista pe Amos la 4W

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by On/Off View Post
    am facut un filmulet si incerc sa-l pun pe YouTube da deocamdata nu reusesc sa-l vad. Imi spune ceva de genul
    "The video you have requested is not available. If you have recently uploaded this video, you may need to wait a few minutes for the video to process."
    tot astept, da deocamdata nimic.....

oricum , linkul e urmatorul:
    http://www.youtube.com/watch?v=zFXFoCjUSjo

dupa cum am spus , imaginea e neinteligibila, dar sunetul se aude destul de bine, asta in realitate, ca inregistrarea e facuta cu un aparat foto si calitatea lasa de dorit... dar oricum, e dovada ca ceva analogic exista pe Amos la 4W
    nu stiu de ce nu merge, poate fac eu ceva gresit....

am mai incercat o data:

http://www.youtube.com/watch?v=_s6Dy8TmE6Y

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

fa-o .rar pune pe rapidshare
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)