Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Adio BMW : la cum arata Audi....

Noroc ca e inca concept

Se numeste Cross Concept Coupe Quattro si reprezinta prototipul din care se va naste principalul oponent al lui X3.

La doi ani dupa ce Audi a intrat in forta (la propriu) in segmentul SUV prin construirea mastodontului Q7, constructorul german trece la atacarea unei piete care pana in acest moment a beneficiat de un succes enorm de piata: cel al SUV-urilor compacte. Ei bine, modelul cu care Audi va incerca sa inlature suprematia lui X3 pe aceasta nisa de piata este deocamdata la stadiul de concept, insa vestea buna e ca el a fost prezentat oficial in fotografii si urmeaza a fi lansat la Salonul Auto de la Shanghai. Se numeste oficial Cross Concept Coupe Quattro, insa in versiune de serie el va primi un nume mult mai "uman": Q5.
    Trecem direct la cea mai interesanta parte, cea tehnica, unde Audi anunta un nou motor: 2.0 litri turbodiesel de 204 cai putere si 400 Nm. Acesta urmeaza sa se bata si el cu o noua creatie BMW, anuntatul motor biturbo diesel care va fi lansat la vara. Noul propulsor Audi dispune de injectoare piezoelectrice si de sistemul Bluetec care se ocupa cu minimizarea emisiilor poluante. Audi afirma ca cifrele consumului ajung la doar 5.9 litri/100 km iar emisiile nu incalca nici macar cele mai stricte norme de plouare, cele californiene.
    Evident, noul SUV compact al celor de la Audi vine cu un design care il individualizeaza intre celelalte marci cu "trimisi" in acest segment. Avem la dispozitie patru locuri la interior, o portiera posterioara foarte inclinata, in stilul celei ale lui A6 Avant (de unde si particula "Coupe" din denumirea oficiala), si artificiile de design proprii unui concept: jante de 20 de inch si plafon decupat si acoperit cu un soft top. Nu putea lipsi un pachet de tractiune integrala, care in cazul lui Cross Concept este cel mai avansat cu putinta (sistemul Haldex va spune ceva?).
    Tot in categoria artificii tehnice vin si farurile cu LED, suspensiile pe fata independente, cele posterioare multilink, franele carboceramice, display-ul interior cu touch-screen si alte asemenea elemente care (avand in vedere ca voirbim despre Audi) nu stim exact daca sunt dezvoltate ca gadgeturi exclusive pentru acest concept sau vor deveni atribute ale modelului de serie.
    Si pentru ca a venit vorba de modelul de serie, viitorul Q5 (cel mai probabil nume, in cazul in care Audi nu ne va face o surpriza) va fi lansat in premiera fie la Frankfurt, in toamna, fie in primavara, la Detroit sau Geneva. Oricum ar fi, razboiul in segmentul SUV Compact abia acum incepe. mai ales cand ne gandim ca Mercedes se pregatesc si ei sa lanseze viitorul MLK.

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Si ce sa faci cu bijuteria asta in Rom....?
    In Italia au daramat peretele la o camera mai mare . au pus geam de sus pana jos si tin masina in vitrina... asa se face ca masini de 7-8-10 ani au doar 3-8 mii de km...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

"Asa ceva nu exista ..."

Citatul este din Morometii, atunci cand Moromete a vazut pentru prima data o girafa la gradina zoologica, dar se aplica de minune la exemplul asta.
    Uitati-va ce eleganta ... cred ca e prima masina care ma face sa ma gandesc ca e momentul sa o schimb pe a mea, pacat ca o sa dureze mult pana o sa apara pe piata.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si pretul, pretul...domnilor Urias !
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Deja asta nu e un vis, gentlemanilor... e un adevarat coshmar!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Moo KB, ce dreaq te-o apucat? Postezi poze cu avioane si zici ca-s masini?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

arata ingrozitor, in plus cine a condus vreodata BMW nu cred ca se 'demite' la altceva decit eventual Lexus.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa dea dreaq... am citit de 4 ori postul tau si pe cuvant ca n-am inteles nika. Sau, ma rog, nimic coerent. Poti sa reformulezi?
    [LEFT]Signature not found... Try again!

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onyx View Post
    arata ingrozitor, in plus cine a condus vreodata BMW nu cred ca se 'demite' la altceva decit eventual Lexus.
    ..doar nu pui BMW deasupra lu' Audi (in top ma refer).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sunt fan Audi, dar nu sunt prea mare fan de SUV. Zilele trecute am vazut un Q7 stationat in fata blocului parintilor. E bine ca nu am parcat A4-ul exact langa ea, ca chiar ma simteam frustrat. Forma Q7 e OK, dar e prea mare pentru gustul meu. Acum nu stiu marimea acestuia, dar si acesta arata destul de mare. Despre forma...nu stiu, mai digerez. Fata e destul de reusita, nu e rau nici din lateral, dar spatele nu prea-mi place. Parca e nefinisata sub farurile din spate. Interiorul e mult mai bun, ce mi se pare mai straniu este unor comenzi din consola de mijloc jos, dupa "schimbatorul" de viteze. Poate au avut ideea ca displayul de pe board sa fie folosit pentru majoritatea setarilor.
    Cea ce nu mi se pare credibil e consumul de 5.9l (in conditii normale), daca intr-adevar masina e mai mare, cu motor de 2 litri, consumul real cred ca poate fi cu 1-2 l mai mult.
    Oricum stiu de ce nu voi cumpara 100% masina: din cauza pretului.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

La scurt timp dupa ce Audi a anuntat concurentul sau pentru X3, BMW a dezvaluit in premiera mondiala CS, un concept care anticipeza viitoarea linie de design a modelelor bavareze. Desi nu exista informatii oficiale despre posibilitatea intrarii in productie, noul concept poate fi un preview a mult asteptatului model premium care va fi botezat Seria 8. Acesta ar urma sa concureze cu Aston Martin Rapide si Porsche Panamera.
    Desi imprumuta platforma modelului Seria 7, conceptul este mai lung si mai lat decat actuala limuzina BMW. Look-ul agresiv este dat de bosajele largi sub care se ascund jante de 21 de inch si de grilele fata mult mai largi.
    Cel mai probabil BMW va echipa varianta de productie cu un propulsor V12 de 6.0 litri derivat din actualul motor V10, gasit sub capota modelelor de performanta M5 si M6.
    Pentru a putea concura cu modelul CLS de la Mercedes-Benz, BMW va fi nevoit sa lanseze un alt coupe cu patru usi pozitionat deasupra actualei Serii 5. Acest viitor model va fi lansat cel mai probabil la sfarsitul lui 2010, odata cu noua generatie CLS.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar arata grozav acest AUDI.Astept sa vad cu ce vine MERCEDES.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sote View Post
    ..doar nu pui BMW deasupra lu' Audi (in top ma refer).
    nuuu, cum sa fac o asemenie blasfemie...chiar nu se poate compora un VW ceva mai spoit cu BMW, in nici un caz.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by ioany View Post
    Chiar arata grozav acest AUDI.Astept sa vad cu ce vine MERCEDES.
    si pe cand DACIA LOGANE ?
    Fiti Aliati
    Dreambox

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onyx View Post
    Iti recomand sa incerci un Jaguar (de la S-Type in sus), iti garantez ca BMW iti va parea un fel de Logan cu tuning pe el!
    Lexus? Ii lipseste stilul, mie nu-mi spune nimic ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)