Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: Ajutor !!!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor !!!

Am tras un film pe skystar 2 cu progdvb am luat subtitrarea de pe net pe calculator vad ok.Dar am dat filmul la un prieten ce are un DVX si vede fimul dar nu-i apare subtritarea cu toate ca i-am pus-o pe dvd. Oare de ce nu o vede? Filmul e in format mpeg cum l-am tras si-l vede perfect dar pacat ca nu pot sa-l ajut cu subtritarea. Oare ce solutii ar fi?

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

subtitarea trebuie sa aiba aceasi denumire ca si filmul si atunci ar trebui sa mearga

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bps View Post
    subtitarea trebuie sa aiba aceasi denumire ca si filmul si atunci ar trebui sa mearga
    Am pus aceeasi denumire caci avea denumirea programului TV de pe care am tras-o si tot nu o vede

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

depinde si de softul pe care il are dvd-ul.. exista posibilitatea sa citeasca doar .srt sau doar .sub

incearca cu alta subtitrare...

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

asa patisem si eu si dupa zile de cautari pe forumuri am gasit pe softpedia solutia care a mers;nu mai tin minte cu exactitate dar inainte de titlul subtitrarii trebuie sa scrii ceva de genul .1 sau 1. sau 1 (variante) . postasem atunci si pe forum aici .dar asta se intampla acum vreo 2 ani.
    cauta si tu ,si eu inca mai caut si daca gasesc postez aici
    succes

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gavrild View Post
    asa patisem si eu si dupa zile de cautari pe forumuri am gasit pe softpedia solutia care a mers;nu mai tin minte cu exactitate dar inainte de titlul subtitrarii trebuie sa scrii ceva de genul .1 sau 1. sau 1 (variante) . postasem atunci si pe forum aici .dar asta se intampla acum vreo 2 ani.
    cauta si tu ,si eu inca mai caut si daca gasesc postez aici
    succes
    Am incercat mai toate variantele si cu punct si fara si nu vede subtritarea. Se pare ca nu se poate pune subtritare pe format mpg ci trebuie transformat din mpg in format avi.Oare ce program este de transformat mai rapid si free? Cat dureaza transformarea unui film de 2 ore ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Am incercat mai toate variantele si cu punct si fara si nu vede subtritarea. Se pare ca nu se poate pune subtritare pe format mpg ci trebuie transformat din mpg in format avi.Oare ce program este de transformat mai rapid si free? Cat dureaza transformarea unui film de 2 ore ?
    Depinde de "puterea" calculatorului si de programul folosit...
    Salut Prieteni!

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post

dr divx.e beton ; daca te tine procesorul dai la insane quality si pierderile din calitate nu sunt vizibile cu ochiul liber.are si interfata in romana.
    eu am facut cu asta cateva filmulete buclucase de pe multivision1

PS. in septembrie cand vin in bt poate ne vedem la o BR rece

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by On/Off View Post
    depinde si de softul pe care il are dvd-ul.. exista posibilitatea sa citeasca doar .srt sau doar .sub

incearca cu alta subtitrare...

1. O rezolvare relativ simpla este sa iti corectezi subtitrarile. Chiar daca ele par corecte la prima vedere, pot avea unele erori ascunse, cu care dvdplayerul nu se poate descurca, doar nu are capacitatea unui calculator adevarat.
    Iti recomand doua programe specifice pentru corectarea subtitrarilor, ambele freeware: Subtitles Modifier si mai ales, Subtitle Workshop.
    2. *.SUB e format-container, adică deşi extensia e la fel, formatul subtitrării poate fi diferit (cam ca la AVI: extensia e la fel, însă poate să fi fost codat cu DivX, Xvid, etc). Încearcă să determini ce-i place DVD player-ului, şi converteşte titrările. Softul de editare/conversie pentru titrări va alege el implicit extensia pentru fişier, deci tu trebuie doar să alegi formatul corect.
    3. Subtitrarea pentru DVD\Divx atat titlul filmului si al subtitrari trebuie sa fie identice, fara spatii, puncte etc...si, cel mai important, sa nu depaseasca 15 caractere(11+1+3=15).
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sunt unele dvd care nu accepta maui mult de 8 caractere in titlu subtitrarii si al filmului si verifica sa fie corect formatul subtitrariii

*.srt 00:00:01 lal lalalal allal

*.sub (123:3211)
    Vlahopol TV

STUFSTOC, STUFSTOC, STUFSTOC

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)