Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Ce sa-mi iau?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce sa-mi iau?

Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce televizor sa-mi achizitionez.
    In primul rand exclud plasmele si LCD-urile nu doar din motive de buget ci si pentru simplul fapt ca prefer CRT-ul.
    Deci cele doua modele pe care le pun in discutie sunt Samsung 29Z408P (1500 RON la Domo) si Philips 29PT9521 (1550 RON la Flanco).

Multumesc,
    Drogy

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Crt ...

CRT-ul este deja istorie ! spun asta pentru ca doar cele mai performante ( 100 Hz ) au scan progresiv , nu stiu decat 4:3 ...citeva stiu si 16:9 ...
    Epoca HD a inceput ! preturile unui TV HDReady au ajuns comparabile cu cele ale unui CRT ! de ex. la Domo un Toshiba 27" ( excelent) este 1900 Ron ... si in mod evident este superior unui CRT ...daca ai semnal de calitate ! uita CRT-ul !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Crt

Cu toate ca asa pare crt-ul nu este inca istorie.
    Multi prefera un crt mai ieftin si foarte bun de altfel unei plasme mult mai scumpe si care face acelasi lucru. Sunt multi care prefera sa se uite doar la TV. Fiecare are considerentele sale pentru care doreste un anume tip de TV.
    In legatura cu sfatul, eu sunt de parere ca cele mai bune tuburi crt din lume sunt cele sony. Am vazut in multe locuri, si chiar am prieteni care si-au luat Samsung, Philips, Toshiba, etc. Parerea mea este ca cea mai buna imagine ramane cea a unui Sony. Celelalte modele au alte multe facilitati comparativ cu Sony care pare chiar spartan in meniu. Pretul pe de alta parte se pare ca este cam acelasi, si nu situatia de acum cativa ani cand un Sony era aproape dublu la pret fata de alte marci.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce televizor sa-mi achizitionez.
    In primul rand exclud plasmele si LCD-urile nu doar din motive de buget ci si pentru simplul fapt ca prefer CRT-ul.
    Deci cele doua modele pe care le pun in discutie sunt Samsung 29Z408P (1500 RON la Domo) si Philips 29PT9521 (1550 RON la Flanco).

Multumesc,
    Drogy
    Eu inclin sa cred c-ai gresit sectiunea....
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Quote Originally Posted by liniuta View Post
    Eu inclin sa cred c-ai gresit sectiunea....
    Deci sa inteleg ca desi au compatibilitatea de semnal cu 720p, 1080i, Philips-ul avand chiar si conector HDMI, nici unul nu dispune de display capabil HDTV, ci convertesc semnal HDTV in SDTV?

Sa inteleg ca niciun CRT nu este cu adevarat HD Ready (nu suporta nici macar 720p)? Daca nu, atunci imi cer scuze, dar trebuia sa ma lamuresc. (Pe Philips scria HD prepared, dar nu m-am lamurit cu adevarat ce inseamna acest "HD prepared")

Multumesc,
    Drogy

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)