Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor antena pentru Thaicom 78,5 GRADE EST !!!

Am un prieten care va veni in Romania cu niste tailandezi care vor deschide o fabrica aici in Romania, ii intereseaza ce diamentru ar trebui sa aiba sa isi cumpere o antena satelit ca sa prinda un DTH de-al lor din Tailanda care este pe Thaicom 78,5 GRADE EST pe fascicolul de Tailanda in banda KU:

http://www.lyngsat.com/packages/truevisions.html

Eu le-am zis ca fara antena de 5-7 metri nu au ce face.

Astept detalii si sugestii.

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

Din pacate cred ca nu este posibila receptionarea acestui satelit in Ku band la noi in Ro.
    http://www.thaicom.net/Images/footprint.gif
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

[A] C-Band Global Beam
    Beam Peak 38dBW
    EOC 30 dBW
    [B] C-Band Regional Beam
    Beam Peak 41 dBW
    EOC 30 dBW
    [C] Ku-Band Thailand Beam
    Beam Peak 57 dBW
    EOC 45 dBW
    [D] Ku-Band Indochina Beam
    Beam Peak 56 dBW
    EOC 45 dBW
    Din pacate pentru banda Ku sunt doar spoturile C si D adica cele mai mici . Poate doar banda C ...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Din pacate cred ca nu este posibila receptionarea acestui satelit in Ku band la noi in Ro.
    http://www.thaicom.net/Images/footprint.gif
    Si eu zic la fel... pentru C BAND insa sunt sanse reale de reusita cu minim 2.4M pentru spot global si probabil posibil spot c band regional cu peste 5-6M

Eu cu 2.2M am probleme serioase pe Thaicom in sensul ca nu pot receptiona stabil decat 2 TP si inca 1-2 doar ocazional

Cel mai puternic semnal este pe televiziunea Nord Koreeana... intra tot timpul stabil, chiar si cu 1.5M (dar sa aiba un reglaj perfect)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Oamenii sunt dispusi sa isi cumpere antena de 5 sau 7 metri diametru, din aia imensa...

Ar fi o sansa cu acest diametru ?

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum arata fascicolul nici o sansa .....cred ca nici cu 10m nu intra nimic

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca @Nirolf gasise programe Thai in pachete europene, ar fi mult mai simplu asa.

Nirolf, Wecken! Wo sind Sie?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Incerc sa dau viata acestui topic vechi-de peste 10 ani-ce credeam ca nu mai e posibil a fi actualizat.Toate incercarile mele anterioare de-a prinde si o farima de semnal de pe Thaicom au esuat pina acum,din mai multe cauze,una din acestea fiind ca antena mea e prea mica pentru acest spot zonal,iar o alta o puneam pe seama interferentelor.M-am si resemnat sa-l mai caut.Dar iata ca o intimplare fericita,cum altfel ,ma ia prin surprindere si,ce sa vezi,analizorul da peste o mica "movila" de semnal dupa ce-am trecut putin mai la est de Apstar 7 la 76.5E.Ii dau cautare Blindscan din Crazyscan si,...bingo,imi gaseste 10 transponderi,din care unul l-a si inchis la peste 5 dB-10953 H,2200,3/4,ceilalti fiind unlock din cauza modulatiei de 8 psk.Pentru a-i inchide si pe acestia,imi trebuie o antena putin mai mare,ce putin de 180cm.Mai fac o scanare si,uluire mare pe mine,un transponder cu semnal de peste 12 dB-10959 H,1850,7/8,tot un feed,si acesta codat ca si primul.
    Insa daca privim harta de acoperire a lui Thaicom 8,ultimul intrat in mica flota de la 78.5°E,as zice ca n-ar trebui sa fiu atit de surprins fiindca ce receptionez acum nu vine de pe spotul Regional cum initial am crezut,ci dintr-o zona a Orientului Mislociu.Dar chiar si-n atare situatie,eu spun totusi ca e mica reusita(dacă îmi permiteţi să mă autogratulez) ca l-am putut capta in zona mea cu antena de 150cm.Este adevarat ca la asta a contribuit si vremea extrem de buna pentru receptii,cu un cer limpede si o temperatura a mediului rece.
    Totdeauna cind prind si inchid un semnal din zona Asiei,Orient Mislociu,Africa ma si gindesc ca cei din sudul tarii au sanse mai bune(si sigure) sa receptioneze satelitii care acopera partea asta a globului,cum e si acest Thaicom.Raporte de la citiva pasionati din nordul Europei care au reusit sa inchida semnalul de pe transponderul-11169 H,ce acopera numai spotul Regional,ar putea incuraja in primul rind pe dezamagitii si scepticii care au postat pe acest thread,dar si pe altii,sa mai faca incercari acum si,cine stie,nu le va trebui antene de peste 4 sau 5 m sa receptioneze Thaicom-ul 8.Cu siguranta ca pentru acesti pasionati sudisti e suficienta si o antena de 3m,sau si mai mica,(who knows),sa prinda cu sanse de reusita spotul Regional,ca sa nu mai vorbesc de semnalul pe care le-am inchis azi,venit de pe un spot mai apropiat.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)