Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 34 123 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 509

Exclamation Instalatori sau carpaci?

Anul trecut cu inceperea campaniei Caravana Digi, pe langa cei care si pana atunci erau si sunt profesionisti, au aparut garla firme de instalari, de parca jumatate din populatia Romaniei nu s-ar fii ocupat decat cu instalari sisteme DTH. Astept parerile voastre despre acest "fenomen" si daca acest lucru v-a "atins" reputatia intr-un mod negativ. Ma refer aici la cei care se pot numi pe bune instalatori. Multumesc.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sunt 3 categorii : 2 predominante si una mai razleata : instalatori adevarati cu scule de firma , instalatori de 2 lei care iti monteaza antena pe semnul de "Cedeaza trecerea" , si montatori priceputi dar care nu au scule si nu fac din montaj neaparat o meserie .

Default subcategorii

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Sunt 3 categorii : 2 predominante si una mai razleata : instalatori adevarati cu scule de firma , instalatori de 2 lei care iti monteaza antena pe semnul de "Cedeaza trecerea" , si montatori priceputi dar care nu au scule si nu fac din montaj neaparat o meserie .
    la instalatorii de doi lei o subcategorie speciala este a celor care monteaza exclusiv pe filamentele Electrica si la primul vant apare: No signal ---reclamatii garla si cand ii suna abonatul vine raspunsul standard: - Dat io nu mai lucrez la firma aia!
    Moteck DigiPower SG-2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din pacate, adevarul este trist...Multi, in goana lor dupa profituri rapide, au angajat echipe de "instalatori" pe care i-au trimis la montaj facandu-le, in prealabil, o instruire de 1-2 ore, teoretica, in cel mai bun caz aratandu-le cum se monteaza, practic 1 antena. De aici, aceste asa zise echipe, au montat antenele in bataie de joc, stricand renumele nu numai al respectivei firme de instalatii, dar si al providerului DTH...
    In afara de sarmarii de la dolce, care s-au trezit peste noapte mari instalatori de antene satelit, fortati de rtc sa presteze o munca pentru care nu fusesera pregatiti, restul au propria vina. De aici si pana a acuza un provider DTH ca este de vina ca antena a fost prost montata, e altceva. Digi, Focus, Max sau chiar Boom nu au de unde sa stie cum monteaza antenele echipele lor. Personal, mi s-a propus montarea unei antene Boom pe consola de energie electrica...Am fost putin socat, mai ales ca aveam pretentii de la persoana care mi-a propus acest lucru...Dar, se mai intampla asa ceva si la case mai mari...Totusi, e pacat ca s-a ajuns ca, dintr-o meserie respectata, sa se transforme intr-o bataie de joc. Antene montate pe console, stalpi, pomi, tot felul de improvizatii...Jenant...
    Salut Prieteni!

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    . De aici si pana a acuza un provider DTH ca este de vina ca antena a fost prost montata, e altceva. Digi, Focus, Max sau chiar Boom nu au de unde sa stie cum monteaza antenele echipele lor.
    Nici macar "dacia-reno" nu te mai lasa sa-ti repari autovehicolul in perioada de garantie , si ca popor avem vreo 40 de ani de practica in domeniu .
    Experienta arata ca nu zigibigi.GMBH monteaza antene ci ,,meseriasi.lu'peste de la ******** .Si realitatea nu este bine s-o ignori .

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    Nici macar "dacia-reno" nu te mai lasa sa-ti repari autovehicolul in perioada de garantie , si ca popor avem vreo 40 de ani de practica in domeniu .
    Experienta arata ca nu zigibigi.GMBH monteaza antene ci ,,meseriasi.lu'peste de la ******** .Si realitatea nu este bine s-o ignori .
    Problema e ca acel client care are probleme, imediat asociaza instalatorul cu providerul DTH. Pentru el instalatorul e de la Digi, sau Focus, etc. Si se duce vestea... si cand te intalnesti cu oamenii te trateaza cu dusmanie... din cauza unora care au facut asa-zisele "instalari"
    Moteck DigiPower SG-2100

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din pacate pt mine nu ma suna nici un client sa imi spuna ca i sa dereglat antena montata pt digi astfel as fi foarte curios dk m-ar putea obliga cineva sa merg sa o reglez avand in vedere k nu mi s-au platit cateva zeci de instalari ,atunci nu stiu dk as fi considerat cel mai slab sau cel mai fraier instalator din tara,nu stiu [email protected] ce parere ai tu despre asocierea dintre numele dth-ului si instalator dar eu am una foarte proasta avand in vedere k lumea ma suna pe mine si ma injura ca ia deconectat digi sau ai tine cate o jumatate de ora la telefon pana sant preluati de un operator deci chiar nu vreau sa fie asociat numele meu cu digi,nu sant instalator cu licenta dar am o mare pasiune pt tot cea ce tine de satelit si televiziune prima antena montata de mine a fost pe vremea lu ceausescu una tip yagy teresta pt canalele sarbesti din banda uif(3k TVB,palma,NOVI SAD+,etc) de atunci am mai montat cel putin 500 de parabolice ,si am schimbat cateva sute de softuri in receptoare.

Quote Originally Posted by titolazio72 View Post
    Din pacate pt mine nu ma suna nici un client sa imi spuna ca i sa dereglat antena montata pt digi astfel as fi foarte curios dk m-ar putea obliga cineva sa merg sa o reglez avand in vedere k nu mi s-au platit cateva zeci de instalari ,atunci nu stiu dk as fi considerat cel mai slab sau cel mai fraier instalator din tara,nu stiu [email protected] ce parere ai tu despre asocierea dintre numele dth-ului si instalator dar eu am una foarte proasta avand in vedere k lumea ma suna pe mine si ma injura ca ia deconectat digi sau ai tine cate o jumatate de ora la telefon pana sant preluati de un operator deci chiar nu vreau sa fie asociat numele meu cu digi,nu sant instalator cu licenta dar am o mare pasiune pt tot cea ce tine de satelit si televiziune prima antena montata de mine a fost pe vremea lu ceausescu una tip yagy teresta pt canalele sarbesti din banda uif(3k TVB,palma,NOVI SAD+,etc) de atunci am mai montat cel putin 500 de parabolice ,si am schimbat cateva sute de softuri in receptoare.
    Nu esti singurul care e sunat in astfel de cazuri. Eu cateodata simt c-o iau razna. N-are nimeni cum sa te oblige, dar in ceea ce priveste tinerea lor la telefon pana cand ii preia cineva... mai exagereaza lumea. O perioada nefasta a fost la inceputul lunii februarie. Eu am avut impresia ca la jumatate din clienti nu le merge niciun program, sunau non-stop. Pacat ca nu inteleg clientii cand trebuie sunat instalatorul si cand Call Centerul. Inca ceva in legatura cu reclamatiile gen "m-au deconectat": sunt extrem de multe cazuri, se intampla zilnic sa fiu sunat, verific si e activ clientul. Cer o reactivare si e totul ok. Dar in loc sa sune la Call Center, e mai usor sa ma sune pe mine... sau pe instalator.
    Moteck DigiPower SG-2100

Default poze

Era sa uit, astept daca e posibil si poze(daca aveti)... cele mai naspa instalari vazute-gasite de voi. Multumesc.
    Moteck DigiPower SG-2100

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In localitatea JENA (TM) este o instalare de toata jena chiar de jgeabul de scurgere al unei case.
    Respectiva locuinta se afla chiar la sosea , deci este usor de confirmat acest lucru.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Default Chichis(CV) - poza realizata de Mercury70

no comment
    Moteck DigiPower SG-2100

Banned

Posts Thanks / Likes

Default Boom in plop si la propriu

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/boomcopac1.jpg[/IMG]

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/boomcopac2.jpg[/IMG]

Default Dolce-n pom - foto by gatticom

Din cauza acestor tipuri de montaj am deschis thraedul, veniti cu poze si dati cu parerea, ca nu-i pe bani...
    Moteck DigiPower SG-2100

Banned

Posts Thanks / Likes

Vezi ca poza de mai sus cred ca e facuta de bibicu sau babicu .

Romtelecom , Dolce

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/dolcestalp.jpg[/IMG]
    Cluj , str. Bradutului , cart .Andrei Muresanu

Banned

Posts Thanks / Likes

Antena nu e pt DTH , insa e montata ciudat , cu vedere prin .... balcon

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/balcon.jpg[/IMG]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread