Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default S-a ajuns la pragul de 5000 de canale prin satelit

Am trait s-o vedem si pe-asta. Conform:
    http://en.kingofsat.net/
    mai sunt 10 canale pana la pragul de 5000 existente in lume.
    La momentul actual, Hotbird are 634 de canale digitale FTA, iar Astra 19 doar 407 canale.
    Cat de mult a crescut numarul canalelor pe acesti doi satel. fata de acum 17 ani? Cate canale FTA (analogice si digitale) existau atunci pe Hotbird, mai stie cineva? "Batranii" in meserie trebuie sa isi aduca aminte, fiindca si receptoarele de atunci aratau numarul de canale la scanare.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Hot bird ul de pe 13 grade a aparut dupa 90...parca prin 94-95 daca bine imi amintesc

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Quote Originally Posted by traian View Post
    Am trait s-o vedem si pe-asta. Conform:
    http://en.kingofsat.net/
    mai sunt 10 canale pana la pragul de 5000 existente in lume.
    La momentul actual, Hotbird are 634 de canale digitale FTA, iar Astra 19 doar 407 canale.
    Cat de mult a crescut numarul canalelor pe acesti doi satel. fata de acum 17 ani? Cate canale FTA (analogice si digitale) existau atunci pe Hotbird, mai stie cineva? "Batranii" in meserie trebuie sa isi aduca aminte, fiindca si receptoarele de atunci aratau numarul de canale la scanare.

Digitale acum 17 ani ? iar analogic nu prea cred ca iti arata nr.de canale la scanare , scanai poate dupa un anumita fregventza...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Digitale acum 17 ani ? iar analogic nu prea cred ca iti arata nr.de canale la scanare , scanai poate dupa un anumita fregventza...
    Stiu ca nu existau digitale acum 17 ani, dar am intrebat cate canale se receptionau FTA, pe Hotbird in special (satelitul cel mai cautat de romani). Sau, poftim, acum 10 ani daca vrei.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Acum 10 ani pe Hotbird ( analogic ) in afara de Viva , Viva2 si Onyx(ce program....) nu prea aveai la ce te uita...mai era Eurosportul, Polsaturile,Raiurile, Fashion TV care a fost inlocuit cu Wbpm cine si-l aduce aminte...n-a durat mult ...si in rest canale de stiri gen 24 Horas, DW etc.Pe Astra erau numeroasele canale nemtesti RTL, Pro7, ....si neuitatul VH-1 Germany.Singurele canale cit de cit bune cu sonorul in original la filme erau pe 1W Kanal 5 si Tv Norge....mai era M6 pe 5W si nu in ultimul rind Babylon Blue pe Amos.Din cind in cind cite un feed bun pe 37 W cu Vh1 USA.Spre sfirsitul carieirei lui in Europa CMT ( country music television) a transmis fta asa vreo luna...In cazul transmisilor digitale bucuria mare era atunci cind sa lansa cite un pachet digital si testele durau citeva saptamini(Digiturk,MTV,Viasat...etc).Tin minte ca prin 2000 cind s-a lansat Viasat in digital am vazut aproape 2 luni citeva programe fta..TV1000, TV3, MTV...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Traiane , in lume emit mult mai mult de 5000 de programe via satelit....
    http://en.kingofsat.net/ ni le ofera pe cele care sunt intre 75 grade E si 58 grade W

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Major View Post
    @Traiane , in lume emit mult mai mult de 5000 de programe via satelit....
    http://en.kingofsat.net/ ni le ofera pe cele care sunt intre 75 grade E si 58 grade W
    Ca sa fiu mai clar, pe mine ma intereseaza cele ce se pot receptiona practic, adica conform revistei InfoSatelit 3/2005, cei aflati intre 30 grade V si 75 grade E. Dar mai ales, Hotbird si Astra, pentru care se pot gasi in supermarketuri antene si de 0.60-0.80 cm, usor manevrabile si neincomode.
    Oricum, de Polsaturi stiu ca erau de hohoooo, imediat dupa revolutie, la fel ca si cele nemtesti si spaniole. (analogic, desigur).
    Offtopic: vecinul are un DSR6000 pe care i-am si prins Hotbirdul, numai ca nu se aprinde si afisajul, ci doar LED-urile indicatoare de cautare si de stand-by. Omul a incercat si de la cablu si nu a mers. Cu toate astea, telecomanda nu are probleme. Cum se explica?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up reply

La inceputul anilor '90 pe astra practic se receptionau cat de cat acceptabil (asta insemnand imagini cu destui pureci/pestisori) 5 canale-rtl,sat 1,3sat,pro 7 si mtv europe(acesta din urma fiind pe polaritatea cealalta).Mai erau si alte canale necodate dar aveau imagine extrem de proasta (uneori nici culoarea nu intra-atat de prost era semnalul)-eurosport,screensport,skyone,lifestyle/the childrens channel,tnt/toons(transformat ulterior in cartoon/tcm)...
    Hotbird a aparut in jur de 1995.Inainte de el aici a fost eutelsat II f1 iar inainte de acesta eutelsat I f4 cred.Prin urmare la inceputul anilor '90 la 13 est se puteau receptiona in bune conditii(fascicul wide) 5 programe:superchannel(devenit apoi nbc/superchannel iar pe urma canal teleshopping,tv5 europe,deutsche welle,euronews la care s-a adaugat mai tarziu mtv europe(cam prin 1993).Mai era pe 13 est si un fascicul superconcentrat-deci slab-pe care se transmiteau mai tarziu viva,viva zwei,cred ca si eurosport...
    Erau foarte putine canale pe vremurile alea...
    Chiar daca exista o nostalgie pentru noi cei care am trait acele timpuri,totusi la ce s-a ajuns azi a depasit orice imaginatie frumoasa.Practic toate visele greu accesibile de atunci s-au implinit plus ca s-au multiplicat de 20-50 de ori!

"Say hello to my little friend"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@zzzzzz, intr-adevar acele vremuri au fost ceva. Probabil nu vom mai simti asa ceva vreodata. A fost pasul cel mare, emotia cea mai mare. Sa treci de la TVR1, 2 si cateva canele de la vecini (pt fiecare cate o antena de canal, pilon in curte de 20m, amplificatoare, cabluri) la canale dedicate (ma uitam la screensport mai ceva ca la masini straine ) era ceva BIG.
    Acum este de 50 de ori mai frumos, dar si de 50 de ori mai banal: bagam key din telecomanda, sau facem update la soft. Daca-as avea dream cred c-as muri de plictiseala

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    @zzzzzz, intr-adevar acele vremuri au fost ceva.
    Acum este de 50 de ori mai frumos, dar si de 50 de ori mai banal: bagam key din telecomanda, sau facem update la soft. Daca-as avea dream cred c-as muri de plictiseala
    Nu stiu daca e chiar nevoie de updatarea softului, depinde si de receptor. Vorbesc de canalele FTA. Poti introduce canalele nou aparute dand o geana pe kingofsat, apoi dai scanare automata si le mai baga si pe alea fata de cele avute. Aaa, updatarea poate servi atunci cand receptorul nu are introduse toate frecventele, fiindca intre timp au aparut altele noi.
    Intrebare: la DSR6000 stie cineva cum pot vedea bitrate-ul din meniu, sau imi trebuie musai Bitrate Viewer?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar mai ales, Hotbird si Astra, pentru care se pot gasi in supermarketuri antene si de 0.60-0.80 cm, usor manevrabile si neincomode.
    daca nu ai stiut exista si antene mai mici ,de 30cm de ex.vrei sa faci economie,teste ? eu zic sa te orientezi catre antene mai mari ca sa ai si rezerva pentru vreme nefavorabila.

Offtopic: vecinul are un DSR6000 pe care i-am si prins Hotbirdul, numai ca nu se aprinde si afisajul, ci doar LED-urile indicatoare de cautare si de stand-by. Omul a incercat si de la cablu si nu a mers. Cu toate astea, telecomanda nu are probleme. Cum se explica?
    un alt caz tipic de economie,receivere fara afisaj.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am un receptor ABACUS ASR-9300 il dau pe unul digital fta . Cred ca e primul receptor satelit romanesc. Oare a multumit exigentele cuiva receptorul asta ? Eu unul il tin ca amintire ca m-am chinuit cu el pina am luat un STRONG 500. Ce vremuri bune sant azi...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Am avut si eu odata ca niciodata un receptor abacus.Punctul lui forte era pragul de demodulare (treshold level) care se pare ca ajungea pe la 4.Cu alte cuvinte filtra purecii de pe anumite canale cu semnal mai slab.Am facut la vremea respectiva o comparatie intre abacusul meu si un receptor Nokia foarte destept al unui vecin si am ramas surprinsi amandoi vazand ca abacusul cel ieftin,simplu si fara de telecomanda scotea mai putini pureci-si implicit imagine mai limpede desi avea o calitate grafica evident mai proasta iar culorile erau spalacite.L-am tinut doar 2 ani dupa care l-am maritat.

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu oricum pragul de 5000canale l-am depasit de mult tare cu o antena de 1,8m,asa ca alea 5000canele sunt amintire de acum 1-2 ani.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

si totusi operatorii romani dth sunt in epoca de piatra fata de rivalii americani direct tv care dau la 100 dolari bucata receivere de inalta definitie cu 2 tunere..............................

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)