Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: 3 variante

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 3 variante

Azi va voi spune cele trei variante existente priviind scoaterea din grila Focus a programelor ce apartin grupului Intact.
    Pentru a nu dezvalui sursa informatiilor am sa va las pe dvs sa intuiti care este varianta corecta.

1.Varianta nr 1 , pe care nu cred ca o inghite nimeni.
    Motivul acestei decizii de retragere a dreptului de difuzare de catre INTACT il reprezinta repetatele plangeri ale unor telespectatori privind serviciile acestei companii. La serviciul de "Relatii cu publicul" al ANTENEI 1 se inregistreaza zilnic telefoane de la abonatii Focus Sat, cu sesizari privind intarzierea montarii aparaturii sau calitatea imaginii in receptionarea programelor.

2.Grupul Intact ar fi obligat providerul Focus SAT sa cumpere publicitate de 300.000 de euro pentru difuzarea de spoturi publicitare pe canalul Euforia TV.
    Cei de la Focus au refuzat si de aici s-a declansat tot scandalul.

3.Scandal la nivel mare intre Voiculescu si bossul UPC-ului care acesta din urma a refuzat sa preia Antena 2 in pachetul Focus SAT si in UPC catv.
    Nu se putea prelua A2 in pachetul Focus datorita lipsei de spatiu pe transponderele si asa destul de aglomerate ale providerului.

Nu vreau sa iau apararea niciunei parti dar mi se pare normal ca atat timp cat esti propietarul unui program TV sa ai dreptul de ati alege singur reteaua de distributie.In concluzie daca Intactul nu vrea sa-l distribuie Focus SAT , CNA-ul nu poate interveni deoarece aici nu discutam de programele publice.A1 este un post comercial si isi alege singura platformele digitale ce ii retransmit semnalul pe satelit.

Din ce am discutat si azi e greu de crezut ca se va ajunge la o intelegere in zilele urmatoare mai ales ca nu uitati eu v-am promis o BOMBA despre Focus si..... Aceea bomba este raspunsul la lipsa de reactie a celor de la Focus si UPC.

Asa cum am mai spus , sper ca toate sa revina la normal , macar pentru abonatii Focus SAT si pentru echipa manageriala ce face eforturi mari pentru a redresa acest operator DTH.

Din pacate o stire neoficiala dar mai mult decat credibila (mereu am primit de acolo vesti ce s-au adeverit cu oarece delay) se pare ca un important vanzator de programing pentru Romania vrea "sa-i faca felul" lui Focus.

Ramane sa asteptam urmatoarele miscari ale pietei.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce vrei sa spui prin " sa-i faca felul"? Adica sa-l falimenteze?
    Variantele 2 si 3 sunt cele mai credibile.
    In Timisoara in grila UPC cablu nu avem nici Antena 2 si nici Euforia(nu a fost niciodata). Nu ca ar fii mare pierdere.
    Totusi varianta 3 este cea mai plauzibila. Eu nu am la suflet nici UPC-ul si nici pe Voiculescu insa tare as dorii cu un an inaitea alegerilor, sa dispara din grila UPC toate Antenele. Sa vezi atunci scandal si atunci v-a fii adevarata si varianta 1 cu clientii care suna la Antena 1.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Si 2 si 3 contin un dram de adevar ...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

2 si 3 sunt versiunile neoficiale ale fiecarei parti ? Doar ca cifra 3 din titlu ....

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce conteaza care este varianta corecta a cauzelor scandalului dintre Felix/UPC ... ce e important ca unii oameni abonati la FocusSat au ramas fara un serviciu pentru care platesc fara nici o vina ... Apropo ei nu pot da in judecata pe Felixsau UPC pentru aceasta situatie din care ei piert cel mai mult

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu prea pot face nimik, deoarece, din cate stiu eu, in contract se specifica un minim de "n" programe pe care operatorul trebuie sa le asigure clientului, si nu o grila anume...

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Nu vreau sa iau apararea niciunei parti dar mi se pare normal ca atat timp cat esti propietarul unui program TV sa ai dreptul de ati alege singur reteaua de distributie.In concluzie daca Intactul nu vrea sa-l distribuie Focus SAT , CNA-ul nu poate interveni deoarece aici nu discutam de programele publice.A1 este un post comercial si isi alege singura platformele digitale ce ii retransmit semnalul pe satelit.
    Din punctul de vedere al CNA este exact cum spui tu. N-ar trebui sa-si bage nasul da' nu-l vad eu pe Philip sa se abtina.
    Daca partile nu se vor pune de acord, conflictul va intra sub jurisdictia unui tribunal comercial intrucat este incalcata legea concurentei. A1 & Co sunt posturi private dar au fost licentiate ca "serviciu public". Ceea ce inseamna ca nu poti face (teoretic) diferente intre clienti. Se exclude clar cazul neplatii serviciilor.
    Imi pare sincer rau ca UPC nu are c... , Voiculescu merita una peste nas. Daca ii retragea A1 de pe cablu nu mai incasa nici un sfert din publicitate.

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La inceput A1 cerea (si lua) de la cablisti chirie decodor 300 USD pe luna (avantaj cei mari). Dupa un timp au incercat sa impuna tarif pe abonat (avantaj cei mici) si i-au suparat pe cei mari; unii (cei mari) s-au inteles si au scos A1 de pe cablu. Dupa cateva ore au primit majoritatea un fax ca de fapt A1 nu se plateste! E drept ca cei care nu erau in ACC au platit in continuare dar probabil de atunci s-au schimbat termenii contractelor si e mai greu sa faci o manevra... Cred ca varianta 2 cu publicitatea e mai aproape de adevar; chiar daca de cand s-a lansat A2 n-a aratat ca ar cere-o multi abonati!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricare ar fi cauzele, de suferit sufera abonatii. Ar trebui sa se gaseasca urgent o cale de impacare
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)