Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cit de mult ecraneaza niste sirme pentru plante cataratoare?

Hi!

Dupa cum am scris mai de mult nu reusesc nici cum sa mai prind ceva mai spre est de 53° est.
    La inceput din cauza polarmountului pe care l-am mai extins dar tot nimic.
    Pe o bucata a balconului mai spre est sint sirme pentru plante cataratoare (inca fara plante) (sirma de 4 mm cu o distanta intre ele de 14,5*25 cm). Am observat ca daca antena e pe 53° est si eu stau in fata sirmelor e deja mai slab semnalu pe 53° est. Deci sirmele alea acopera deja si pe 53° est ceva din antena, dar inca nu mult, mai spre est mai mult.
    Acuma intreb: Pot sirmele alea sa ecraneze semnalu asa tare sa nu mai prind absolut nimic mai spre est de 53° est?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by RadioactiveNoise View Post
    Hi!

Acuma intreb: Pot sirmele alea sa ecraneze semnalu asa tare sa nu mai prind absolut nimic mai spre est de 53° est?
    sal:
    -vreau sa-ti spun ca in unele situatii,si eu am avut o multime de probleme(date de ,pozitionarea antenei SAT),pot sa afecteze semnal-ul sat-lor(sunt patit,nu odata...).
    Ex:cable electrica,rtc,''stilpi'....altele,orice obstacol,mai aproape de 25m.Sau care sa treaca prin fata antenei satelite.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi!

Dupa cum am scris mai de mult nu reusesc nici cum sa mai prind ceva mai spre est de 53° est.
    La inceput din cauza polarmountului pe care l-am mai extins dar tot nimic.
    Pe o bucata a balconului mai spre est sint sirme pentru plante cataratoare (inca fara plante) (sirma de 4 mm cu o distanta intre ele de 14,5*25 cm). Am observat ca daca antena e pe 53° est si eu stau in fata sirmelor e deja mai slab semnalu pe 53° est. Deci sirmele alea acopera deja si pe 53° est ceva din antena, dar inca nu mult, mai spre est mai mult.
    Ce ai vrut sa prinzi? Ce satelit, frecventa?
    SHALOM

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe 62° est 11148 H 2710; 11152 H 3333; 11176 H 3333
    Aia vreau sa prind.

Am incercat si 57° est 12551 V 9404. Nici ala nu merge. Mai spre est de 53° est nu merge nimic.

Si vreau sa stiu daca poate fi de la sirmele alea sau nu.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai curind cred ca antena nu e bine reglata.
    SHALOM

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Lasa ca am incercat mult mult si degeaba.
    Am pus FastSatfinder pe transponderu care vreau sa-l prind, mi-am luat castile wireless, am mutat tot numa cu citeva unitati din pozitioner, si tot mergeam pe balcon, si apasam de antena mai in fata mai in spate nimic, iara inuntru, iara citeva unitati, iara pe balcon, tot asa, nimic.

Deci poate sa fie de la sirmele alea sau nu?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@RadioactiveNoise

Si in afar de sarmele alea ai vizibilitate spre est

Nu cred ca acele sarme pot atenua semnalul atat de mult incat sa nu mai prinzi nimic pe 62 E.Eu zic ca cel mult pot scadea semnalul cu cateva procente in nici un caz sa-l obtureze total.

Banned

Posts Thanks / Likes

Man , tu stai in fata sarmelor sau in fata antenei , adica nu cumva obturezi si antena cand stai in fata sarmelor si atunci e normal sa iti scada din semnal ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Wink Degeaba

Lasa ca am incercat mult mult si degeaba.
    Am pus FastSatfinder pe transponderu care vreau sa-l prind, mi-am luat castile wireless, am mutat tot numa cu citeva unitati din pozitioner, si tot mergeam pe balcon, si apasam de antena mai in fata mai in spate nimic, iara inuntru, iara citeva unitati, iara pe balcon, tot asa, nimic.

Deci poate sa fie de la sirmele alea sau nu?
    man,nu compara volumul corpului tau cu sarmele.si treaba cu intratul in casa si iar pe balcon nu e buna te ameteste doar.cea mai buna ustensila e TV si Receiverul pe balcon...sa vada OCHIUL TAU.si cind ai o schimbare pe Signal level apoi umbli la verticala sa intre ceva pe Quality.fara suparare dar e greu de reglat fara TV in fata..OCHIUL NU INSEALA..
    2x NOKIA Dbox 2(AVIA 500+AVIA 600)Samsung DSR 9500 VIA CI ,DEXATEK DK-5701, ,Dish-1.0,LNB

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Am vizibilitate, dar nu sint sigur daca am pina la 62° est.
    Dimineata la 8:30 nu ajunge soarele inca pina la antena numa total in coltu balconului, dar nu pot sa pun acolo antena fiindca atunci ar da LNBu in balcon si in stilpu de pe coltu balconului. Dar ca sa fiu sigur cu vizibilitatea, de la ce ora ar trebui sa bata soarele pe antena? Cel mai sudic satelit e la mine pe 7° est.

Stateam in fata sirmelor deci intre sirme si antena, dar cit mergea de spre sirme, si atunci era semnalu deja mai slab cu citeva procente pe 53° est. De aia ziceam ca sirmele acopera deja pe 53° est ceva din antena. Se schimba sirmele alea cu niste bete de bambus, sa vad atunci daca merge sau nu.

Cu televizoru pe balcon nu merge fiindca nu am receiver digital. Am numa un Nexus-s si un Skystar2. Dar Fastsatfinderu ii la fel de bun ca si daca m-as uita la indicatoru de semnal fiindca i-mi tot spune semnalu in procente si reglez pina am cit de mult posibil. Am mai reglat eu si altadata dupa Fastsatfinder si mergea bine, numa de la 53° est incolo nu mai merge nimic. Si de intrat inuntru si iara afara tot ar trebui fiindca pozitioneru ii inuntru.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema este de la pozitionarea antenei si vizibilitate.
    N-are treaba nicio sarma si planta carnivora...hai sa fim seriosi pune mana si fa rost de un receptor cu tuner sensibil pune tv -ul in balcon si da-i bataie la reglat...lasa prostiile.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Si care sa fie Receiveru cu cel mai sensibil tuner si cu blindscan?

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Am vizibilitate, dar nu sint sigur daca am pina la 62° est.
    Dimineata la 8:30 nu ajunge soarele inca pina la antena numa total in coltu balconului, dar nu pot sa pun acolo antena fiindca atunci ar da LNBu in balcon si in stilpu de pe coltu balconului. Dar ca sa fiu sigur cu vizibilitatea, de la ce ora ar trebui sa bata soarele pe antena?
    Calculeaza azimutul satelitului de la 62E pentru locatia ta .
    http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...w=75&diam_h=80
    Pentru Hamburg, de exemplu, azimutul e de 122.13° (Nordul Real)
    Az = 180-122.13=57.87E
    Soarele indica Sudul la ora 13:00 (vara) si daca nu ma insel , la ora 7:00 indica estul.
    Intre E si S fiind 90 grade de arc si 6 ore (timp) ar insemna ca la 57.87grd corespund 3.85 ore.
    13:00-3.85:00=9.14:00
    Asadar Soarele si satelitul sunt pe aceasi verticala la ora 9 si 8 minute.(Satelitul mai jos decat Soarele).
    In principiu, daca la ora 9 si 8 minute (ora Germaniei) vezi Soarele din partea cea mai de est a parabolei, nu ar trebui sa ai probleme cu pozitia.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca cu montura polara urmaresti curba pt 30w-42E atunci si pozitionarea pt 62E data de montura este corecta .
    Un program util SatelliteAntennaAlignment aici http://www.rdi-receiver.com/skystar.php

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Atunci o sa ma uit simbata la 9:08 sa vad daca bate soarele pe antena. La 8:30 inca nu ajunge soarele pe antena.

Daca cu montura polara urmaresti curba pt 30w-42E atunci si pozitionarea pt 62E data de montura este corecta .
    Un program util SatelliteAntennaAlignment aici http://www.rdi-receiver.com/skystar.php
    Mai mult de atit, curba ii buna intre 53° est - 45° vest. Dar mai spre est de 53° nu prinde nimic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)