Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Arrow pro/contra Focus

Zilele trecute am onorat invitatia unuia dintre cei mai importanti manageri ai lui Focus SAT si am discutat pozitia sitului si a subsemnatului fata de acest operator DTH.
    Nu intru in detalii , n-am sa fac public ce s-a discutat si nici numele importantei persoane din structura Focus dar va spun ca dansii sunt deranjati de atitudinea mea si a RDI-ului.

Fara patima si total impartial va invit sa-mi raspundeti sincer la doua intrebari :
    1.Care este opinia dumneavostra in legatura cu acest provider.
    2.Cat de mult am exagerat in ceea ce am postat referitor la Focus SAT.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Intotdeauna am considerat ca cei mici trebuie incurajati...Asta a fost, acum ceva vreme... Daca la inceput aveau anumite chestii mai scumpe, cu timpul s-au dat pe brazda...Asta, in primul rand datorita Digi, care a reusit sa "coboare stacheta preturilor"... Oricum, imaginea si receiverul consider ca sunt mai bune decat ce ofera concurenta. Au si multe bube; ciudat este faptul ca, odata cumparati de UPC, nu au facut pasi inainte, ci se pare ca au batut pasul pe loc, chiar au dat inapoi, totul culminand cu scandalul "Antenelor"...
    2. Poate nu ai exagerat, dar pe RDI s-a tras la greu in Focus, iar KB a ras tot ce era pro-focus, a determinat cativa useri in frunte cu Ovex sa "dispara" de pe acest forum...Si, da, consider ca pe RDI a fost format un curent anti-FocusSat care le-a creat probleme(asta fara sa mai punem la socoteala problemele care si le-au creat singuri...); lucrurile au fost alimentate si de "bombele" interne de la Focus.

Totusi, nu este de vina RDI ca cei de la FocusSat au fost batuti in cap si au facut enorm de multe greseli manageriale. In repetate randuri, Ovex si chiar eu am incercat sa dam sfaturi si aici si pe Softpedia, dar degeaba...exact ca la BoomTv(astia alti ciudati ). Pana la urma, o afacere nu pica datorita lui Fanta si forumului sau, ci datorita proastei conduceri. Acest lucru se observa si acum, UPC lasand, in continuare, "mortul in casa acestui DTH".
    Partile bune ale Focus - modalitatile de plata ale abo, reincarcare cu cartele, receiver bun, imagine buna, nu vor putea sa mentina la infinit acest DTH macar pe linia de plutire. Dolce a reusit sa-i intreaca in cateva luni...Oare de ce
    Salut Prieteni!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Asa jos au ajuns ? Cum ai putut trai 2 ani fara ei , poti si in continuare .

Acum si raspunsurile:
    • 1.Este cel mai bizar operator din Europa . Falimenteaza cu buna stiinta un operator , ESS , iar apoi il cumpara pe bani de nimic . Avand 100% controlul asupra operatorului si dispunand de un urias potential financiar (UPC nu e chiar oricine in Europa , trebuie recunoascut) , ce fac ei ? Nu fac nimic . Investesc ? Nu . Introduc unele canale vitale cu ajutorul carora puteau face sute de mii de abonati ? Nu . Dual-feed cu Hotbird pentru a permite receptionarea gratuita a unor canale ? Nu (antena prea mica pentru dual-feed) . Ce rost are sa prelungeasca agonia ? Mai bine vand afacerea si ies de pe piata DTH din Romania daca nu sunt in stare sa duca un lucru pana la capat . Poate aceasta anemie vine si pe fondul scaderii cotei de piata a UPC in Europa pe sectorul DTH .... Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batut . Nu au o mentalitate de invingatori , nu vor fi invingatori . Au un teribil apetit de a`si da cu stangul in dreptul (incetineala cu care iau noi decizii , mai noi pocinogul cu Intact , care nu se va stinge prea usor) . Ar mai fi multe de spus despre aceasta fialiala a UPC , dar poate doar atat deocamdata . E inadmisibil sa ai primele teste de emisie DTH din Romania , si dupa 2 ani sa fii pe locul 4 .
    • 2. Nimeni nu a exagerat nimic , iar daca ei incearca sa puna esecul lor pe umerii ******** , inseamna ca nu mai e nimic de facut . Pentru ei .
    P.S. Doar interesul a facut ca anumite persoane sa plece de aici , si nimic altceva.
    P.S.2 Nimeni nu dispare , totul se transforma , un celebru proverb din fizica , care se aplica cu succes si aici .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Parerea mea ca sunt deocamdata niste neadaptati. Ca sa nu spun mai mult. Sa ai bani, sa poti... si sa nu faci, pentru mine se cheama altfel.
    2. Mult. Nu atat cat sa rastoarne barca, dar ai pus mana.

In rest subliniez ce a spus Gepeto.

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    Totusi, nu este de vina RDI ca cei de la FocusSat au fost batuti in cap si au facut enorm de multe greseli manageriale. In repetate randuri, Ovex si chiar eu am incercat sa dam sfaturi si aici si pe Softpedia, dar degeaba...exact ca la BoomTv(astia alti ciudati ). Pana la urma, o afacere nu pica datorita lui Fanta si forumului sau, ci datorita proastei conduceri. Acest lucru se observa si acum, UPC lasand, in continuare, "mortul in casa acestui DTH".
    Partile bune ale Focus - modalitatile de plata ale abo, reincarcare cu cartele, receiver bun, imagine buna, nu vor putea sa mentina la infinit acest DTH macar pe linia de plutire. Dolce a reusit sa-i intreaca in cateva luni...Oare de ce

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Raspund scurt.
    1.Dupa doi de de zile decat boom sunt mai slabi decat ei si maxul care scuzati-ma e de cacat e sensibil egal cu ei.Cand n-ai distributie si programe si te chinui cu trei transpondere nici nu trebuie sa te astepti la mai mult.

2.Asta e adevarul ca ati trans in focus ca la plutonul de executie dar sa recunostem ca ati avut uneori dreptate.

Intreb si eu,poate trebuia sa intreb pe PM de cand a devenit rdi interesant pentru focus?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Focus ...

Focus este o necesitate ! spun asta pentru ca ei reprezinta o extrema ...o extrema a scarii de la bine la rau ... la Focus daca vreti. Lor le-a ajuns mereu parerea proprie ... in cablu , telefonie si satelit au aceeasi atitudine ... sa iasa banul cu costuri minime ! obligatii ? hai sa fim seriosi ..ca intr-o reclama nostima ...."unde te trezesti dom'le ...razboiul stelelor? " ... la tzeara merge si asa ! Asta i-a adus acolo unde sunt ! si vor ramine acolo atita timp cat vor cauta defectiunile in atitudinea celor din jur si nu in ograda proprie.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

1. Deşi au intrat primii pe piaţa DTH, nu au ştiut să atragă 'alegătorii', să ne amintim prima grilă de programe.
    2. Foc cu foc şi uneori foc automat....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai devreme sau mai tarziu greselile se platesc...la Focus am apreciat antena mica si posibilitatea folosirii cardului in orice rec CLONAX/Smartreader.Pacat de managementul defectuos.Bineninteles ca a fost atacat pe acest board .Insa, nu trebuie sa uite faptul ca RDI,PEDIA sunt pentru ei instrumente eficiente de marketing..FREE.Sfatul meu este sa mareasca custodia la 5 echipamente/persoana fizica si sa creeze un pachet popular de 10 RON.
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Am ajuns abonat Focus prin forta imprejurarilor, imi trebuia urgent un abonament la un DTH romanesc iar decizia de a apela la serviciile lor a fost oarecum simpla, erau singurii la acea data care aveau sisteme "pe stoc".
    La data respectiva nu mi-a parut rau in primul rand datorita modalitatii simple de plata, a fiabilitatii receptorului si a semnalului facil de receptionat. Chiar daca grila de programe parea o gluma pe langa oferta altor DTH-uri similare, pentru mine mai important era ca se auzea ceva in romaneste la TV.
    Amorteala si lipsa de interes pentru clienti in care s-a complacut atat timp Focus a fost (si inca este) un paradox pentru mine, cum poti sa intri pe o piata atat de vasta si sa te multumesti strict cu ce ai castigat la inceput, fara a face nimic macar pentru a iti consolida pozitia? Politica de fidelizare a clientilor a lipsit cu desavarsire, stateam si ma intrebam oare ce i-ar costa sa trimita de Craciun un simplu La Multi Ani catre toate receiverele aflate sub umbrela lor? Sau la implinirea unui an de abonament?
    Am stat departe de critica si nu m-am implicat niciodata in dezbaterile pro si contra unui anumit furnizor iar asta a fost valabil pana zilele trecute cand un anumit angajat al Focus si-a permis sa arunce cuvinte grele la adresa noastra chiar pe acest forum, cu alte cuvinte, chiar la noi in casa.
    Nu cred ca cineva din adminii acestui forum a dat vreodata pe cineva afara din cauza ca este pro Focus. Pe mine, cel putin, nimeni nici macar nu a incercat sa ma faca sa renunt la serviciile Focus. Daca au disparut de pe forum explicatia e una singura, nu au putut tine piept unei discutii argumentate. Eu asta cred!
    Si era sa uit: asa cum va spuneam zilele trecute, abonamentul meu tocmai a expirat. Aveam doua subscriptii si vor ramane tot doua. Dar fara Focus! Comportamentul lor e de toata jena.

Pentru conformitate,
    Satwien.

PS
    Sarbatori Fericite domnilor de Focus! Si nu uitati sa-i intrebati pe colegii dvs de la UPC Viena cum au transmis urarile cu ocazia sarbatorilor de iarna. Poate asa o sa deschideti si domniile voastre ochii.

The One Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu sunt pro si nici contra FocusSat. Parerea mea este ca in afaceri trebuie sa fi pragmatic si nu sentimental.
    Daca Focus imi vinde un produs ale carui calitati ma multumesc, atunci il cumpar, daca nu , atunci nu il cumpar.
    Este deplasat sa crezi ca din cauza RDI (indiferent cat de anti-FocusSat ar fi) poate fi influentat decisiv succesul produselor vandute de FocusSat.
    Pe RDI -SAT se afla in cea mai mare parte pasionatii in domeniu, pun pariu ca 90% din clientii oricarui DTH din Romania nici macar nu stiu de existenta acestui Forum.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

1. nu este adaptat nici acum la cerintele pietei din romania...sa nu mai pomenesc istoria preturilor...

2. nu poti sa spui multe lucruri bune despre focus in comparatie cu ceilalti competitori...rele in schimb da...pe rdi fiecare si-a dat cu parerea dupa cum s-a lovit de problemele cu unii sau cu altii din provideri...cel mai aplaudat este si cel mai injurat...digi adica...de focus, daca nu era faza cu antenele nu aveam ce birfi...

Think free! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Un user mic isi spune parerea:
    1. Focus este slabut in ce priveste marketing.
    2. Exagerari au fost si le dau dreptate celor cel condamna pe KB. Multi useri au parasit acest board din cauza lui.

Banned

Posts Thanks / Likes

gigi-sat , cata vreme vei scrie posturi care denota IQ sub-unitar , cu toata parerea de rau dar .....
    Imi cer scuze pentru offtopic , sa revenim .

Banned

Posts Thanks / Likes

Gresesti grav . Stiai acum 5 ani , cand a aparut acest forum , cine este RDS si ce inseamna acele 3 litere : ? Banuiesc ca nu . Mereu va faceti ca uitati faptul ca RDI are ~24 de sectiuni , iar DTH e doar o sectiune din cele 24 .

Faptul ca pe aceasta sectiune se vorbeste mai mult despre Digi , dar se si critica mai mult Digi , e oarecum normal , prin prisma vanzarilor , daca toate cele 5 firme aveau un numar EGAL de abonati , s-ar fi vorbit CATEGORIC in numar egal despre fiecare firma , cu bune si rele , evident .
    Dar cand unii au 80% din piata , inseamna ca si discutiile ar trebuii sa fie , statistic vorbind 80% despre acel operator (de bine sau de rau , nu ma intereseaza asta acum) . Totul e o proportie si o mare statistica .

Haideti sa incercam sa nu dam vina esecului Focus , pe RDI , ci sa incercam sa identificam problemele acestui operator , pentru ca trebuie sa admitem , asa cum unii au probleme cu receptoarele , semnalul , deconectarile , platile , cozile , facturarea haotica , asa si altii au o problema cu clientii . Care este de fapt cea mai mare problema , pentru ca nu prea sunt .

P.S. Evident ca RDI a avut un cuvânt de spus , dar clientul a avut cuvantul final .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

UPC este un business condus de manageri.
    managerii sunt platiti sa faca treaba buna, daca nu, sunt schimbati.

RDI este un forum, unde toata lumea isi poate spune parerea, patrand anumite reguli. (regula principala fiind "bun simtul"). pt a avea grija de forum, sunt numiti moderatorii. cui nu-i plac regulile "casei RDI" sunt liberi sa nu mai accese aceste pagini.

in schimb UPC-ul, nu ar trebui sa se "impiedice" de RDI.

eterna problema: CEL MAI USOR ESTE SA DAI VINA PE ALTUL ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)