Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    bogdanspania
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default probleme antena 80cm

Sal uite ma si eu o problema cu o antena de 80 cm .Descriu problema in felul urmator:antena am pozitionat-o pe satelitul intelsat pt digitv.Pe bloc am o putere de semnal de 70db,folosesc 50m de cablu.Problem apare ca jos in casa compensarea cablului imi scade semnalul la 50,,,db ceea ce imi pierde anumite frecvente de la digitv.intrebareamea este daca pun o antena de 1 metru o sa am mai mult semnal sus pe bloc de ex 80db......va rog lamuritima si pe mine........fabricantul care imi vinde cablul imi spune ca este normala compensarea ex 100mcablu scad 30db.insa oare daca diametrul in antena este mai mare creste puterea de receptie.ca aparat de masura folosesc un promax explorer car nu-mi da gresi.... orasul de montaj castellon spania

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai incercat si cu alt cablu?
    Este si mai bine sa ai si o antena mai mare.Iti recomand minim un 1.1m si nu o sa ai probleme.
    Daca ai in jur de 50m n-ar trebui sa ai asa mari probleme...cred ca totusi este de la antena.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bogdanspania View Post
    Sal uite ma si eu o problema cu o antena de 80 cm .Descriu problema in felul urmator:antena am pozitionat-o pe satelitul intelsat pt digitv.Pe bloc am o putere de semnal de 70db,folosesc 50m de cablu.Problem apare ca jos in casa compensarea cablului imi scade semnalul la 50,,,db ceea ce imi pierde anumite frecvente de la digitv.intrebareamea este daca pun o antena de 1 metru o sa am mai mult semnal sus pe bloc de ex 80db......va rog lamuritima si pe mine........fabricantul care imi vinde cablul imi spune ca este normala compensarea ex 100mcablu scad 30db.insa oare daca diametrul in antena este mai mare creste puterea de receptie.ca aparat de masura folosesc un promax explorer car nu-mi da gresi.... orasul de montaj castellon spania
    eu stau mai departe,diam.90 max 40 m.cablu de calitate:semnal-92.calitate-83.salut.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Ia cel mai ţapăn cablu şi o antenă mai mare, eu cu antena şi cablul din semnătură am piedere 10%. Cablul e de calitate medie? (uniflex rg-6sat high quality coaxial cable).
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

bogdanspania
    Guest

cablul este marca engel de buna calitate...

bogdanspania
    Guest

pe cutie pune toate frecventele si pierderile la fiecare
    9250mhz-30-33db

bogdanspania
    Guest

nu uitati ca eu vb de 70db masurati cu un aparat profesional....nu de ceea ce indica pe aparatele hyundai

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile Antena 60 Cm

Eu stau in SAGUNTO la 25 km nord de valencia si la 44 km sud de castellon si montez digi tv cu antena de 60 cm.Merge foarte bine.Eu pentru digi am una de 60 cm .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default digi

Antena de 80 cu 50m de cablu prost duce 45 db in PAU.
    Probabil ca problema ta e in alta parte.
    Daca totusi iti da probleme pune un amplificador FI de 16db.

Nu o anten ade 100 iti rezolva problema.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

neavand ap.profesionale si neinteresandu-ma decibelii,astea sunt caracteristicile antenei:92/83.si mai taie din cablu.salut si paste fericit tuturor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)