Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default gbox pe linux pc in retea

Salutare. Sunt relativ nou in lumea card-sharingului, dar sper sa invat repede.
    Am dat de o problema, si sper sa gasesc ajutor la voi .
    Dar s-o iau cu inceputul.

Am printre altele o placa Skystar 2 si am instalat gbox pentru windows (nu am card local). Totul merge frumos, asa, dar ce vreau sa fac.
    Am un server de linux pe ce ruleaza slackware, si vreau sa mut serverul de gbox pe ala, ca sa fie online 24/7.
    Am gasit totul, l-am instalat, dar asta are un gbox_config.
    Si aici nu stiu ce sa setez,
    are o linie
    Z: { 01 10 } 192.168.1.2 8024

am inteles ca e linia calculatorului (?) la care vrea sa se conecteze..

Ip-ul linuxului e 192.168.0.1 iar ip-ul calculatorului cu windows si placa skystar 2 este 192.168.0.2.

Am inteles ca trebuie setat in gboxul de pe linux o linie D care sa fie al gboxului ce va rula pe windows.

deci pun in cwshare.cfg de pe linux tot ce aveam pana acum in cwshare.cfg de pe windows si in plus o linie D cu gboxul din windows. La fel pun linia D in windows ca sa comunice cu gboxul din linux, nu ?

Sper ca am gandit bine.

Problema este ce fac cu gbox_config.
    Ce sa setez acolo.
    Sunt mai multe chestii ce nu stiu cum trebuiesc setate.

Sper sa ma poata ajuta cineva.

Mersi anticipat.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Gb°x va functiona si fara sa modifici linia Z (sau O si L). Acea linie este pentru Trace/Debug. Faptul ca pui ghebosu pe un server care ruleaza 24/24 e OK (aici vei avea toate D-urile), dar pe masina sub Uindoz vei vedea mai putine carduri deoarece vor ajunge cu distanta X + 1 (aici vei avea doar D-ul de la serverul linix). In rest, rationamentul e OK. Sau gresesc
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Merge ce vrei tu sa faci dar tine cont ca asa pierzi 1 la distanta si cardurile care le vedeai cu reshare 0 nu vei putea sa le vezi pe pc.
    - IP-ul din linia Z spune unde se trimite log-ul, nu influenteaza functionarea gbox-ului, este indicat sa pui IP-ul PC-ului in caz ca vrei sa urmaresti pe pc log-urile
    - muti pe linux cwshare.cfg care il ai
    - pe win faci un cwshare.cfg cu o linie M proprie si linie D cu IP-ul si parola de pe linux
    - in cwshare de pe linux adaugi linia D pentru PC (cu ip-ul si parola de la PC)
    - va mai trebui sa forwardezi portul utilizat de gbox spre linux, nu stiu cum esti legat la net, daca ai router si ai avut forward la port spre 192.168.0.2, acum va trebui sa modifici IP-ul la 192.168.0.1

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sunt constient ca asa pierd 1 distanta, dar e ok si asa.
    Acuma am incercat sa editez gbox_cfg, am comentat liniile Z si O si L, dar acuma asta e outputul pe care mi-l da:

--11:06:22-- http://127.0.0.1/control/popup?com1-...-7%0acom1-8%0a
    => `/dev/null'
    Connecting to 127.0.0.1:80... connected.
    HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found
    11:06:22 ERROR 404: Not Found.

--11:06:23-- http://127.0.0.1/control/popup?com1-...-7%0acom1-8%0a
    => `/dev/null'
    Connecting to 127.0.0.1:80... connected.
    HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found
    11:06:23 ERROR 404: Not Found.

Asa arata fisierul meu de gbox_cfg::
    http://www.trex.edu.ms/Files/gbox/gbox_cfg

Linuxul meu este gateway-ul, clar, va trebui sa nu mai rutez portul 5577 spre calcu 2, ci sa accept conexiunea. Asta nu e o problema.

Si ar mai fi o intrebare...

Pe server ruleaza si un mic server apache, cu pagina mea personala.. nu exista vre-un plugin care sa afiseze unele statistici legate de gbox ? (gen gboxcontrol pe windows?)

Multumesc anticipat.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cred ai eroarea aia ca ai comentat linia O, mai bine incearca sa pui:
    O: { 00 } ... eventual poti sa lasi si Z si L necomentat, asa cum sunt.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Da, intr-adevar asta era problema. Acum merge totul bine. Ar mai ramane o problema.. daca este ceva plugin ca sa pot vedea din browser statistici, sau daca nu, daca este vre-o modalitate prin care as putea schimba locul in care face log-ul (acum logul e creat in /var/tmp/) , dar daca as putea schimba in radacina webserverului problema ar fi rezolvata.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai, ce te opreste sa le copiezi din /var/tmp pe serverul linux si acolo sa le prelucrezi cum vrei? Folosesti wget, sed, awk, cat, echo si familia si vei avea rezultatele dorite.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by trex_daemon View Post
    Da, intr-adevar asta era problema. Acum merge totul bine. Ar mai ramane o problema.. daca este ceva plugin ca sa pot vedea din browser statistici, sau daca nu, daca este vre-o modalitate prin care as putea schimba locul in care face log-ul (acum logul e creat in /var/tmp/) , dar daca as putea schimba in radacina webserverului problema ar fi rezolvata.
    1. poti redirectiona logurile pe port UDP catre PC ( Z: { 01 12 } ip_pc port
    ) si flosesti unul dintre programele windows care fac vizualizare loguri (si fac si statistici) - de ex. Gbox share control

2. faci un link la fisierul /var/tmp/debug.txt
    ln -s /var/tmp/debug.txt /nume_director/nume_fisier

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi de idei. Am facut ambele variante.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)