Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie Astra 19 E in Bucuresti

Va rog sa imi indicati ce dimensiune minima trebuie sa aiba un o antena offset pentru receptia satelitului Astra 19 E in Bucuresti. Sunt interesat sa receptionez cat mai multe canale nu numai cele de pe Astra KR.
    Multumesc.
    De unde as putea cumpara in Bucuresti un dreambox si cam cat ar costa?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din reception report-urile de pe kingofsat se pare ca ti-ar trebui un 1.6-1.8m pentru a receptiona majoritatea TP-urilor de pe 19.2E.(Pentru 1KR e de ajuns un 0,9m din cate vad). Mai multe detelii poate sa iti dea cineva din zona B.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si cu 2,2 sint porobleme.Ideea e,cit mai mare

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din pacate TP-urile de pe Astra, in afara de 1KR, sunt receptionabile in B doar cu antene mari si foarte mari. Receptia cu antene "normale" se cam termina jumatatea de vest a tarii.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu mi-am instalat de vreo cateva zile o antena simetrica de 1,5 (inca nu e reglata la sange, dar nici prea mult nu cred ca o mai pot ajusta) cu lnb Invacom si din pacate deocamdata doar cu o placa ss2 pentru digital si un receiver Alba Rec550 ( l-am cumparat in 1992 ! ) pentru analogic. Astra E intra foarte bine, oricum transmite doar programe analogice, deci receptia nu e asa pretentioasa si din cate se pare va fi inlocuit in luna mai 2007 (daca totul merge bine la lansare) cu Astra 1L.
    Problemele apar la satel. Astra 1G si mai ales la Astra 1H. Sper ca in curand sa am si un receiver cu un tuner mai sensibil, se stie ca ss2 nu straluceste deloc la capitolul acesta si astfel receptia sa se imbunatateasca putin.

Dar oricum, o antena de cel putin 1,8 e binevenita pentru o receptie satisfacatoare a tuturor satel. Astra de la 19.2 Est. Si situatia nu se va schimba prea curand, satel. 1F si 1H fiind programati sa iasa la pensie abia undeva prin 2009.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi to all,
    Intra cam tot cu 1.1m - pe vreme buna, exceptand:
    11778/V, 12070/H (numai seara), 11836/H (numai seara), 12148/H (numai seara), 12226/H (numai seara), 12246/V (nu intra deloc), 12460/H (numai seara), 12480/V (numai seara), 12722/H (numai seara) - deci daca analizam bine frecventele problema principala este Astra 1H care intra doar seara intre 18 si 01...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Hi to all,
    Intra cam tot cu 1.1m - pe vreme buna, exceptand:
    11778/V, 12070/H (numai seara), 11836/H (numai seara), 12148/H (numai seara), 12226/H (numai seara), 12246/V (nu intra deloc), 12460/H (numai seara), 12480/V (numai seara), 12722/H (numai seara) - deci daca analizam bine frecventele problema principala este Astra 1H care intra doar seara intre 18 si 01...
    Confirm si eu.
    Cu un offset Triax de 1,1 m se vad mai multi TP doar dupa lasarea intunericului.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am 1.8 metri si am aceleasi probleme cu Astra 1H, care imi intra doar seara si noaptea... Chiar ma intrebam... o fi antena prost reglata sau "e de la ei"... ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu pot sa spun ca m-am tot chinuit cu Astra 19.2 de cand ma stiu si asta era mai ales cand nu exista satelitul 1KR. Am avut antena de 1,2 cu SS2 si a fost complicat cu semnalul pt ca intr-adevar SS2 nu e prea sensibila si 1,2 e cam putin pt Astra. Dar s-a intamplat sa pot sa testez un Pinnacle PCTV sat (modelul vechi nu 400i ) si spre surprinderea mea am avut un castig de semnal de 8-10%. Iar in momentul in care am trecut la un offset de 1,4 pot sa spun ca problemele s-au cam terminat ajungan cam la +15%. De fapt singura buba era ca pachetul MTV (Base, France, 2) intrau foarte greu si mai ales desigur seara. Dar acum chiar nu mai am probleme cu ele si chiar pe vreme ploiasa (sa nu ploua foarte puternic totusi) am inca semnal fara intreruperi. Singurele probleme sunt legate de prea putine canale care nu intra decat seara dar fara de care se poate trai dupa parerea mea (Delux music, Premiere HD, Discov HD, Blue movie, astea ar fi mai interesant decat restul). Ce e important: Premierele intra bine, UPC la fel, D+ (care e pe 1kr) si ale multe canale care se tin bine.
    Acum problema ramane sa gasim pentru viitor receivere cat mai sensibile pentru ca Pinnacle e destul de vechi si o data cu aparitia formatului HD va trebui sa stim care sunt cele mai sensibile placi dvb-s2 sau receivere.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu confunda te rog o mizerie de placa de pc. cu un receptor.
    Daca vrei HD iti recomand Humax HD200CI precum si Kaonul.
    Succes!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ku o antena de 1,6 aluminiu offset merge si astra 1h si 1g dar nu toate transponderele depinde de focarul fiecaruia merge sigur tp-urile ku premiere, canal france, upc. probleme sunt la receptia mtv si a tp-urilor free ku canale germane.pe viitor poate...poate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ma poate ajuta cineva ptr instalare key pe dreambox.in afara de ftp mai merge si ku altceva?
    pls

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)