Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3

Thread: semnal sky uk

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default semnal sky uk

Salutare,

Doresc sa va intreb de ce scade nivelul semnalului de pe Sky UK seara? Locuiesc in Dej (judetul Cluj) am o antena de 1.2 m, lnb gold 0.3 db, receptor dm500s. In timpul zilei semnalul este ok, pe tp-ul cu skymovies 1-7 si skysport semnalul este de 75-80% insa seara scade sub 70% si nu-mi mai merg aceste canale. Daca as schimba lnb-ul as putea obtine ceva imbunatatiri ? Daca da imi puteti recomanda ce lnb sa-mi cumpar?

Multumesc de ajutor!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu LNB-ul e problema ci marimea antenei. De-abia cu un 1,6 m ai fi la limita si ai avea semnal util tot timpul. Ca sa nu mai zicem ca nici DM500 nu e cel mai tare receptor in materie de tunere.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

dubios ceea ce spui mai ales locatia. daca e sa ne luam dupa footprints ar trebui sa n`ai probleme cu 1.2. Eu in Bucuresti cu 1.5 pe tp`urile mentionate ed tine am ziua in jur de 87-88% [pe dream, tunner alps] iar seara/noaptea chiar creste cu 1-2% so..ciudat ceea ce spui verifica sa fie bine reglata antena
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)