Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: LCD sau Plasma?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default LCD sau Plasma?

As vrea sa imi cumpar un Tv .Dilema,ce sa aleg? Care ar fi mai de viitor? Ce ma sfatuiti? Cine are ,imi poate spune si mie daca este multumit ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asa cum am mai spus aici pe forum de mai multe ori, eu am o plasma de care sunt foarte multumit. Am un Panasonic 42PV60 care merge excelent. La servici am un LCD Philips de 82cm. Imaginea este foarte buna si pe LCD, dar mie mi se pare mult prea luminoasa si mult mai obositoare decat cea de pe plasma de acasa. Practic pentru mine asta a fost unul din criteriile de alegere plasma si nu LCD. In concluzie eu votez pentru plasma iar ca model Pioneer pe primul loc apoi Panasonic, despre Samsung si LG n-am prea citit, iar Hitachi e pe ultimul loc in topul preferintelor mele.
    Victor

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca vrei standard definition alege plasma. Daca vrei si pt HD, alege LCD-ul.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mvictor View Post
    Asa cum am mai spus aici pe forum de mai multe ori, eu am o plasma de care sunt foarte multumit. Am un Panasonic 42PV60 care merge excelent. La servici am un LCD Philips de 82cm.
    Victor
    Salut Victor,

In cele din urma mi-a venit TV-ul TH42 - PV71F. E super. Plasma rules

Am si un LCD Myrica de 27". Nu se compara.
    - Pe semnala SD si DVD nu exista termen de comparatie. Plasma e mult mai clara. Se vede mult mai bine pe plasma decat pe LCD.
    - Pe semnal HD (720p si 1080i) diferentele se estompeaza. Pot spune ca LCD se vede o idee mai luminos, dar asta pentru ca setarile de pe plasma sunt in perioda de rodaj.
    - Pe semnal digital SD (DTH, Sat) in mod clar plasma castiga.Cand mi-am pus dolce si am vazut cum se vede pe LCD imi venea sa-mi dau foc .... Dar pe Plasma .....SUPER.

Recomand cu caldura plasma vs LCD.

Oricum merci mult Victor pentru toate sfaturile.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@enderlabs: de unde l-ai luat si la ce pret? e cumparat din Romania? pentru ca ce am vazut pe net, sunt mai mult referinte in germana... mersi mult pentru informatii!
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabi View Post
    @enderlabs: de unde l-ai luat si la ce pret? e cumparat din Romania? pentru ca ce am vazut pe net, sunt mai mult referinte in germana... mersi mult pentru informatii!
    Am vorbit cu @enderlabs si stiu ca l-a comandat la Altex. A asteptat ceva timp, dar sigur ca merita, mai ales ca si el este incantat de TV. Pretul parca era asemanator cu 42PV60.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sal in leg. cu alegerea intre plasma si lcd, aleg lcd, defapt l-am ales acum 2 ani, am cumparat unul din Germania in 2005, merge perfect e hd 1366/768 rezolutie.
    1. e adevarat plasma poate avea luminiuozitatea mai mare decit lcd-ul dar asta la inceput.. pe masura ce trece timpul luminiozitatea scade drastic, si asta nu o spun numai eu ci o spun producatorii.
    2. o plasma hd costa foarte mult , majoritatea avand resulutie 480,, ps telefonul meu are 320 rezolutie
    3. este mult mai grea decit lcd, si se incinge destul de mult.
    4. peste 2 mii de metri altitudine.... baziie si nu mai merge in parametrii!.
    5. chiar daca are sisteme de protectie anti burn tot mai raman imagini imprimate.
    6. timpul de raspuns e mai slab la plasma decit la lcd.
    7. calitatea imaginii din pct. meu de vd. este mai buna la lcd.... facetu un test stati la 1 metru distanta si comparati-le pe amindoua.

Decit sa iei o plasma cu rezolutie standard in 2007. cind deja incepe era hdtv, mai bine ramaii la crt, e adevarat nu ai diagonala mare dar macar ai calitate.

A ....si alceva nu comparati imagini standard definition pe un lcd hd ready se vede mai prost... pe plasma se vede mai bine pt ca are resolutie sd. e ca si cum compari mere cu pere...., stiu o sa spuneti ca 99% din transmisii sun sd. dar ce te faci cand ai o camera video hdtv sau cand conectezi calculatorul pe televizor, in cazul meu am un laptop. Sincer cand conectez laptopul la lcd imaginea este briliant,,,, si credd ca nimeni nu asteapta sa dea protv vreun film din 2007,,, dar pe dc++ ... preieteni stiu de ce!
    Apropo de dth eu am digitv si se vede ok.
    Last edited by lucian777; 21st April 2007 at 10:20.

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Lcd

LCD Samsung 32" (an 2006)- sunt foarte multumit de el!
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Samsung lcd LE23R32B.merge super.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lucian777 View Post
    Sal in leg. cu alegerea intre plasma si lcd, aleg lcd, defapt l-am ales acum 2 ani, am cumparat unul din Germania in 2005, merge perfect e hd 1366/768 rezolutie.
    1. e adevarat plasma poate avea luminiuozitatea mai mare decit lcd-ul dar asta la inceput.. pe masura ce trece timpul luminiozitatea scade drastic, si asta nu o spun numai eu ci o spun producatorii.
    2. o plasma hd costa foarte mult , majoritatea avand resulutie 480,, ps telefonul meu are 320 rezolutie
    5. chiar daca are sisteme de protectie anti burn tot mai raman imagini imprimate.
    7. calitatea imaginii din pct. meu de vd. este mai buna la lcd.... facetu un test stati la 1 metru distanta si comparati-le pe amindoua.

Decit sa iei o plasma cu rezolutie standard in 2007. cind deja incepe era hdtv, mai bine ramaii la crt, e adevarat nu ai diagonala mare dar macar ai calitate.

A ....si alceva nu comparati imagini standard definition pe un lcd hd ready se vede mai prost... pe plasma se vede mai bine pt ca are resolutie sd. e ca si cum compari mere cu pere...., stiu o sa spuneti ca 99% din transmisii sun sd. dar ce te faci cand ai o camera video hdtv sau cand conectezi calculatorul pe televizor, in cazul meu am un laptop. Sincer cand conectez laptopul la lcd imaginea este briliant,,,, si credd ca nimeni nu asteapta sa dea protv vreun film din 2007,,, dar pe dc++ ... preieteni stiu de ce!
    1. Eu nu am auzit pana acum ca plasma ARE luminozitatea mai mare ca LCD-ul, nu stiu unde ai gasit informatia, dar te rog posteaza si o sursa, as fi foarte interesat sa citesc despre asta,
    2. Eu nu ma uit pe telefon la TV HD, iar rezolutia la plasmele noi este 1027x768, e adevarat cele full HD sunt inca scumpe.
    3. Daca acteva kg inseamna MULT mai greu......., de incins, teoretic da, dar eu am un panasonic care e foarte RECE
    4. Stau in Bucuresti si nu pe Everest sau alte locatii exotice Oare cate aparate functioneaza in parametrii la peste 2000m?!
    5. Desi e posibil teoretic nu mi s-a intamplat pana acum
    6. Tinand cont ca ma uit la filme si alte chestii si nu ma joc pe plasma nu este deranjant deloc
    7. Am mai postat ca am verificat aceasta calitate. Nu calitatea este problema mea, ci faptul ca imaginea LCD-ului este mult mai obositoare cand ma uit la ea mai mult de 2 ore.
    Omul isi cumpara un TV mai mare si mai performant pentru a vedea MAI BINE imaginile si de la TV, si satelit si DVD (calculator HD sau nu). Mi se pare cel putin gresit sa cumpar un TV cu ideea ca oricum nu voi vedea mai bine pe el, dar peste 10-15 ani voi avea o imagine de calitate excelenta. Judecati fiecare.
    Lucian, evident esti un partizan al LCD-ului, dar nu cred ca plasma trebuie desfiintata cu argumente de tipul celor pe care le-ai dat aici. Chiar tu ai recunoscut ca pe SD se vede mai bine pe plasma decat pe multe LCD-uri. Chiar o imagine dintr-o camera HD se vede prost pe plasma Se discuta de plasmele generatie noua nu de cele cu rezolutie 768x480, si chiar pe ele imaginea nu e de aruncat. Nu te vei uita niciodata de la 30cm la un ecran de 107cm diagonala, distanta minima recomandata de multi este de 1,5-2m, de la aceasta distanta imaginea este foarte buna calitativ (vorbesc de un semnal de calitate).
    Nu in ultimul rand pentru cat timp cumparam un televizor (CRT, plasma, LCD)? 5 - 10 - 15 - 20 - 25 - 50 ani?

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lucian777 View Post

1. Plasma NU ARE luminozitatea mai mare din contra chiar, dar ARE contrast mai mare (10000:1 plasma fata de 1800 -3000 :1 lcd). Timpul de injumatatire al luminozitatii ERA la generatiile de plasma mai vechi 10.000 ore dar acum s-a ajuns la 60.000 ore, comparabil cu lcd. Deci avantaj plasma la contrast.
    2. Generatiile noi de plasme sunt deja HD si costa MAI PUTIN ca un lcd de marca.
    3. Plasmele noi au cam 20-25 kg (la diagonala 106 cm) cam la fel cu lcd
    4. Asta intr-adevar e adevarata. Deci daca stai in varful muntelui la peste 2000m nu-ti lua plasma.
    5. Noile generatii de plasma au scapat de problema asta. Pot sa ramina eventual citeva minute imprimate imagini gen sigla de post si in general in orele de rodaj (primele 100-200 ore).
    6. Asta e total INVERS. LCD are timp de raspuns mai mare si asta nu e bine. Oricum si lcd-urile au evoluat si au timpi buni de raspuns. Apropo timp de raspuns mai mic inseamna MAI BINE.
    7. Daca tu faci teste de vizionare la un TV indiferent de care cu diagonale mai mari de 90 cm de la 1m atunci le faci degeaba.
    Daca tu ai cumparat un LCD si esti multumit de el asta nu inseamna ca e cel mai bun si plasmele sunt proaste. Cate plasme ai vazut /comparat pe aceeasi imagine cu lcd-uri puse unul linga altul si cu aceleasi setari la imagine
    Ar fi bine sa nu dezinformezi lumea daca nu prea stii exact cum sta treaba.
    Ca optiuni PLASMA vs LCD se pare ca pina la urma totul tine de gusturi DAR in general lumea (avizata) cumpara mai mult plasma pentru tv si dvd si lcd ca solutie hibrida tv si jocuri. In general imaginea plasmei este mai calda si mai naturala fata de lcd in special la vizionat dvd si tv.
    Digi - Humax , Kathy 910

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ultimele 2 raspunsuri de mai sus, documentate, m-au convins ca am facut alegerea corecta cand mi-am luat plasma. O fi ea romaneasca (Myria, cea de 107 cm), dar sunt extrem de multumit cu ce vad acum si nici o comparatie cu TV-ul crt, care nici el nu era de lepadat... dar acum e o alta lume...
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Celor interesati de cumpararea unei plasme&lcd le recomand sa arunce o geana aici
    http://technomarket.bg/en/index.php
    E un fel de Mediagalaxy bulgaresc.Cel mai apropiat se gaseste la Ruse(cam o ora de mers pt bucuresteni)Au oficiu bancar chiar in magazin,vinzatorii sint tineri si foarte amabili,stiu engleza.La vama n-a intrebat nimeni nimic.Dau un singur exemplu pt ca nu pot sa m-abtin.La noi un Samsung de 127 in mediagalaxy este 100 de milioane iar la ei 66 de milioane(2000 de euroi)
    Fara comentarii

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

o piesa frumoasa

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabi View Post
    Ultimele 2 raspunsuri de mai sus, documentate, m-au convins ca am facut alegerea corecta cand mi-am luat plasma. O fi ea romaneasca (Myria, cea de 107 cm), dar sunt extrem de multumit cu ce vad acum si nici o comparatie cu TV-ul crt, care nici el nu era de lepadat... dar acum e o alta lume...
    Important aste este de fapt, sa-ti placa calitatea imaginii si sa fii multumit, indiferent daca este CRT Plasma sau LCD, chiar dupa parerea mea indiferent de marca.
    Multumesc lui @solver pentru sustinere. Abia acum am vazut numarul impresionant de postari al lui @lucian777

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)