Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DTH pe TV cu rezolutie 1080p

Mi-am luat un LCD cu rezolutie de pana la 1080p. Sunt abonat la digi de la inceput si pot spune ca sunt multumit. Numai ca de cand ma uit pe noul tv imi vine sa ma iau cu mainile de cap. Se vede mai rau decat se vedea inainte pe casetele VHS. As vrea sa va intreb care operator DTH din Romania are calitatea imaginii cea mai buna stiind ca tranmisia HD a televiziunilor din Romania si implicit a operatorilor DTH se afla la ani distanta.Vreau doar sa am o calitate a imaginii ceva mai buna decat la Digi daca se poate asa ceva.

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

LCD-urile merg cel mai bine la rezolutia nativa. La DTH-urile romanesti, nici o speranta deocamdata. Daca Digi l-ai exclus deja, Max se exclude din start, mai ai trei variante.

Focus - hmmm...
    Boom - asteapta ultimul TP sa vedem daca mai aerisesc, bit-rate la limita.
    Dolce - poate... are bit-rate-ul cel mai mare.

Cred ca doar un test te va lamuri pe deplin, dar nu te astepta salturi de calitate exceptionale.

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci pana la urma pot sa raman pe digi ca mare diferenta nu este la calitate intre operatori?

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Poti sa ramai pe Digi si sa-ti vinzi LCD-ul. Cata vreme te uiti la DTH-uri romanesti, n-ai ce face cu el...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea View Post
    Poti sa ramai pe Digi si sa-ti vinzi LCD-ul. Cata vreme te uiti la DTH-uri romanesti, n-ai ce face cu el...

Evident ca nu l-am luat ptr DTH romanesti. L-am luat ca am cumaparat saptamana trecuta un Playstation 3 si ca sa pot profita la maximum de avantajele lui am decis sa iau un tv ce asa o rezolutie.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

incearca sa pui tv-ul cat mai departe de punctul in care privesti . astfel imaginea o sa para mai ok...

aleksutz
    Guest

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    incearca sa pui tv-ul cat mai departe de punctul in care privesti . astfel imaginea o sa para mai ok...
    Ce solutie tare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florynus View Post
    Deci pana la urma pot sa raman pe digi ca mare diferenta nu este la calitate intre operatori?
    iti recomand boom,inca are cea mai buna calitate.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionutc View Post
    Vrei sa spui a avut...acum e depasit...de Dolce...
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionutc View Post
    Tu din expert imobiliar, ai ajuns expert in DTH-uri
    Salut Prieteni!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

ionutc , lasa-ne cu sfaturile tale , nici un DTH din RO nu are calitate pe LCD sau Plasma , vezi televizoarele Samsung din standurile Boom sau Dolce , la care marea "calitate" care te face sa ametesti daca te uiti mai mult de 20 de secunde , si sa pleci cat mai repede , cu sacosa goala .

Alex004
    Guest

Default Lcd

@florynus - orice abonament la DTH Romanesc ai avea calitatea imaginii nu va depasi calitatea MPEG2 (720, 704, 544, 480 or 352 × 576 pixel, 25 frame/s) cu actualele receivere

daca vrei HDTV iti iei un receiver HDTV si un abo la un DTH pachet HDTV

sau daca ai o placa video buna la PC cu iesire HDMI iti iei filme HDTV de pe torrents si le vezi direct pe LCD-ul tau HDTV

la PS3 daca vrei sa vezi DVD-uri la 1080p trebuie sa astepti sa apara si pe la noi

spor la vizionat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

M-am lovit si eu de aceasta problema. Am si eu un LCD Samsung de cateva luni. In primul rand vreau sa te intreb daca ai probat pe toate intrarile EUROCONECTOR si AV? In cazul meu se vede foarte rau pe toate in afara de EXT1. Nu am idee din ce cauza dar pe intrarea asta se vede BINE. Am observat in manual ca EXT1=RGB , EXT2=AV, si mai e o intrare AV pe mufe RCA care se vede tot ca porcul. Deci, daca nu ai facut-o deja incearca sa conectezi DIGI la intrarea RGB si vezi daca nu se schimba ceva. Presupun ca playstationu' se va vedea bine si pe AV. Numai bine
    Fuck me... and I`ll fuck you back!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Alex004 View Post
    @florynus - orice abonament la DTH Romanesc ai avea calitatea imaginii nu va depasi calitatea MPEG2 (720, 704, 544, 480 or 352 × 576 pixel, 25 frame/s) cu actualele receivere

daca vrei HDTV iti iei un receiver HDTV si un abo la un DTH pachet HDTV

sau daca ai o placa video buna la PC cu iesire HDMI iti iei filme HDTV de pe torrents si le vezi direct pe LCD-ul tau HDTV

la PS3 daca vrei sa vezi DVD-uri la 1080p trebuie sa astepti sa apara si pe la noi

spor la vizionat
    Mersi de raspuns. Totusi ca sa vad filme pe blu ray e simplu ca pot sa iau de la videoteca.

Acuma mai ai o intrebare si nu as vrea sa deschid alt topic. Tv-ul celalt l-am dus in alta camera.Exista posibilitatea sa-i pun receiverului de la Digi (e un 1160) un dispozitiv care sa-mi transmita semnalul de pe reciever fara sa fiu nevoit sa tot plimb cablul si receiverul prin casa?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florynus View Post
    Exista posibilitatea sa-i pun receiverului de la Digi (e un 1160) un dispozitiv care sa-mi transmita semnalul de pe reciever fara sa fiu nevoit sa tot plimb cablul si receiverul prin casa?
    Da, sender audio/video.
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)