Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare legata de optiunea 16:9 la HSS-1160NA

Mi-am luat si eu un Tv nou si nu reusesc sa-l fac sa se vada cum as vrea. In sensul ca daca aleg optiunea 16:9 in meniul TV'ului apoi aleg aceeasi optiune si in meniul reciverului DIGI obtin o imagine care nu e completa (lipseste sigla programului de ex. sau subtitrarea un alt ex.) Daca las pe TV 16:9 iar in reciverul DIGI pun 4:3 sau AUTO, imaginea este completa dar oamenii apar mai grasi se denatureaza tot. Cel mai bun rezultat l-am obtinut cu optiunea 4:3 pe amandoua aparate (TV respectiv reciver) dar in acest caz nu mai mi se vede pe tot ecranul se transforma intr-un patrat evident. Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta problema si nu am fost eu pe faza. Daca stie cineva ce se poate face, exista vreun truc, vreo smecherie ceva? Multumesc anticipat. Dadius
    Fuck me... and I`ll fuck you back!

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

tu înţelegi ce înseamnă 16/9 şi 4/3 ?
    Dacă da, cum draqu vrei să vezi 16/9 o imagine 4/3 şi viceversa....încearcă să faci reglaje la un film 16/9 real, dar cum noi nu emitem 16/9......
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai asta e problema! Nu inteleg exact despre ce e vorba. Intuiesc eu cate ceva dar nu sunt chiar pe ele ca sa zic asa. Oricum din ce zici tu inteleg ca daca nu se transmite 16:9 nu se poate vedea corect 16:9. Probabil asa se explica de ce filmele de pe comp le vad bine pe TV , alea sunt facute 16:9. Pai asta e. Asteptam sa transmita DIGI 16:9 sau ma rog cine o fii sa fie. Nuamai bine.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine pui Auto la amandoua... eu asa am facut.
    Cei drept taie un pic de sus si de jos, iar imaginea este un pic latita progresiv de la mijloc spre exterior... dar se vede acceptabil. Oricum, mult mai bine decat cu barele negre pe laterale.

Ori cat ai vrea sa vezi perfect o imagine de 4:3 pe un televizor de 16:9 nu ai sa reusesti. De aceea multe televizoare 16:9 au mai multe optiuni de imagine (16:9, 4:3, Auto, Panoramic, Subtitle etc.) pentru a iti alege optiunea cea mai buna pentru moment.

Adrian.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default 4:3 pe 16:9

Producatorii, nu recomanda sa folosesti mult timp un tv LCD sau plasma cu optiunea 4:3, pt ca impartind tv in un patrat in mjloc, si doua benzi negre, in lateral, daca folosesti mai mult de 2 ore e posibil sa sa f-ta ecranu.Apare asa zisul efect de arsura , si cu timpul o sa se marcheaze doua linii pe ecran verticale, in granita patratului cu benzile negre......
    Asta recomanda producatorii (vezi cartea yehnica a aparatului)
    Toate cele bune

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

bine ca am pus problema ca mi se busea televizorul. eu il tineam numai pe 4:3 pt ca ma eneva sa vad toti oamenii grasi. dar acum am sa il las pe AUTO si asta e.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by shutdown View Post
    Producatorii, nu recomanda sa folosesti mult timp un tv LCD sau plasma cu optiunea 4:3, pt ca impartind tv in un patrat in mjloc, si doua benzi negre, in lateral, daca folosesti mai mult de 2 ore e posibil sa sa f-ta ecranu.Apare asa zisul efect de arsura , si cu timpul o sa se marcheaze doua linii pe ecran verticale, in granita patratului cu benzile negre......
    Asta recomanda producatorii (vezi cartea yehnica a aparatului)
    Toate cele bune
    Toate astea sint valabile la Plasme si televizoare CRT adica "normale" (cu tub catodic) ... acolo apare efectul de "arsura" (arderea luminoforilor) ... functionarea LCD-urilor are la baza alte principii., si acestea nu sufera de acest efect.
    Daca nu am dreptate ii rog pe cei care stiu mai multe sa ma contrazica, insa numai cu argumente solide.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

de obicei cand iei un tv nou ai si instructiuni...nu credeam ca mai sunt persoane care nu stiu ce_i 16:9 si 4:3...no coment ...mai bine,

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by repty74 View Post
    Toate astea sint valabile la Plasme si televizoare CRT adica "normale" (cu tub catodic) ... acolo apare efectul de "arsura" (arderea luminoforilor) ... functionarea LCD-urilor are la baza alte principii., si acestea nu sufera de acest efect.
    Daca nu am dreptate ii rog pe cei care stiu mai multe sa ma contrazica, insa numai cu argumente solide.
    Eu am un LCD Samsung de 32¨ , cumparat de 2 saptamani, si in cartea tehnica a tv pune chestia asta cu arsura pe laterale.
    In plus pune mai multe chestii, am optiune STILL PICTURE, adica oprire de imagine in timpul vizionarii...., si nici asta nu e recomandata sa se foloseasca mai mult decat o reciomada fabricantul....
    Acum, fiecare face ce vrea cu tv sau si cu banii sai......
    Iar efectul de turtit este pt ca deocamdata nu se emite 16:9.
    eu cand imi pun un film pe dvd se vede totul bine, si la fel e si cu filmele ce le iau de pe net.
    Peste cativa ani toti o sa emita 16:9, asa ca pana atunci......asta e....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by repty74 View Post
    Aici ai in 3 limbi chestia de care eu am zis.....daca nu esti convins, cauta pe net si intreba pe cineva care stie intradevar ......si nu mai vb ca sa te afli in treaba...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)