Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Jetix vs Boomerang

Priviti acest tabel ! Jetix la egalitate cu B1TV , Kanal D , TV Sport si Pro Cinema.M-am interesat ieri (27.03) si mi s-a confirmat ca audienta lui Boomerang nici macar nu este masurata in Romania deoarece nu depaseste 0,0000001% ( 0 urmat de sase zerouri) iar Jetix este lider incontestabil pe segmentul sau de piata.

Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai daca nu e distribuit in nici o retea de cablu , de unde vrei sa aiba audienta ?

I'm the truble man! Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

asta am vrut sa zic si eu .

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

De ce nu este distribuit in cablu la nivel national ?
    Pentru ca nu este tradus.

Vor sa faca bani cu Boomerang ? ce-i ce detin acest program sa-l localizeze pentru Romania si apoi sa aiba pretentii sa intre pe acesta piata.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Fox Kids s-a lansat in Romania pe data de 1 aprilie 1999.
    In prezent este tradus integral si distribuit prin majoritatea retelor de cablu, fiind transmis 15 ore pe zi, de la ora 7:00 la 22.00.
    Jetix Romania este distribuit in peste 2 milioane de case.
    Jetix detine prima pozitie printre posturile TV de desene animate dedicate copiilor din Romania

Banned

Posts Thanks / Likes

Aiurea . Cartoon Network a fost tradus la inceput ? Fox Kids a fost tradus ?

Ciudat ca la poll-ul meu facut pentru desene animate , nici un om nu a votat Jetix. Cum se explica?

Nickelodeon 1 1.06%
    Disney Channel 16 17.02%
    Jetix 0 0%
    Jetix Play 1 1.06%
    Cartoon Network 3 3.19%
    Boomerang 46 48.94%
    Playhouse Disney 2 2.13%
    Toon Disney 0 0%
    TiJi 1 1.06%
    Mangas 0 0%
    Canal J 0 0%
    Gulli 0 0%
    Minimax 11 11.70%
    Ki.Ka 0 0%
    JimJam 0 0%
    Jimmy 0 0%
    RaiSat Yoyo 0 0%
    Mini Mini 0 0%
    Teletoon 1 1.06%
    boom Hop 5 5.32%
    Al Jazeera Children Channel 0 0%
    Bang Bang 1 1.06%
    Pink Kids 0 0%
    Piwi 0 0%
    Toonami 0 0%
    Nick Toons 0 0%
    Nick Junior / Junior2 0 0%
    Discovery Kids 2 2.13%
    CBeebies 0 0%
    Baby TV 4 4.26%
    Voters: 94.

Eliminam canalele cu 0% si avem :
    Boomerang 46 48.94%
    Disney Channel 16 17.02%
    Minimax 11 11.70%
    boom Hop 5 5.32%
    Baby TV 4 4.26%
    Cartoon Network 3 3.19%
    Discovery Kids 2 2.13%
    Playhouse Disney 2 2.13%
    TiJi 1 1.06%
    Nickelodeon 1 1.06%
    Teletoon 1 1.06%
    Bang Bang 1 1.06%
    Jetix Play 1 1.06%

Voters: 94.

Curios , Jetix nu apare deloc in acest top .

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu facem confuzie :
    1.Cartoon a intrat pe piata romaneasca in momentul in care era singurul canal destinat in exclusivitate copiilor si apoi progresiv a marit numarul de ore dublate in lb romana.
    2.Jetix(ex-Fox Kids) a avut din prima zi programe dublate in lb romana.Aduceti-va aminte de perioada cand nici nu se lansase oficial in Romania si acest canal era free pe HB (acum codat in cryptoworks) si aveam content dublat in romana/rusa si turca.

Fanta

I'm the truble man! Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

corectie

de la 07.00 la 01.00

Fanta , @all

Sa nu ma credeti ca sunt nebun dupa desene animate ca totusi am o varsta dar , cu ele am copilarit si cred ca fiecare dintre noi ... vrea sa mai isi aduca aminte ...

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea este ca si daca ar fi distribuite in mod egal iar Boomerang tradus integral, tot Jetix ar avea o audienta mai mare. E ca si cum ai compara TCM cu un program cu filme noi, comerciale. Boomerang va fi canalul unora ca mine si a copiilor mei, sper. Jetix nu.

ss/indescifrabil

Banned

Posts Thanks / Likes

Daca ii bagi copilului pe gat doat Jetix , doar Jetix va vedea . Ia incearca-i reactia cu Boomerang . Dar nu la 10-11 ani , ci la 5-6 .

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta, de unde aceasta schimbare radicala de situatie ? In decembrie Boomerang era dat ca 100% pe TP10, acum 100% ca nu va intra...Cumva cei de la Digi n-au fost de acord cu pretul cerut pt Boomerang ? Poti sa-mi dai ce date statistice vrei tu, eu alta explicatie logica nu vad...

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Mercenaru' Fanta, mercenaru' Fanta, ruşinică, ruşinică.....
    Doar la bani ţi-e gndul.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Fox Kids s-a lansat in Romania pe data de 1 aprilie 1999.
    In prezent este tradus integral si distribuit prin majoritatea retelor de cablu, fiind transmis 15 ore pe zi, de la ora 7:00 la 22.00.
    Jetix Romania este distribuit in peste 2 milioane de case.
    Jetix detine prima pozitie printre posturile TV de desene animate dedicate copiilor din Romania

1. Vorbesc din punctul de vedere al unui parinte: NU sunt de acord ca fetita mea sa se uite la Jetix...Acest canal tv promoveaza prea multa violenta...Cand o sa intri in "clubul tatilor" o sa intelegi ce vreau sa spun...
    2. Am verificat, pe cativa copii care au stat la mine si s-au uitat la desene animate, care canal tv il considera cel mai interesant... Au avut de ales intre Boomerang, Cartoon Network, Disney Channel, Nickelodeon, Canal Panda, Toon Disney, Canal J, Mangas, Piwi, Tiji, Teletoon, Jetix, Minimax. Topul a diferit in functie de varstele copiiilor: cei mititei adora: Cartoon Network, Boomerang, Minimax si Disney; cei marisori(peste 10 ani) prefera Jetix, Mangas, Disney. Ce mi s-a parut ciudat, este faptul ca toti copiii nu sunt interesati de limba in care este tradus desenul animat(nu conteaza ca nu dubleaza in romana) ci ii intereseaza felul desenului animat...Cei mai mari, iubesc violenta, robotii care distrug, nave de lupta etc... Cei mici, sunt innebuniti dupa desenele de pe Boomerang si Cartoon, dar le plac si lung metrajele animate de pe Disney...

S-a mai discutat despre impactul negativ al desenelor difuzate de Jetix...Personal, va sfatuiesc sa nu dati voie copiiilor sa vizioneze acest canal tv.
    Salut Prieteni!

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Fimiu la 3 ani şi 8 luni nu ştie ce e Jetix, ras, tuns, frezat, (stă la mamaia), a ţinut minte că acasă la bloc poate vedea Cartoon şi n engleză..... ''dă-mi şi n limba cealaltă'', n maghiară rde....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Bagator de/in seama Teacher
    Posts Thanks / Likes

Fetita mea merge spre 6 ani si are un singur serial pe Jetix la care se uita : "Spioanele". In rest majoritatea timpului alocat tv-ului il petrece pe Minimax, Cartoon etc. Si pe SuperRTL sta mai mult decat pe Jetix chiar daca primul e in germana.
    Oricum in opinia mea Jetix si Boomerang nu pot fi comparate. E ca si cum as compara Dacia cu Ferrari. Dacia e pe toate "gardurile" in tara dar Ferrari le putem numara pe degete. Asta nu inseamna ca Dacia e mai buna si performanta...nu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)