Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: sfat motor H-H

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question sfat motor H-H

Salut,rog pareri ,sfaturi in urmatoarea situatie : am motor H-H STRONG DM 2100 montat pe o antena 1,15 m din fier ,am achizitionat o antena aluminiu GIBERTINI OP 120 (am cantarit-o ,are cu tot cu montura si brat lnb aprox. 18 kg --- dimensiuni antena 124,5x133,5 ,nu stiu daca pot monta noua ntena pe actualul motor (ma refer la uzura in timp ,probleme la mutarea de pe un satelit pe altul etc. etc. ) . Are cineva o asemenea combinatie : motor h-h STRONG DM 2100 + antena GIBERTINI OP 120 ? Multumesc pt. rabdare si eventuale pareri ,sfaturi . O zi buna tuturor .

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De aproape un an am antena ofset 1.55/1.40 aluminiu cu montura h-h Strong dm 2100. Se comporta foarte bine.In ultimele zile a fost vant cu viteza foarte mare. Sa miscat antena foarte tare dar am verificat montura si nu are nici o problema. Antena cu suportul fara h-h cantareste 11,5 kg.
    Daca te afli intr-o zona cu vant permanent si puternic,in timp montura isi poate face joc ,dar totusi cred o poti monta fara grija.
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

salut ,rog mai multe pareri . Multumesc anticipat .

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

18 kg? Esti sigur ca este din aluminiu? Eu am din fier de 0.9 m cu 3 lnb-uri si toata instalatia (cu tot cu HH) cantareste 9,5 kg. Stiu ca hh-ul nu suporta atata greutate.
    Max TV, Strong 4401, 0,9 si 3 LNB-uri.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

http://shop.catec.ro/index.php?page=...emart&Itemid=2
    salut ,aceasta e antena , am cantarit fiecare componenta : farfuria -5 kg ,brat suport lnb -2 kg, suport farfurie aluminu -11 kg +suport lnb din metal . sunt foarte sigur ca este aluminiu , userul RDi SATWIEN are identica. multumesc pt. raspunsuri ,astept pareri in continuare . multa bafta.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Antena mea este de la DK Satelite ,cumparata de foatre multi ani, dar am schimbat suportul cu unul mai usor.Suportul antenei cantareste 3.5 kg, antena cu suport lnb si lnb 7.8 kg.
    Dupa ultimul vant ,care a tinut cam 36 ore la viteza de peste 70 km/h am observat un mic joc la montura, dar se comporta inca foarte bine. Mai am o antena ofset de 1.5 m cu actuator de 24 si pozitioner Motek. Aceasta nu a avut nici o problema cu vantul. Mi se pare cam mult 18 kg pentru H-H.
    Isi va face joc foarte repede iar sursa receptorului va ceda curand.
    Vezi daca poti schimba suportul antenei cu unul mai usor.
    Succes!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default sfat motor H-H

salut,manualul motoarelor h-h spune ca greutatea maxima admisa este de 17 kg,un kg peste nu cred ca ar fi o problema ,am noroc ca nu sunt in calea vanturilor (antena avand in spate blocul in care stau +in spatele acestui bloc e un bloc turn de 10 etaje ,ca un paravan in calea vanturilor ) . unde as putea gasi un suport pt. antena (totusi este un GIBERTINI-HIRSCHMANN original ) . multumesc pt. pareri,astept pareri in continuare . bafta .

GIGGS SAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default montura h-h

ma gandesc sa imi achizitionez si eu o montura H-H
    asi dori sa stiu daca se mai "poarta" sau a aparut ceva ma bun ?
    (am ss2 cu 2 antele/3 LNB si trebuie sa mai renunt la nr de antene ptr ca m-am mutat in alta locatie).
    m-ar interesa sa stiu ce tip sa achizitionez
    si sa aiba si suport software ptr a fi comandat de pe comp.

multumesc !
    Contraria sunt complementa.
    Nihil sine Deo!

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nicolau gigi View Post
    ma gandesc sa imi achizitionez si eu o montura H-H
    asi dori sa stiu daca se mai "poarta" sau a aparut ceva ma bun ?
    (am ss2 cu 2 antele/3 LNB si trebuie sa mai renunt la nr de antene ptr ca m-am mutat in alta locatie).
    m-ar interesa sa stiu ce tip sa achizitionez
    si sa aiba si suport software ptr a fi comandat de pe comp.

multumesc !
    Depinde de ce vrei sa vezi! Daca vrei toti satelitii intre anumite limite, da, se merita, chiar daca la schimbarea satelitului trebuie sa astepti cateva secunde (o viteza medie de rotire de 1.4grd/s, dar difera de la un model de motor la altul). Alt dezavantaj ar fi fiabilitatea motorului, daca este vant puternic in zona, mai bine las-o balta!

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    salut,manualul motoarelor h-h spune ca greutatea maxima admisa este de 17 kg,un kg peste nu cred ca ar fi o problema ,am noroc ca nu sunt in calea vanturilor (antena avand in spate blocul in care stau +in spatele acestui bloc e un bloc turn de 10 etaje ,ca un paravan in calea vanturilor ) . unde as putea gasi un suport pt. antena (totusi este un GIBERTINI-HIRSCHMANN original ) . multumesc pt. pareri,astept pareri in continuare . bafta .
    merge foarte bine .toate H-H urile au reglaje pentru jocurile aparute la antene mai grele .unele monturi H-H au un mic joc din fabricatie pentru a nu obosii sursa receptorului.si te sfatuiesc so lasi asa(daca nu ai un receptor cu miliamperi mai multi la iesire).

GIGGS SAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile explicatie

imi puteti explica si mie cum functioneaza un actuator si/sau un pozitioner caci din foto nu reusesc sa ma "descalt" ?

va multumesc !
    Contraria sunt complementa.
    Nihil sine Deo!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Actuator +pozitioner

Aceste doua componente constituie elementele de baza ale unui servomecanism.
    Actuatorul este elementul de executie care in cazul de fata are forma unui surub telescopic ce se extinde sau micsoreaza in functie de comanda primita de la pozitioner. Datorita monturii polare a antenei , aceasta miscare produce deplasarea antenei pe curba lui Clarke realizandu-se astfel receptia de pe diferiti sateliti. Totodata actuatorul transmite impulsuri catre pozitioner , confirmand deplasarea , impulsuri care fiind numarate corespund unei anumite orientari pe azimut.Pozitionerul stie astfel in orice moment unde se afla orientata antena.
    Intreaga energie necesara pentru orientarea antenei e furnizata de pozitioner in acest caz. Legatura dintre el si actuator se face printr-un cablu cu 4 fire: 2-pentru senzor si 2-alimentarea cu tensiune continua (polaritate directa sau inversata in functie de sensul de deplasare ).
    In cazul" pozitionerelor" H-H, atat actuatorul si pozitionerul cat si montura polara sunt integrate intr-un singur echipament care realizeaza orientarea precisa a antenei utilizand o parte din energia furnizata de receptor LNB-ului.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)