Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Dreamul meu se incalzeste foarte tare ...

Am un DM7000 care merge super, dar am o problema cu el. De cand am inceput sa-i pun imagini pe HDD, se incalzeste foarte tare (carcasa are peste 70C).

Ma gandeam sa-i pun in interior un ventilator, in genul celor de la calculatoare (fie pt procesor, fie pt sursa) dar nu stiu ce sa cumpar, nu stiu tensiunile sunt disponibile in dream. Pe de alta parte, ma intreb daca o sa-i pun un ventilator, nu va incarca si mai mult sursa de alimentare?

Pareri? Opinii?

Merci

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca nerge hdd continuu
    Alimentarea o rezolvi simplu ( adaptor Molex cu iesire de 12 v pt ventiator - in voga pe timpul PC486 ; acest tip de adaptor gasesti la componente PC sau bricolezi unul )
    Consumul de curent nu cred ca va fi o problema ; zgomotul insa poate devenii enervant .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sal

si pe mine ma ingrijora temp. Dreamului dar am inceput sa pun multiboot pe USB si de atunci nici caldura nici sgomot. Insa la DM 7000 am avut probleme cu alegerea stickului, nu mi-a mers cu stick mai mare de 128 MB.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

HDD-ul intra in stand-by dupa 5 min, asa l-am setat.

Memoria pe USB mi-a facut si mie mai multe feste, pana m-am prins ca dreamul nu stie decat USB 1.1, iar toate stick-urile noi sunt, evident, 2.0. De fapt, trecerea de la USB 1.1 la 2.0 s-a facut in perioada in care stick-urile tipice erau de 256 MB. Cam toate incepand de la 512 MB sunt USB 2.0.

Revening la subiect, unde se cupleaza acest adaptor Molex?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Se intercaleaza intre Hdd si cablul lui de alimentare ( Molex este tipul de conector trapezoidal cu 4 pini ) , de fapt este un cablu cu 4 fire , doua conectoare pt Hdd/alimentare Hdd la capete si din unul din conectoare pleaca un alt cablu cu 2 fire pt ventilator .
    Cauta un ventilator de Hdd ( cel mai probabil are acest adaptpr )
    Gresesti cu USB, procesorul DM este antic , Dreammedia este un proiectant ... de proiectant

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)