Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor In Viena !

Va rog sa ma ajutati...sunt nou in Austria si am ceva probleme cu instalarea pe cladire a unei antene.
    Locuinta e inchirata de firma de unde lucrez de la ARWAG...de fapt toata cladirea e in proprietatea lor.
    Am vorbit cu secretara si cred ca m-a aburit...ca nu se poate...bla, bla, dar am vazut ca pe cladire mai sunt antene, cel putin una sigur.
    Locuiesc la et. 5, iar deasupra mai este un etaj, care de fapt e mansarda.

Stie cinva daca exista vre-o legislatie in acest caz ?
    Asi vrea sa cunosc si eu utilizatori de SAT din Austria si in special din Viena.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

posibilitati sint citeva:
    1.orice cladire este administrata de un birou care se numeste "hausverwaltung".cea mai simpla aprobare vine de la ei.undeva in casa scarilor este afisata adresa si numarul de telefon.daca nu te descurci cu limba da-mi nr.de telefon si vorbesc eu.
    2.urmatoarea posibilitate este prin compartimentul arhitectura din cadrul primariei de sector(bezirk).primesti un formular pe care-l completezi cu niste date cum ar fi:unde se monteaza antena,respectiv fatada,acoperis-inspre strada;inspre curte,diametrul antenei. o fotografie a locului unde planifici sa montezi antena.
    astia iti dau(sau nu )aprobare dar nu-i pot obliga pe propietari !
    3. metoda sigura dar cam scumpa:un avocat(daca te hotarasti iti dau telefonul.acesta scrie o scrisoare care contine paragrafe din legea liberului acces la informatii inclusiv in limba materna.judecaorul emite un ordin prin care-l obliga pe propietar sa-ti permita sa-ti instalezi antena,costa in jur de 500 euroni.
    inainte trebuie sa-ti pui intrebarea daca-ti permiti sa-ti(cam) pui in cap propietarii,gindeste-te la prelungire de contract sau pregateste-te sa fii sicanat.
    4.cea mai indicata metoda ar incepe cu cercetarea:ale cui sint celelalte antene ,sint ale unor austrieci sau poate turci,sirbi,arabi ?
    o discutie amicala cu acestia ar putea clarifica cum au fost instalate oficial sau clandestin,e bine de stiut de cit timp.continua rationamentul singur si
    trage singur concluzii.
    putem continua discutia telefonic,trimite-mi un numar de telefon pe messenger.
    sper ca nu ai cumparat materiale,te indrum eu de unde sa cumperi.
    bine-ai venit in viena,bucura-te de "ospialitatea" localnicilor vis-a-vis de "ausländeri" ca de fapt asta-ai devenit !
    noroc,nirolf
    p.s:ai balcon spre sud ?

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Cea mai simpla metoda: instaleaz-o si pe urma vezi ce se intampla! Nirolf e expertul, mai ales pentru antene mari si vizibile din strada, iti spune el cum am procedat in cazul meu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@florin_nitu
    Ai PM.

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Talking via Dubai

@florin_nitu: ti-am spus eu ca vei putea primi ajutor de la "austriecii" nostri daca il ceri!

@nirolf: din pacate deja si-a luat echipament...
    iar balconul e spre est...

multumesc tuturor pt sprijinul acordat prietenului meu florin_nitu!

cele bune!
    Last edited by yogipiti75; 22nd March 2007 at 07:39. Reason: etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)